شریعتمداری: با نظام پرداخت ناهماهنگ حقوقی روبرو می باشیم

شریعتمداری: با نظام پرداخت ناهماهنگ حقوقی روبرو می باشیم جوان بین: وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با طرح این پرسش كه متولی كودكان كار كیست؟ اظهار داشت: چند نهاد در این امر مسئول اند و در مجموع هیچ كدام هم مسئول نیستند. هم به اصلاح ساختاری و هم به تجمیع توان های مالی و معنوی در این زمینه نیاز داریم.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، محمد شریعتمداری در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینكه باید تلاش نماییم در شرایط فعلی كمترین صدمه به مردم وارد شود اظهار داشت: در تجارب جهانی، كشورهای دارای نظام جامع در شرایط خاص، كمتر صدمه دیدند، اما ما باید حتما نگاه نویی را حاكم نماییم.

وی ادامه داد: در عمل آنجا كه باید، اتفاقی نمی افتد و سیاست گذاری و اجرا دچار مشكلات عمده است. بعنوان مثال درباره نظام چندلایه تامین اجتماعی مدت های مدیدی صحبت می گردد و صندوق ها یكپارچه نیستند. این روند حاكم، مدل قابل دفاعی در دنیا نیست و باید به سمت تجمیع توانایی ها موجود برویم.

وی با طرح این پرسش كه متولی كودكان كار كیست؟ اظهار داشت: چند نهاد در این امر مسئول اند و در مجموع هیچ كدام هم مسئول نیستند. هم به اصلاح ساختاری و هم به تجمیع توان های مالی و معنوی نیاز داریم. اصحاب رسانه چشم بیدار مردم در تشخیص نقاط ضعف هستند و می توانند همواركننده مسیر باشند.

شریعتمداری با اشاره به اینكه اصحاب رسانه باید مسائل خرد را هم مورد توجه قرار دهند اضافه كرد: باید این ارتباط دوسویه حفظ شود و ضابطه مند ادامه یابد.

وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اضافه كرد: جلسات مختلفی با شركای اجتماعی تشكیل دادیم و وعده دادیم شورای عالی رفاه تشكیل شود؛ هیئت امنای تامین اجتماعی هم همینطور، مدت های مدیدی است كه تشكیل جلسه نداشته است. تعیین خط مشی و سیاست گذاری كلی در تامین اجتماعی در شورای سه جانبه گرایانه تامین اجتماعی با شركای اجتماعی و دولت هدف ماست. این راه های میانبر برای حل مشكلات را باید طی كرد.

ایشان در ادامه این نشست به امید در جامعه ایران اشاره نمود و اظهار داشت: صحیح است كه با كاهش امید اجتماعی در سطوح مختلف مواجهیم و قابل انكار نیست اما نقاط امیدی هم وجود دارد. طبق برخی نظرسنجی ها عرق ملی در ایام اخیر ۲۰درصد افزایش یافته است.

شریعتمداری افزود: یكی از كارهایی كه باید در حل صدمه های اجتماعی انجام دهیم، جلب مشاركت های مردمی است. پذیرش كمك مردم از مردم بالاتر از دولت می باشد.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینكه اتكای بنده به شركای اجتماعی است عنوان كرد: مردم باید احساس كنند تكیه گاه مستحكمی دارند و مجموعه قوا برای حمایت و ایستادگی در برابر دشمن ایستاده اند كه مقام معظم رهبری هم به این امر تاكید فرمودند.
شریعتمداری درباره مشكلات خبرنگاران اظهار داشت: پیشنهاد می كنم كارگروهی تشكیل دهیم تا مشخص شود چه كمكی می توانیم به آنها نماییم. اگر جامعه رسانه با نشاط باشد مردم هم احساس نشاط می كنند.
او همینطور درباره ادغام صندوق های بیمه ای اظهار داشت: با دكتر هاشمی، وزیر بهداشت سالهاست رفاقت دارم. می توانیم با هماهنگی با یكدیگر جلو برویم. باید با همدیگر هماهنگ می شدیم تا بیشتر به مردم كمك نماییم. با هرچه به دریافت بهتر خدمات از جانب مردم كمك نماید، موافقم.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اضافه كرد: باید بدهی ما هم به مجموعه وزارت بهداشت تسویه شود. وزارت بهداشت متولی امر درمان است، البته تامین اجتماعی شریك بزرگ درمان است و رفیق بزرگ و همراه بزرگی هم برای وزارت بهداشت هستیم و امیدواریم در این مسیر با هماهنگی پیش برویم و به مردم آرامش بدهیم تا مشكلات حل شوند.

وی ادامه داد: ادغام صندوق های بیمه ای هم راهكار بدی نیست اما باید كارشناسی شود. ۵۰ هزار میلیارد از محل تهاتر بدهی های تامین اجتماعی باید امسال محقق شود كه كمك بزرگی است. ۳۰ هزار میلیارد تومان برای همسان سازی نیاز داریم و باید در چند مرحله به سمت تحقق آن پیش برویم.
شریعتمداری به طرح های مختلف اشتغال زایی اشاره نمود و اظهار داشت: بیكاری صدمه های بزرگی به همراه دارد. صیانت از اشتغال موجود و تولید اشتغال های سریع بسیار مهم می باشد.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اضافه كرد: منشور عرضه خدمات منشور كاملی است. باید در حوزه های گوناگون این كار را انجام دهیم. شفافیت از مهمترین عوامل رفع فساد است كه در منشور عرضه خدمات به آن اشاره شده است.
وی درباره قانون منع بكارگیری بازنشستگان هم اظهار نمود: باید پیشكسوتان را اكرام نماییم. درست است كه جوان ها باید وارد میدان كار شوند و ما مكلف هستیم از جوانان استفاده نماییم اما نباید به این معنا باشد كه حرمت پیشكسوتان حفظ نشود.
شریعتمداری افزود: از زیرمجموعه ها خواستیم برنامه 100 روزه عرضه كنند و وضعیت مجموعه خویش را ظرف یك هفته گزارش دهند. تلاش می كنم در این سه ماه به اندازه چند ماه كار نماییم.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اضافه كرد: با نظام پرداخت ناهماهنگ حقوقی روبرو می باشیم و در واقع این نظام پرداخت هماهنگ نیست. سازمان امور استخدامی در دولت فعالیت می كند و امیدواریم این امر مورد توجه جدی قرار بگیرد.
او همینطور اضافه كرد: بیمه بیكاری ما خوب است اما گستره محدودی دارد و سیستم به جای آنكه اشتغال افزا باشد، بیكاری زاست و تلاش می نماییم اشكالات موجود را رفع نماییم.
شریعتمداری به بدهی های دولت به تامین اجتماعی اشاره نمود و اظهار داشت: اقدامات مربوط به تسویه این بدهی شروع شده است.
1397/08/08
15:05:49
2.5 / 5
4911
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان