صفر شدن آمار پشت نوبتی كودكان متقاضی دریافت كمك هزینه كاشت حلزون

صفر شدن آمار پشت نوبتی كودكان متقاضی دریافت كمك هزینه كاشت حلزون به گزارش جوان بین معاون توانبخشی سازمان بهزیستی كشور با اشاره به اینكه اختلالات شنوایی، شایع ترین اختلال مادرزادی شمرده می شود، اظهار داشت: بین دو تا چهار درصد از موالید در تمام دنیا، گرفتار نوعی از اختلالات شنوایی هستند كه این رقم، چند برابر باقی اختلالات مادرزادی است.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، هشتمین سمپوزیوم علمی خانواده و كودك مبتلا به اختلالات شنوایی، بامداد امروز با حضور دكتر محمد نفریه معاون امور توانبخشی، دكتر فریبا بریمانی مدیركل دفتر امور توانبخشی روزانه و توانپزشكی سازمان بهزیستی، پروفسور حسن عشایری استاد دانشگاه علوم پزشكی ایران و همین طور تعدادی از اساتید، كارشناسان و دانش آموختگان حوزه علوم توانبخشی و گفتار درمانی، در ساختمان ستاد بهزیستی كشور، شروع به كار كرد.
دكتر محمد نفریه معاون توانبخشی سازمان بهزیستی كشور در این مراسم با اشاره به اینكه اختلالات شنوایی، شایع ترین اختلال مادرزادی شمرده می شود، اظهار داشت: بین دو تا چهار درصد از موالید در تمام دنیا، گرفتار نوعی از اختلالات شنوایی هستند كه این رقم، چند برابر باقی اختلالات مادرزادی است.
وی ادامه داد: در گذشته و شاید قریب به ۲۰ سال پیش، خیلی از كودكان كم شنوا و ناشنوا را بدون تشخیص اولیه، به مراكز كودكان اختلال ذهنی ارجاع می دادند و تا سنین بزرگسالی در این مراكز نگهداری می شدند. حتی ممكن بود این كم شنوایی به اختلالی در مغز نیز منجر شود. همین طور اگر هم این كم شنوایی شناخته می شد، خدمات بسیار محدود و غربالگری هم نادر بود.
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی با اشاره به اینكه هم اكنون بیشتر از ۹۰ درصد موالید در كشور، غربال می شوند، اظهار داشت: سالانه چندین میلیون كودك در سه روز اول پس از تولد غربالگری شنوایی می شوند و اگر تشخیص اولیه اختلالات شنوایی، با ارائه خدمات دنبال نشود؛ تنها به نگرانی هر چه بیشتر خانواده ها دامن زده ایم و بر همین مبنا ارائه خدمات در این عرصه نیز در دستور كار بهزیستی قرار گرفت و انجام شد.
وی ادامه داد: هم اكنون بیشتر از ۶۰۰ مركز غربالگری در ۳۰۰ شهر و شهرستان در سراسر كشور وجود دارد كه خدمات توانخشی ارائه می دهند.
او همینطور از گسترش مراكز تشخیص اختلالات شنوایی نسبت به سالهای گذشته آگاهی داد و بیان كرد: با گسترش این مراكز، از مرحله تشخیص وارد مرحله كاشت حلزون شنوایی شدیم.
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی كشور با اشاره به اینكه هم اكنون هیچ كودك پشت نوبتی متقاضی برای دریافت كمك هزینه كاشت حلزون شنوایی وجود ندارد، اظهار داشت: سازمان بهزیستی برای كاشت حلزون در كودكان كم بضاعتی كه اختلال شنوایی در آنها تشخیص داده شود، كمك هزینه پرداخت می كند كه هم اكنون هیچ متقاضی پشت نوبت دریافت این كمك هزینه وجود ندارد.
وی به تكمیل مراحل شناسایی، تشخیص و درمان اختلالات شنوایی از بدو تولد كودك اشاره نمود و اضافه كرد: هم اكنون این مراحل به شكلی تكمیل شده است كه تیم تخصصی از اولین روز تولد، در كنار نوزاد هستند چونكه هدف نهایی ما این است كه كودكان گرفتار اختلالات شنوایی، بدون كمترین عوارض؛ وارد مدارس عادی شوند.

امكان ورود كودكان با مداخلات بموقع در محیط جامعه
وی تصریح كرد: اگر مداخلات ما زیر سن ۶ ماهگی صورت گیرد، می توانیم این كودكان را به محیط جامعه برگردانیم.
نفریه به فعالیت ۹۰ مركز خانواده و كودك مبتلا به اختلالات شنوایی در كشور اشاره نمود و اضافه كرد: برمبنای آخرین آمار، ۹۰ درصد از كودكانی كه در این مراكز خدمات می گیرند، وارد مدارس عادی می شوند.
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی كشور، آمار افراد دارای اختلالات شنوایی تحت پوشش بهزیستی را حدود ۳۰۰هزار نفر اعلام نمود و اشاره كرد: خیلی از این افراد كه سالیان زیادی با این اختلال سپری كرده بودند، بعد از كاشت حلزون شنوایی به یك زندگی عادی و طبیعی بازگشتند.
بگفته وی، هم اكنون بیشتر از ۳ هزار و ۷۰۰ كودك در ۹۰ مركز، تحت پوشش هستند كه اكثریت آنها از یارانه برخوردار می باشند و امیدواریم بتوانیم این یارانه را گسترش دهیم.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی كشور، او همینطور از اختصاص ۱۸درصدی وسایل كمك توانبخشی ارائه شده توسط سازمان بهزیستی، به افراد كم شنوا و ناشنوا آگاهی داد.
نفریه با اشاره به اینكه سالانه ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ كودك، عمل كاشت حلزون شنوایی را انجام می دهند، اظهار داشت: سازمان بهزیستی از این كودكان حمایت می كند و هیچ كودك كم شنوایی به سبب نداشتن این هزینه، از حلزون شنوایی محروم نمی ماند. همین طور با وجود اینكه امسال، سال مالی خوبی نبود پرداخت یارانه مراكز و كمك هزینه كاشت حلزون در اولویت قرار گرفت.
وی همین طور به هزینه های جانبی و تعمیر قطعات حلزون شنوایی در كسانی كه عمل كاشت را در سالهای گذشته انجام داده اند، اشاره نمود و اضافه كرد: از امسال بودجه ای نیز برای پرداخت هزینه های تعمیرات حلزون شنوایی در نظر گرفته شده و به كسانی كه سالها از كاشت حلزون شنوایی آنان می گذرد و در تامین قطعات یدكی مشكل دارند، پرداخت می شود.
نفریه به تعاملات سازمان بهزیستی با بیمه ها نیز اشاره نمود و اضافه كرد: سوق دادن هزینه ها به سمت بیمه، در حقیقت نوعی سرمایه گذاری است كه اهتمام می نماییم همیشه از آن بهره مند شویم.1398/12/01
23:21:15
5.0 / 5
3841
تگهای خبر: بهزیستی , بیمه , پزشك , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان