رئیس بهزیستی كشور:

حدود نیمی از ضایعه نخاعی ها زخم بستر دارند

حدود نیمی از ضایعه نخاعی ها زخم بستر دارند به گزارش جوان بین رئیس سازمان بهزیستی كشور اظهار داشت: این سازمان 26 هزار بیمار ضایعه نخاعی را تحت پوشش دارد كه 42 درصد آنها زخم بستر دارند.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، دكتر وحید قبادی دانا در ششمین كنگره ملی و چهارمین كنگره زخم و ترمیم بافت اظهار داشت: جهاد دانشگاهی معمولا به دنبال چاره جویی خلاءها و مشكلات موجود در جامعه است و می كوشد آنها را پر كند.
وی ادامه داد: زخم ها یكی از مشكلاتی هستند كه در سطح دنیا مطرح است. بعضی از این زخم ها ژنتیكی و از بدو تولد وجود دارد، برخی در اثر بیماری های مزمن ایجاد می شود مثل زخم های پای دیابتی و برخی در اثر زخم بسترها در افراد ناتوان عارض می شود.
وی ادامه داد: مسئله زخم های مزمن مسئله ای مهمی است كه نیاز به پیشگیری دارد و در قدم اول نیاز به آگاهی بخشی و بررسی گروه ها و پرداختن به درمان مشكلات و سپس بازتوانی افراد دارای مشكل است. در حوزه دیابت پیشگیری های اولیه به مدلول پیش گیری از وقوع این بیماری است و بعد از ابتلا، پیشگیری ها در جهت مشكلات پس از آن انجام می شود.
قبادی دانا درباب روند كار سازمان بهزیستی نیز اظهار داشت: این سازمان ۲۶ هزار بیمار دارای ضایعه نخاعی را تحت پوشش دارد كه ما علاوه بر پیشگیری های اولیه، خدمات پیشگیری های سطح دوم و سوم را نیز ارائه می دهد. همین طور به خانواده های این افراد آگاهی های لازم ارائه می شود. از این ۲۶ هزار نفر، ۴۲ درصد آنها یعنی ۱۱ هزار نفر زخم بستر دارند. همین طور افرادی كه معلولیت شدید دارند و وابسته به بستر هستند، ۵۳ درصد از این افراد هم با زخم های مزمن دست به گریبان هستند. بدین سبب نیاز است همكاریهای بین بخشی شكل بگیرد تا این زنجیره ایجاد مشكل رفع گردد. زخم های مزمن موجب كاهش كیفیت زندگی و در بعضی موارد منجر به مرگ می شود و علاوه بر این هزینه های بالایی در سطح كشور دارد.
وی با اشاره به مشكلات زخم اظهار داشت: یكی از اشكالات عدم دسترسی بیماران به مراكز درمانی در روستاها است؛ البته بیشتر از هزار مركز نگهداری شبانه روزی از بیماران در سطح كشور داریم. همین طور وسایل و تجهیزات و روش های نوین درمانی نیز موثر است و پرستاران و بهیاران و پزشكان همگی باید دست به دست هم بدهند تا بتوانند زخم های مزمن را درمان كند.
رئیس كنگره زخم درانتها پیشنهاد كاربردی را به متولیان این كنگره داد و بیان كرد: برگزار كنندگان این كنگره بعنوان نهاد غیر دولتی برای انجام این كار اتصال بین بخش های مختلف در زمینه زخم های مزمن، آگاهی بخش، پیشگیری، درمان و روش های نوین بتوانند زنجیره ای را شكل دهند.
منبع:

1398/09/02
17:28:41
5.0 / 5
4333
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان