قربانی کمتر شناخته شده حمله روسیه به اوکراین

قربانی کمتر شناخته شده حمله روسیه به اوکراین به گزارش جوان بین، ۲۰۰ آلت ایر (Beriev Be-200 Altair) یک هواپیمای جت آبی-خاکی است که توسط شرکت هواپیماسازی بریف در روسیه طراحی و ساخته شده است.


به گزارش جوان بین، بریف بی-۲۰۰ توسط شرکت هواپیماسازی بریف طراحی شده است، اما توسط ایرکوت (سازنده خانواده سوخوی سو-۳۰) ایجاد می شود. این هواپیما برای عملیات در مناطق ساحلی دور افتاده که فاقد تسهیلات زمینی کافی هستند، توسعه یافته است.
طبق گزارش روزیاتو، در حالیکه بریف بی-۲۰۰ در روسیه بعد از فروپاشی شوروی توسعه و ساخته شده است، اما از بریف ای-۴۰ آلباتروس (Beriev A-40 Albatros) شوروی گرفته شده است. ای-۴۰ در دهه ۱۹۸۰ توسط اتحاد جماهیر شوروی برای مبارزه با زیردریایی ها ساخته شد. این پروژه با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی متوقف گردید، با این وجود یک نمونه اولیه و یک نمونه نیمه کاره دیگر باقی مانده است.
بی-۲۰۰ جانشین ای-۴۰ در نظر گرفته می شود و از موفقیت بازار داخلی و بین المللی بیشتری نسبت به نمونه های نظامی قبل از خود برخوردار بوده است. در دوران اتحاد جماهیر شوروی، بخش عمده ای از صنعت هوایی در اکراین قرار داشت. بعد از فروپاشی، اکراین تا سال ۲۰۱۴ به تأمین قطعات مورد نیاز صنعت هوایی روسیه ادامه داد. بی-۲۰۰ با موتور پراگرس دی-۴۳۶ ساخت اکراین مجهز شده بود.
طبق گفته ایرکوت، این هواپیما در دهه ۲۰۰۰ در امداد رسانی به سایر کشورها همچون ایتالیا، پرتغال و اندونزی، برای اطفای حریق مورد استفاده قرار گرفت.
بی-۲۰۰ یک هواپیمای آبی-خاکی با کاربرد چندگانه است که به سادگی برای انواع مأموریت ها همچون اطفای حریق، جستجو و نجات، گشت دریایی، حمل و نقل بار و مسافر ساخته شده است. این هواپیمای آبی-خاکی که برای عملیات ساحلی و آب های آزاد طراحی شده است، آیرودینامیک بهینه سازی شده اش سبب می شود خصوصیت های پروازی بی-۲۰۰ مشابه هواپیماهای متعارف باشد.


بی-۲۰۰ در تعداد کم (حدود ۲۰ فروند) تولید و به تعداد محدودی به آذربایجان و الجزایر فروخته شده است. در حالیکه ایرکوت در دهه ۲۰۰۰ ادعا نمود که کشورهای زیادی به خرید این هواپیما علاقه نشان داده اند، اما تعداد کمی از آن صادر گردیده است. رویدادهای بعد از سال ۲۰۲۲ احتمالا هر گونه فروش و تحویل باقی مانده بی-۲۰۰ را متوقف کرده است.
در سال ۲۰۱۹ صحبت هایی در رابطه با صادرات بعضی از این هواپیماها به هند شده بود. همچون موارد قابل توجه اینست که در سال ۲۰۱۸، شرکت آمریکایی Seaplane Global Air Services سفارش ۴ فروند بی-۲۰۰ و امکان ۶ فروند دیگر را ثبت کرده است. از سرنوشت این سفارش بعد از آن اطلاعی در دست نیست.
بی-۲۰۰ قادر به تخلیه حجم زیادی آب در هر ساعت است. ظرفیت ۳، ۲۰۰ گالن یا ۱۲، ۰۰۰ لیتر آب را در حالت طراحی برای اطفای حریق دارد یا در حالت هواپیمای مسافربری، ظرفیت حمل تا ۷۲ مسافر را دارد.
موتورهای این هواپیما در بالای بال ها قرار دارند و بال های شیب دار آن در ارتفاع بالایی بر روی بدنه نصب شده اند. بی-۲۰۰ در حین لغزش بر روی سطح آب با ۹۰ تا ۹۵ درصد سرعت برخاستن، آب را جذب می کند. این هواپیما می تواند در عرض تنها ۱۴ ثانیه، ۱۲ تن آب را وارد مخزن خود کند.


1403/01/10
14:41:45
5.0 / 5
81
تگهای خبر: تسهیلات , جوان , خانواده , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان