سود سهام عدالت فوت شدگان چه می شود؟

سود سهام عدالت فوت شدگان چه می شود؟ جوان بین: در روزهایی كه سود سهام عدالت در حال پرداخت است، آماری در خصوص فوت ۲.۵ میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت و اینكه وراث خیلی از آنها برای تعیین تكلیف آن رجوع نكرده اند، اعلام شده است كه طبق قانون باید مبالغ مربوط به سود سهام عدالت آنها سرمایه گذاری شود و در هر زمانی كه وراث رجوع كردند سود سهام شان را بگیرند.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، اواسط اسفند ۱۳۹۵ بود كه در سالن اجلاس سران، مراسم رونمایی از ساماندهی طرح سهام عدالت با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس كل سازمان خصوصی سازی برگزار گردید تا درباره مرحله اول از مراحل ساماندهی سهام عدالت اطلاع رسانی شود.
ساماندهی سهام عدالت سه مرحله دارد؛ در مرحله اول كه از اسفند ۱۳۹۵ آغاز شد مشمولان سهام عدالت از راه سامانه www.samanese.ir از وضعیت صورت حساب شان آگاه شدند.
در مرحله دوم، چگونگی ایجاد صندوق های ETF بررسی گردید. البته پیشنهاد ایجاد صندوق های ETF از راه دولت و سازمان خصوصی سازی صورت گرفت كه مدتی است این پیشنهاد در مجلس رفته اما مراحل بررسی و اقدامات لازم در این مورد طولانی شده و تابحال درباره آن تصمیم مشخصی گرفته نشده است. در مرحله سوم هم سهام عدالت قابلیت خرید و فروش پیدا می كند.
در سال ۹۶ و ۹۷ و دو ماهی كه از سال ۹۸ می گذرد، سود سهام عدالت مربوط به سال های مالی ۹۵ و ۹۶ به حساب مشمولان واریز شد. اما در عین حال تعدادی در سال های گذشته برای ثبت نام سهام عدالت اقدام نكردند و در این روزها كه درباره پرداخت سود سهام عدالت صحبت های زیادی می شود، جای سوال است كه می توانند مبادرت به ثبت نام این سهام كنند یا خیر.
سازمان خصوصی سازی در این مورد به صورت شفاف پاسخ داده كه چنین امكانی وجود ندارد و ثبت نام جدیدی برای سهام عدالت صورت نمی گیرد، چونكه در این مورد خاص باید شورای سیاست گذاری اصل ۴۴ تصمیم بگیرد و این شورا تصمیمی در جهت ثبت نام جدید سهام عدالت ندارد.
۲.۵ میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت فوت شده اند
در عین حال حدود ۲.۵ میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت فوت شده اند و وراث خیلی از آنها برای تعیین تكلیف سهام عدالت متوفی به دفاتر پیشخوان دولت رجوع نكرده اند. در این مورد شورایعالی سیاست های اصل ۴۴ اعلام نموده كه سازمان خصوصی سازی با همكاری وزارت اقتصاد باید مبالغ مربوط به سود سهام عدالت آنها را سرمایه گذاری كند و در هر زمانی كه وراث فوت شده رجوع كردند بتوانند از حق خود برای سود سهام عدالت منتفع شوند.
اما فرضیه دیگری هم وجود دارد؛ مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی می گوید احتمال دارد به شورای سیاست گذاری اصل ۴۴ پیشنهاد داده شود كه سهام عدالت این افراد به افرادی واگذار شود كه از ثبت نام سهام عدالت جا مانده اند. اما موافقت یا عدم موافقت با این مورد با شورایعالی اصل ۴۴ است و تنها این شورا می تواند در این مورد رأی دهد.1398/03/03
22:45:37
5.0 / 5
4376
تگهای خبر: اقتصاد , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان