پژوهش های دانشگاهی نشان داد

تحصیلات و درآمد مولفه های موثر بر سالمندی فعال

تحصیلات و درآمد مولفه های موثر بر سالمندی فعال جوان بین: نتایج یك پژوهش دانشگاهی با عنوان ˮ بررسی وضعیت سالمندی فعال در سالمندان شهر تهران و عوامل در رابطه با آنˮ نشان داد كه رابطه معناداری بین سالمندی فعال و شاخص هایی ازجمله سن، سطح تحصیلات، سطح درآمد، تعداد فرزندان و رضایت از زندگی وجود دارد.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، این پژوهش كه در جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی انجام شده به بررسی وضعیت سالمندی فعال در سالمندان شهر تهران پرداخته است.
بر طبق این گزارش، بر مبنای نتایج اعلام شده در آخرین سرشماری كشور در سال ۱۳۹۵، جمعیت سالمندان (افراد ۶۰ سال و بالاتر) در كشور بیشتر از هفت میلیون و ۴۰۰ هزار نفر عنوان شده كه ۹.۲ درصد از جمعیت كل كشور را شامل می گردد.
در متن این مقاله آمده است: طبق اعلام سازمان ملل، پدیده سالمندی در ایران روند پرشتابی دارد، به صورتی كه تا سال ۲۰۵۰ در هر خانواده چهار نفری ایرانی، یك نفر سالمند خواهد بود، ازاین رو افزایش جمعیت سالمندان یكی از مهم ترین چالش های اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی در قرن بیست ویك به حساب می آید.
در این پژوهش به سالمندی فعال پرداخته شده و ازنظر علمی سالمندی فعال فضای معنایی در خود دارد كه سالمندی سالم، موفق و مولد را هم تحت پوشش قرار می دهد. در همین رابطه سازمان بهداشت جهانی، سالمندی فعال را "فرآیند به حداكثر رساندن سطح سلامت، مشاركت و امنیت افراد سالمند به منظور ارتقاء كیفیت زندگی آن ها" تعریف كرده و نكته قابل توجه در این مفهوم این است كه "فعال" بعنوان "مشاركت مستمر اقتصادی و اجتماعی در امور فرهنگی، مذهبی و مدنی تعریف شده است" نه فقط "توانایی انجام فعالیت بدنی و شركت در قالب نیروی كار".
درواقع بر این اساس، سالمندان بازنشسته، مریض یا ناتوان می توانند مشاركت كننده های فعالی در خانواده، همسالان و كشور و ملّتشان باشند.
این مطالعه باهدف بررسی وضعیت سالمندی فعال در سالمندان شهر تهران و شناخت عوامل در رابطه با آن در خرداد و تیر۹۷ اجراشده و نمونه های موردمطالعه از افراد ۶۰ سال و بالاتر كه در منطقه شمیرانات شهر تهران(مناطق ۱، ۲ و ۳) ساكن بودند؛ انتخاب شده اند. همینطور ابزار گردآوری اطلاعات؛ پرسشنامه "سالمندی فعال " و پرسشنامه "رضایت از زندگی در سالمندان " و اطلاعات دموگرافیك سالمندان بوده است.
مطالعه حاضر نشان داد كه سالمندی فعال و شاخص های آن با سن ارتباط داشته؛ به صورتی كه هر چه سن افزایش می یابد سالمندی فعال و شاخصه های آن كاسته می شود. در سنین بالا بروز ناتوانی بارزتر بوده و به صورت كاهش فعالیت جسمی و محدودیت های جسمی ظاهر می گردد و احتمال مبتلا شدن به بیماری های مزمن در سالمندان هم افزایش می یابد و می تواند منجر به كاهش سالمندی فعال شود.
از جانب دیگر نتایج یافته ها مبین آن بود كه سالمندی فعال با سطح تحصیلات ارتباط دارد و با افزایش سطح تحصیلات نمره سالمندی فعال افزایش می یابد. نتایج این پژوهش نشان دهنده آن است كه تحصیلات اثر مثبتی در برخورداری از یك زندگی سالم دارد و این امر به سلامتی بهتر و رضایتمندی از زندگی منجر می گردد.
از عوامل دیگری كه بر سالمندی فعال موثر است سطح درآمد و اشتغال سالمندان است. سالمندان با درآمد بالاتر و سالمندان شاغل از سالمندی فعال بالاتری برخوردار بودند.
مطالعه حاضر نشان داد میان تعداد فرزندان و سالمندی فعال رابطه وجود دارد. همینطور مشخص شد رابطه مفهوم داری بین رضایت از زندگی سالمندان و سالمندی فعال گزارش داد. مفهوم گسترده سالمندی فعال می تواند مبین این باشد كه هر چه سالمند از نظر سالمندی فعال و عوامل آن در سطح بهتری باشد از مشاركت های اجتماعی و ارتباط با افراد، سلامت و توانایی عملكردی در وضعیت مطلوب تری قرار دارد.
بر طبق این گزارش، با عنایت به پایین بودن سطح سالمندی فعال در بین سالمندان شهر تهران نیاز است این مسئله موردتوجه ویژه مسئولین قرار گیرد؛ ازاین رو راهكارهای لازم در جهت ارتقاء سطح سالمندی فعال و برخورداری از خدمات ویژه برای این گروه باید در برنامه ریزی های آینده كشور در نظر گرفته شده و اصلاح گردد. از جانب دیگر با عنایت به اینكه مفهوم " سالمندی فعال " اخیراً در مجامع علمی كشور مطرح گردیده است نیاز است تا پژوهشگران در این زمینه مطالعات گسترده تری را برنامه ریزی و اجرا كنند.
این مقاله كه توسط بهاره كاشانی موحد و دكتر حسین نیك فرجاد نگارش شده در همایش "سالمندی در ایران (با رویكرد روانی – اجتماعی) " پذیرفته شده و ۲۸ آبان ماه در دانشگاه علامه طباطبایی ارائه می گردد.1397/08/18
22:59:19
5.0 / 5
4310
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان