غنی یا فقیر، كدام قانون مدارترند؟

غنی یا فقیر، كدام قانون مدارترند؟ جوان بین: روانشناسان دریافتند كه خیلی از افراد ثروتمند، خویش را بالاتر از قانون احساس می كنند.


به گزارش جوان بین به نقل از دیلی ‎میل، آیا پول می تواند ریشه انجام كارهای غیراخلاقی و غیر قانونی باشد؟ ارتباط پول و بی قانونی چیست؟ نتایج مطالعات جدید روانشناسان دانشگاه بركلی نشان داده است كه افراد ثروتمند بیشتر احتمال دارد رفتارهای غیراخلاقی مانندمشاجره و رانندگی ناایمن، انجام دهند، چونكه ثروت منجر به این می گردد تا به خود حق بدهند.
كارشناسان در این بررسی ارتباط میان ثروت و انجام كارهای غیراخلاقی را مورد بررسی قرار دادند.
متاسفانه، نتایج نشان داده است كه ثروتمندان گاهی خویش را برتر از قانون احساس می كنند و بیشتر در معرض انجام رفتارهای غیراخلاقی هستند.
حتی دیده شده است كه این افراد گاهی افراد پایین تر را نادیده گرفته و حق آنها را از بین می برند.
دچر كلتنر، مدیر این تیم مطالعاتی و روانشناس دانشگاه بركلی كه سالهاست بر روی تاثیرات ثروت و قدرت بررسی می كند، در این باره می گوید: تاثیر منفی قدرت، قانون طبیعت انسان است.
او تفاوت در نحوه برخورد غنی و فقیر با شرایط مختلف اجتماعی را ارزیابی كرده و می افزاید: ثروت اساسا یك مكانیسم قدرت است و این قدرت می تواند محدودیت های جامعه را از بین ببرد و منجر به این شود كه افراد آزادانه عمل كنند و حتی گاه سبب می گردد تا كمتر نسبت به كاری كه انجام می دهند، احساس شرم كنند و دیدگاه متفاوتی نسبت به دیگران داشته باشند.
نتایج این مطالعه نشان داد، افرادی كه دارای اتومبیل های گرانقیمت هستند، چهار برابر بیشتر احتمال انجام بی قانونی را نسبت به افراد با اتومبیل های ارزان تر دارند.
شاید این مثال جالب باشد كه اگر فردی از طبقه عادی دزدی كند، بر تعداد انگشت شماری از افراد جامعه تاثیر بگذارد، اما اگر فرد ثروتمندی دزدی یا تخلف كند، بر تعداد بیشتری از افراد جامعه تاثیر می گذارد.1397/05/28
23:27:12
5.0 / 5
4676
تگهای خبر: جامعه , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان