طلاق صوری برای دریافت مستمری؟

طلاق صوری برای دریافت مستمری؟ جوان بین: «تعدادی از زوج ها برای كسب درآمد بیشتر، دست به طلاق صوری می زنند تا ماهانه مبلغی را بعنوان مستمری زنان سرپرست خانوار دریافت نمایند.» این خبری بود كه «علی رستمیان»، یكی از اعضای كمیسیون اجتماعی مجلس به یكی از خبرگزاری ها اعلام نمود و اظهار داشت: «برخی از بند ۳ ماده ۴۸ قانون پشتیبانی از خانواده، سوء بهره برده و با طلاق صوری حرمت خانواده را از بین می برند تا درآمدشان افزایش پیدا كند.»به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، «ایران» در ادامه نوشت: البته، این اتفاق، ماجرای تازه ای نیست و در چند سال قبل هم برخی خانواده ها برای معافیت فرزندانشان از سربازی به طلاق صوری، روی آورده بودند، به صورتی كه تا چند وقت، طلاق برای معافیت سربازی، تیتر اول رسانه های كشور بود.

با این همه، «انوشیروان محسنی بندپی»، رئیس سازمان بهزیستی كشور، این مورد را تكذیب می كند و می گوید: «سازمان بهزیستی كشور تا آخر سال ۹۵، به هر زن سرپرست خانوار ۵۳ هزار تومان پرداخت می كرد كه این رقم هم اكنون، به ۱۶۸ هزار تومان رسیده است. به همین علت، طلاق صوری برای دریافت این مبلغ منطقی نیست.»

وی می افزاید: «در گذشته، بعضی از خانواده ها برای معافیت از سربازی دست به طلاق صوری می زدند اما به عقیده من، رواج طلاق صوری برای دریافت مستمری منقطی نیست. چراكه هیچ خانواده ای حاضر نیست آبروی خویش را ببرد و تنها زندگی كند تا تنها، ماهانه ۱۶۸ هزار تومان از بهزیستی دریافت كند.»

رئیس سازمان بهزیستی كشور درباره تعداد زنان سرپرست خانوار تحت پوشش سازمان بهزیستی، می گوید: «حدود ۲۱۰ هزار زن سرپرست خانوار از بهزیستی مستمری دریافت می كنند كه تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار دارند. در مورد طلاق صوری خانواده ها برای دریافت مستمری هم نمی توان بدون بررسی قضاوت كرد. به همین علت، كسانی كه مدعی این اتفاق هستند باید مستندات خویش را ارائه نمایند تا بهزیستی این مورد را پیگیری كند.»

حبس و جزای نقدی برای خانواده های متخلف!

رستمیان، عضو كمیسیون اجتماعی مجلس، با اشاره به جزای نقدی و حبس برای خانواده های متخلف اعتقاد دارد، چون این افراد به قداست و جایگاه خانواده لطمه می زنند، قانونگذار باید برای آنها مجازات سنگین درنظر بگیرد.

فاطمه عباسی مشاور امور بانوان رئیس سازمان بهزیستی هم می گوید: «تنها نمی توان به نظر یك نهاد در مورد مجازات متخلفان اكتفا كرد. به همین دلیل، لازم است پس از اثبات موضوع، نهادهای مربوطه همچون قوه قضائیه، در مورد مجازات متخلفان تصمیم گیری كنند.»

وی می افزاید: «بهتر است آقای رستمیان نماینده مردم سلسله و دلفان مجلس مستندات خویش را در این زمینه عرضه كند تا مشخص شود این اتفاق توسط چه كسانی و در چه استان هایی صورت گرفته است. عباسی در ادامه تاكید می كند كه تمام زنان سرپرست خانوار كشور تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار نمی گیرند و این سازمان، تنها زنان كم بضاعتی را كه توسط مددكاران تأیید شده باشند وارد چرخه حمایت می كند.»

وی طلاق صوری برای كسب درآمد را غیرمنطقی می داند و تاكید می كند: «اگر هم بعضی از افراد دست به چنین كارهایی بزنند كه من آن را بعید می دانم، این مشكل مربوط به سازمان بهزیستی نمی گردد. البته، در گذشته برخی برای معافیت سربازی به طلاق صوری، روی آورده بودند كه با پیگیری مسئولان مربوطه، متوقف گردید.»

وی درباره خدماتی كه در دفتر زنان و خانواده بهزیستی به زنان سرپرست خانوار عرضه می شود، می گوید: «اهدای ۱۵ میلیون تومان وام اشتغال بلاعوض و تأمین هزینه تحصیل مدرسه و دانشگاه فرزندان، همچون خدماتی است كه این دفتر به زنان سرپرست خانوار كم بضاعت اعطا می كند تا آنها مهارت های كافی برای توانمندسازی را یاد بگیرند.»

افزایش طلاق صوری برای مستمری را رد می كنم

علی ساری یكی از اعضای كمیسیون اجتماعی مجلس هم اعتقاد دارد افزایش طلاق صوری خانواده ها برای دریافت مستمری از بهزیستی غیرمنطقی است. بنابراین، این مورد در جامعه به ندرت اتفاق می افتد و نباید آن را به كل كشور تعمیم داد.

ساری با اشاره به اینكه امكان دارد برخی خانواده ها مشكل اقتصادی داشته باشند اما هیچ كدام حاضر نیستند كانون خانواده را برای به دست آوردن این پول ناچیز از بین ببرند، می گوید: «مگر بهزیستی به جامعه هدف و افراد تحت پوشش خود چقدر می دهد؟ به نظر من، هیچ خانواده ای حاضر نیست برای به دست آوردن این پول ناچیز، با آبروی خود و خانواده اش بازی كند.»

برخورد با كسانی كه برای دریافت پول طلاق می گیرند

فاطمه ذوالقدر عضو كمیسیون فرهنگی مجلس هم با تاكید بر اینكه اگر خانواده ای برای دریافت مستمری دست به چنین اقدامی زده، حتماً با او برخورد خواهد شد، می گوید: «در كنار طلاق های واقعی، طلاق های صوری بعنوان یك راهكار برای گرفتن مستمری یا دریافت معافیت فرزند از خدمت سربازی توسط زوجین صورت می گیرد كه این خود یك صدمه اجتماعی بسیار جدی است و كاملاً مغایر قانون است.»

وی با تاكید بر اینكه، این صدمه را نباید صرفاً به پای نقص در قوانین و مقررات یا فشار اقتصادی موجود نوشت، می افزاید: «برخی صدمه ها برخاسته از اتخاذ و انتخاب ساده ترین راه ها برای برون رفت از مشكلات است. مشكلاتی كه یقیناً می پذیریم كه فشار اقتصادی بر خانوارها آنها را به این سمت و سو سوق داده است.»
1397/05/20
15:04:13
5.0 / 5
4532
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان