سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام كرد

تكذیب شایعه باز كردن مرزهای ترانزیت موادمخدر از جانب ایران به سمت اروپا

تكذیب شایعه باز كردن مرزهای ترانزیت موادمخدر از جانب ایران به سمت اروپا جوان بین: سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ضمن رد شایعه باز كردن مرزهای ترانزیت مواد مخدر از جانب ایران به سمت اروپا اظهار داشت: مبحث بازكردن مرزهای اروپا از جانب ایران برای ترانزیت مواد مخدر به دنبال نقض برجام در سطوح عالی نظام اصلا مطرح نیست. ایران عضو كنوانسیون های بین المللی مبارزه با موادمخدر است و به تعهداتش كاملا پایبند است.


پرویز افشار در گفت وگو با ایسنا، تاكید كرد: كشور ما مانند آمریكا عهدشكن و پیمان شكن نیست و چنین مسائلی نه در نگاه كلان نظام و نه نگاه ستاد مبارزه با مواد مخدر وجود ندارد.
وی با اشاره اینكه در جریان مبارزه با مواد مخدر، از ابتدای انقلاب تا كنون عزم و اراده جدی مان را به اثبات رسانده ایم، اظهار نمود: جمهوری اسلامی ایران حدود ۱۳ تا ۱۴ هزار معلول و جانباز در كنار چند هزار شهید در این راه تقدیم كرده است. در سخت ترین شرایطی كه درگیر جنگ تحمیلی بودیم و تعداد زیادی از دول خارجی مستقیم یا غیرمستقیم با ما می جنگیدند، هیچوقت دست از مبارزه با مواد مخدر برنداشتیم و اینطور نیست كه جمهوری اسلامی ایران مرزهایش را باز بگذارد یا بخواهد با قاچاقچیان تبانی كند تا از مرزهای كشور رد شوند.
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان كرد: وظیفه ما مبارزه است و این كار را هم انجام می دهیم و بنابراین هم هزینه های قاچاقچیان مواد مخدر افزایش زیادی یافته است به طوریكه شاهد تغییر بخشی از مسیر ترانزیت به سمت شمال دریای خزر و با استفاده از اروپای شرقی هستیم. همینطور بخشی ترانزیت هم با استفاده از اقیانوس هند انجام می گردد. با انسداد مرزهای شرقی كشور هم الگوی مسیر ترانزیت تغییر كرده است و قاچاقچیان بیشتر مسیر دریا و استان های مجاور خلیج فارس مثال استان هرمزگان و بوشهر را بعنوان محل ورود مواد مخدر و انتقال آن انتخاب می كنند.

تحریم وسایل و تجهیزات كشف مواد مخدر از جانب اروپاییان جفا بود
افشار با اشاره به اینكه در دوره ای كه تحریم های قبل برجام وجود داشت بی مهری های زیادی از جانب كشورهای غربی نسبت به جمهوری اسلامی هم اتفاق افتاد، افزود: به طوریكه نه فقط در مورد جمهوری اسلامی بلكه نسبت به مبارزه با مواد مخدر جفا شد؛ یعنی وسایل جدید در اختیار ایران قرار نمی گرفت و گاها لوازم یدكی وسایل قدیمی را هم مثل ایكس-ری را به بهانه تحریم در اختیار ما قرار نمی دادند.
وی با اشاره به اینكه اختلاط یك بحث بشری، انسانی و مبارزه با جرائم سازمان یافته همچون مواد مخدر با مباحث سیاسی اشتباه بزرگی است كه كشورهای غربی انجام داده اند، اظهار داشت: پس از برجام در زمینه واردات تجهیزات كشف و مبارزه با مواد مخدر گشایش هایی حاصل شد به طوریكه تجهیزات و سگ های مواد یاب را به ایران دادند اما این همكاری ها هیچوقت در حد جبران تلاش جمهوری اسلامی ایران نبوده است.
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر اضافه كرد: البته برخی از تجهیزات را جمهوری اسلامی ایران خودش می سازد، برای مثال سازمان صنایع دفاع درباره ساخت و تأمین ایكس-ری ها و تربیت سگ های مواد یاب اقداماتی انجام داده است، با این وجود برخی از دستگاه های حساس اپتیكی نیازمند واردات از خارج كشور است. در زمینه تولید تجهیزات توفیقات خوبی در داخل كشور داشتیم؛ بخشی از نگاهمان هم به بیرون است چون كه اعتقاد داریم كشورهای اروپایی مكلف هستند كمك كنند، اما این كمك، كمك به ما نیست بلكه كمك به خود آنهاست.
فعلا خروج ترامپ از برجام بر حوزه مواد مخدر تاثیری نداشته است افشار خاطرنشان كرد: در این زمینه، هم با سازمان ملل و دفتر كنترل مواد مخدر و هم كشورهای عضو معاهده ها و پیمان نامه های بین المللی -كه جمهوری اسلامی ایران هم عضو آنهاست- در حال رایزنی و پیگیری هستیم. فعلا تحریم ها بر ارتباطات جهانی در رابطه با حوزه مواد مخدر در طول چند ماهی كه ترامپ برجام را نقض كرده، تاثیر زیادی نگذاشته است و امیدواریم در آینده هم نگذارد؛ باآنكه خیلی نمی توان "قسم جلاله" خورد كه غربی ها بر تعهداتشان پایبند باشند.
1397/07/03
14:30:17
5.0 / 5
4328
تگهای خبر: تربیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان