انتشار تصاویر مراسم ازدواج در شبكه های اجتماعی، جرم است؟

انتشار تصاویر مراسم ازدواج در شبكه های اجتماعی، جرم است؟ به گزارش جوان بین یك قاضی عالی رتبه اعتقاد دارد انتشار تصاویر ازدواج دختر ۹ ساله اهل استان كهگیلویه و بویراحمد امكان دارد از جانب دادستان بعنوان جرم مورد تعقیب قرار گیرد.به گزارش جوان بین به نقل از خبر آنلاین، قاضی حشمت رستمی درون كلا، از قضات برجسته دادگاه تجدیدنظر استان مازندران درباره انتشار تصاویر ازدواج یك دختربچه ۹ ساله در استان كهگیلویه و بویراحمد می گوید: قانون ما در مورد حریم خصوصی، به این صورتی كه درباره كودك می گویید جرم انگاری نكرده است. در قانون جرایم اینترنتی و كامپیوتری، بحث انتشار فیلم خصوصی و اقداماتی مانند آن مطرح گردیده است ولی درباره حریم خصوصی طفل، ما حكم خاصی در قانون نداریم، به جز انتشار تصاویر مستجهن از كودكان یا سوءاستفاده از آنها در تهیه تصاویر زشت كه حكم دیگری دارد و مبحث بحث ما نیست. ولی در كشورهای دیگر درباره نقض حریم خصوصی اشخاص احكام مشخصی داریم. مثلا اگر فیلم كسی را هنگام تصادف بگیرید و او رضایت نداشته باشد، جرم مرتكب شده اید. آنها این ساز و كار را دارند، ولی در قانون ما چنین ساز و كارهایی ندارد.
او می گوید: همینطور باید در نظر داشت در بحث قانون جرایم كامپیوتری، یكی از عناصر تحقق جرم نقض حریم خصوصی از راه انتشار تصاویر خصوصی، ركن «سوء نیت است» كه عنصر اساسی در تحقق جرم شمرده می شود. در این پرونده و فیلمهای انتشار یافته به ظاهر مبحث ما سوءنیتی نمی بینیم و خانواده های این دو نفر مشكلی ندارند و زوج و زوجه كنار همدیگر نشسته اند. ولی باز هم به نظر من، جنبه های عمومی مبادرت به انتشار تصویر این دختر هنگامی كه به عقد موقت مردی با دو برابر سن او درمی آید، مطرح است.
قاضی تجدیدنظر استان مازندران معتقد است: اگر دادستان بعنوان مدعی العموم بخواهد وارد شود و هر اقدامی را كه سبب شود مصالح عالیه طفل در خطر یا تحت الشعاع اقدام همچون پخش و انتشار تصویر طفلی كه با شوهری بسیار بزرگتر از خودش ازدواج كرده است، قرار گیرد، امكان دارد انتشار تصاویر كودك را هم قابل تعقیب بداند. نكته اینجاست كه از لحاظ دفاع از حیثیت عمومی افراد دادستان می تواند اقدام نماید. حتی اگر ولی طفل در ماجرا، خودش متهم باشد، دادستان می تواند قیم اتفاقی، تعیین كند و حتی خودش راسا مبادرت به طرح شكایت ضد انتشار دهندگان فیلم و تصویر كودك كند.

مشروح كامل این گفتگو را (اینجا) بخوانید.


۲۳۵۲۳۱

1398/07/02
13:44:49
5.0 / 5
4986
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان