رئیس هیأت مدیره شبكه یاری:

استفاده از كودكان ۵ ساله در دپوی زباله شهرداری

استفاده از كودكان ۵ ساله در دپوی زباله شهرداری به گزارش جوان بین رئیس هیأت مدیره شبكه یاری با بیان اینكه كودكان ۵ ساله در دپوی زباله شهرداری توسط پیمانكاران مورد استفاده قرار می گیرند اظهار داشت طرح جمع آوری كودكان كار باید از شهرداری شروع گردد.به گزارش جوان بین به نقل از مهر، فاطمه قاسم زاده در نشست بررسی جمع آوری كودكان كار و خیابان با بیان اینكه استفاده از لفظ «جمع آوری» در مورد انسان ها درست نیست، افزود: این چهارمین بار است كه آئین نامه حمایت از كودكان كار اصلاح می شود و چهار سال است كه وزارت تعاون در حال اصلاح این آئین نامه است. با این حال در هیچ كدام از آئین نامه ها توصیه نشده كه كودكان كار را جمع آوری كنند.
وی با اشاره به حواشی به وجود آمده در موضوع جمع آوری كودكان كار طی دو هفته گذشته ادامه داد: اتفاقی كه رخ داده، ساماندهی نیست زیرا ساماندهی با دستگیری فرق دارد؛ كار كودكان یك معضل اجتماعی و راهكار آن زمانبر است.
رئیس هیأت مدیره شبكه یاری با بیان اینكه تاكنون ۳۰ بار طرح جمع آوری كودكان كار اجرایی شده است، خاطرنشان كرد: برای سی و یكمین بار این طرح تأثیری در وضعیت كودكان كار ندارد و هر چه تكرار شود، با وجود همه هزینه ها بی تأثیر است، زیرا این پول باید در جهت حمایت اجتماعی از كودكان كار هزینه شود.
قاسم زاده اضافه كرد: نگاه مقطعی در موضوع كودكان كار بی فایده است و باید برنامه بلندمدت كاهش فقر اجرا شود؛ این در حالی است كه در هیچ كدام از برنامه های توسعه كشور، مسئله كاهش فقر دیده نشده است.
وی با اشاره به تجربیات خود در برخورد با كودكان كار دستگیر شده اظهار كرد: برخی از این كودكان مسئول تأمین زندگی مادر و خواهر و برادران خود هستند و در یك مورد، كودك دستگیر شده بر اساس سوابق تاكنون ۲۰ بار دستگیر شده است.
رئیس هیأت مدیره شبكه یاری با بیان اینكه در حال حاضر كودكان بسیاری در محل دپوی زباله های شهرداری به عنوان نیروی كار ارزان در اختیار پیمانكاران شهرداری هستند، افزود: این در حالی است كه در طرح مورد نظر هیچ كدام از این كودكان جمع آوری نشده اند، اگر هدف حل مشكل كار كودك است، باید از همین جا شروع شود؛ كودكان پنج ساله تا نوجوانان ۱۵ ساله در خدمت پیمانكاران شهرداری كار می كنند و ۲۲ دپوی پسماند در تهران توسط پیمانكاران با همین نیروی كار اداره می شود.
قاسم زاده گفت: شهرداری معتقد است این كودكان نیروهای پیمانكار هستند، اما این پاسخ قابل قبولی نیست زیرا شهرداری باید بر شركت های پیمانكار زیرمجموعه خود نظارت داشته باشد.
 

1396/07/05
15:30:37
5.0 / 5
5376
تگهای خبر: كودكان , آسیب اجتماعی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان