روایتی تلخ از كاهش ازدواج و افزایش طلاق در تهران

روایتی تلخ از كاهش ازدواج و افزایش طلاق در تهران جوان بین: این روزها آمارهای متفاوتی از وضعیت ازدواج و طلاق در كشور مطرح می گردد. برخی معتقدند كه با كاهش آمار ازدواج مواجهیم، اما گروهی دیگر بر این باورند كه میزان طلاق با افزایش چشمگیری روبه رو بوده است.به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، «ایران» در ادامه نوشت: سردفتران ازدواج و طلاق در مناطق مختلف پایتخت از كاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی آمار ثبت ازدواج و افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی آمار ثبت طلاق در دفاتر خود در سال های اخیر خبر می دهند. به اعتقاد آنها فشارهای اقتصادی، خیانت و فضای مجازی همچون عواملی هستند كه در تغییر این آمارها تأثیر مستقیم دارند.

محمد احسانی، سردفتر ازدواج و طلاق در منطقه یك در این باره می گوید: از سال ۹۰ تا امروز آمار ازدواج در این منطقه روند كاهشی داشته كه رقمی حدود ۴۰ درصد است.

او اعتقاد دارد با اینكه مشكلات اقتصادی در پایین آمدن این آمار مؤثر است اما در مناطق بالای شهر كه مردم كمتر با مشكلات معیشتی دست به گریبان هستند، نمی توانیم اقتصاد را عامل اصلی بدانیم، چون كه در این مناطق به علت تغییر فرهنگ و سطح تحصیلات جوانان، سن ازدواج بالا رفته است. تا جایی كه میانگین سن ازدواج در پسرها و دخترها بین ۳۰ تا ۳۵ سال است كه در مقایسه با سال های گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

وی در ادامه درباره كاهش سكه های مهریه در عروسی ها می گوید: این روزها با افزایش چشمگیر قیمت سكه و طلا، میزان مهریه ها هم تغییر معكوسی داشته به صورتی كه در مراسم عروسی شاهد ثبت تعداد پایین سكه مهریه عروس خانم ها هستیم.

احسانی می افزاید: در دهه ۸۰ با ارقام نجومی تعداد سكه برای ثبت ازدواج در دفاتر روبه رو بودیم، به صورتی كه رقم سال تولد به شمسی یا میلادی همچون مهریه های مرسوم در آن سال ها بود اما این روزها حدود ۵۰ درصد ازدواج ها با مهریه ۱۱۰ سكه، ۲۵ درصد زیر این تعداد و مابقی بیشتر از این تعداد انجام می گردد. البته در بعضی ازدواج ها هم میزان مهریه ها در حد یك، دو، ۷ و ۱۴ سكه بهار آزادی است.

او در ادامه می افزاید: گرانی سكه و به دنبال آن فشار اقتصادی و فشار روانی كه این مسأله برای مردان به وجود آورده، از دلایل كاهش تعداد سكه ها در مهریه است. البته بعضی از خانم ها به ازای این بخشش بزرگوارانه «حق طلاق» را طلب می كنند.

احسانی با اشاره به اینكه همزمان با كاهش آمار ازدواج، آمار طلاق هم افزایش یافته می افزاید: در ۷ سال اخیر با رشد ثبت طلاق در دفتر مواجه بودیم تا جایی كه هر ساله به میزان ۱۰ تا ۱۵ درصد در زمینه ثبت اسناد طلاق رشد داشته ایم. البته سال قبل حدود ۳۰ تا ۴۰ مورد طلاق داشتیم اما امسال در ۵ ماهه نخست این رقم به ۶۰ مورد رسیده است.

خیانت نخستین عامل طلاق بالای شهرنشین ها

احسانی با اشاره به اینكه در مناطقی كه مردم تمكن مالی نسبتاً بالایی دارند، خیانت نخستین علتی است كه می تواند مسبب طلاق باشد، می گوید: البته با گسترش فضای مجازی زمینه های خیانت درروابط زناشویی و خانواده ها بیشتر شده كه لازم است نهاد های آموزشی و فرهنگی در این خصوص با فرهنگ سازی زمینه آگاهی بخشی را برای خانواده ها و زوجین فراهم نمایند.

سیدمحمدعلی مقدسی سر دفتر منطقه پیروزی تهران با اشاره به اینكه تعداد مراجعان بر ای ازدواج به این دفتر امسال نسبت به سال های گذشته ۴۰ درصد كاهش داشته می گوید: بالارفتن توقعات خانم ها و تغییر فرهنگ از مهم ترین دلایل كاهش آمار ازدواج است، البته افزایش تعداد دفاترجدید ازدواج و طلاق هم در این زمینه تأثیر گذار بوده است.

او در ادامه با اشاره به نهضت مهریه بخشی زنان می افزاید: پس از گرانی سكه خیلی از خانم ها با هدف كم كردن بار مالی همسران شان درخواست مهریه های پایین دارند. البته تعداد ۱۱۴ سكه بهار آزادی رقمی است كه این روزها بیشتر از سایر ارقام در دفترخانه جهت مهریه ثبت می گردد و دیگر خبری از مهریه های نجومی مانند گذشته نیست.

مشكلات اقتصادی، عامل كاهش نرخ ازدواج در پایین شهر

غلامحسین توتونی، سردفتر ازدواج و طلاق در منطقه شهرری تهران هم با بیان كاهش ۴۰ درصدی آمار ازدواج می گوید: در این ایام كه اعیاد و تعطیلات رسمی هم در پیش است آمار ازدواج افزایشی نداشته و به نسبت سال قبل كه ۱۶۰ تا ۱۷۰ مورد ثبت ازدواج در این دفتر انجام می شد، متأسفانه در ۵ ماهه نخست سال جاری تنها ۵۰ مورد سند ازدواج به ثبت رسیده است.

او برخلاف برخی سردفتران كه بالارفتن تعداد دفترخانه ها را دلیل كاهش اسناد ازدواج دفاتر می دانند، معتقد است: بنده قبول ندارم كه افزایش دفاتر جدید ازدواج و طلاق، دلیل كاهش ثبت ازدواج باشد چون كه به لحاظ آماری در كل كشور با كاهش چشمگیر تعداد ازدواج ها مواجه هستیم، من فكر می كنم دلیل اصلی كاهش این آمار، تمایل نداشتن جوانان به مقوله ازدواج است، البته فقر و مشكلات اقتصادی هم بخصوص در محله های پایین شهر از مهم ترین عواملی است كه مانع از تصمیم گیری جوانان برای ازدواج می گردد. با عنایت به گرانی و نابسامانی بازار سكه خیلی از جوانان حتی نمی توانند تعداد ۱۴ سكه بعنوان مهریه در نظر بگیرند چه برسد به خرید لباس عروسی و پرداخت هزینه های زندگی و تأمین مسكن برای شروع زندگی مشترك.

توتونی سردفتر ازدواج و طلاق در منطقه پایین شهر تهران، فقر را مهم ترین عامل طلاق می داند و با تاكید بر افزایش آمار طلاق در منطقه شهرری می افزاید: به جز فقر، ضرب و جرح و اعتیاد هم از عوامل افزایش طلاق در مناطق پایین شهر است كه لازم است در این زمینه كارشناسی صورت گیرد.

احمدكلهری كه دفترخانه ازدواجی در منطقه انقلاب تهران دارد در مورد پایین آمدن آمار ازدواج می گوید: نزدیك ۲۰ سال است كه نرخ ازدواج رو به سرازیری است با این حال هنوز تعداد ازدواج ها بیشتر از نرخ طلاق است.

او درباره كاهش میزان مهریه اظهار می كند: دیگر ارقامی در رابطه با تاریخ تولد را نمی بینیم و میزان مهریه ها ۱۱۰ تا ۳۰۰ سكه بهارآزادی است و بندرت شاهد مهریه های بالای ۵۰۰ سكه هستیم. دلیل این امر هم بالا رفتن سطح فرهنگی مردم است، البته جوانان امروز می دانند كه مهریه سنگین تضمین خوشبختی نیست، وبه اعتقاد من مهریه باید متناسب با شخصیت زن در نظر گرفته شود. اینكه به ازای مهریه پایین، خانم ها درخواست حق طلاق دارند هم نظریه اشتباهی است چونكه با اثبات عسر و حرج، ضرب و جرح یا اثبات عدم تأمین روحی و روانی قضات رأی به طلاق می دهند.

كلهری درانتها تاكید كرد با وجود كاهش آمار ازدواج در سال های اخیر هنوز هم تعداد ازدواج ها در كشور بیشتر از طلاق هاست.
1397/06/01
13:31:29
5.0 / 5
4731
تگهای خبر: ازدواج , اقتصاد , جوان , جوانان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان