چند نفر مشمول یارانه ویژه كرونا شدند؟

چند نفر مشمول یارانه ویژه كرونا شدند؟ به گزارش جوان بین هفت میلیون ایرانی كم درآمد و دارای مشاغل خرد كه در جریان انتشار كرونا صدمه دیده اند، از اسفند ماه مشمول دو نوع كمك و بسته حمایتی دولت شده اند؛ گروه اول سه میلیون ایرانی فاقد درآمد ثابت هستند كه برحسب بعد خانوار كمك ماهیانه ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی در چهارنوبت دریافت می كنند و گروه دوم، چهار میلیون نفر شاغل صدمه دیده همچون كارگران و اصناف كه وام یك تا دو میلیونی چهار درصدی بدون ضامن دریافت می كنند.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، نخستین خبر مربوط به اعطای بسته حمایتی كرونا ۲۲ اسفند ماه از جانب وزیر رفاه اعلام گردید. شریعتمداری در پیامی توییتری نوشته بود كه با دستور مهم رئیس جمهور و همراهی سازمان برنامه به كلیه افرادی كه شغل خاص با درآمد ثابت ندارند، در اسفندماه یك بسته حمایتی پرداخت می شود. این افراد با كمك بانك اطلاعات ایرانی ها شناسایی یا ثبت نام می شوند.
پس از آن اخبار تكمیلی منتشر و مشخص شد كه مقرر است طبق دستور رئیس جمهور بسته حمایتی به "اقشار كم برخورداری كه كسب و كار آنان در آستانه سال نو، لطمه و خسارت جدی دیده" اعطا شود كه بر مبنای آن نوبت اول در اسفند ماه و بسته های حمایتی دیگر هم در ابتدای سال ۹۹ در اختیار مشمولان این طرح قرار خواهد گرفت.
این كمك ماهیانه تا آخر دوره بیماری كرونا و آثار آن در چهار مرحله به مشمولان كه سه میلیون ایرانی در چارچوب یك تا یك و نیم میلیون خانوار هستند، تعلق می گیرد.
طبق گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه بسته های حمایتی مذكور، غیر از حمایت معیشتی انتهای سال هستند.
علاوه بر گروه ذكر شده؛ گروه دومی كه مقرر است مشمول حمایت و جبران صدمه های كرونا شوند چهار میلیون نفر دارای مشاغل خرد هستند كه به واسطه كسادی بازار شب عید با مشكلات مواجهند. یك تا دو میلیون وام قرض الحسنه با سود چهار درصدی و بدون ضامن برای این قشر در نظر گرفته شده كه به صورت ۲۷ ماهه از محل یارانه ها بازپرداخت خواهد شد.
این مبلغ در كارت یارانه و حمایت معیشتی شارژ می شود و سه ماه تنفس داشته و بعد از آن به صورت اقساطی از افراد كسر می شود؛ در این حوزه افراد نیازی به حضور در بانك یا آوردن وثیقه و ضامن ندارند و همین كه تقاضا كنند پرداخت خواهد شد.

۷ میلیون ایرانی، مشمول بسته های حمایتی جبران صدمه كرونا
اما در طرح دولت برای جبران صدمه كرونا، چه كسانی و چقدر بسته حمایتی می گیرند؟ در روز ۲۵ اسفند ماه بختیاری، رئیس كمیته امداد امام خمینی(ره) درباره توزیع بسته حمایتی به اقشار محروم و صدمه دیده شغلی ناشی از كرونا اظهار داشت: دستورالعمل جامعی در این خصوص به استان ها تهیه و ابلاغ گردیده كه بر این اساس مقرر است سه بسته حمایتی برای اقشار صدمه دیده مانند كارگران روزمزد، دستفروشان و … در نظر گرفته شود.
وی با اشاره به اینكه تعداد این افراد در مجموع به هفت میلیون نفر می رسد، اضافه كرد: یكی از بسته های حمایتی تا آخر سال و دو بسته دیگر هم در سال آینده به اقشار صدمه پذیر عرضه می شود.
به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، دولت در ۲۷ اسفندماه نخستین نوبت بسته حمایتی كرونا را واریز كرد؛ طبق اعلام قبلی، پرداختی برای خانوار تك نفره ۲۰۰ هزار تومان، دو نفره ۳۰۰ هزار تومان، سه نفره ۴۰۰ هزار تومان، چهار نفره ۵۰۰ هزار و پنج نفره و بالاتر ۶۰۰ هزار تومان بود.
بر اساس اطلاعات اعلامی؛ این خانوارها از بین یارانه بگیرانی گزینش شده اند كه حداقل درآمد را داشته و مبلغ مورد نظر هم به حساب یارانه آنها واریز می شود. این سه میلیون نفر مشمول یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی و كمك معیشتی كه در هر ماه پرداخت می شود هم می شوند.
بنا بر توضیحات قمصریان، رئیس مركز اطلاع رسانی و روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه روند پرداخت یارانه ویژه كرونا تا آخر خردادماه در سه نوبت دیگر ادامه خواهد داشت و این كمك ها به افرادی پرداخت می شود كه مطلقا فاقد هرگونه درآمد مستمری باشند، بنابراین مددجویان كمیته امداد امام خمینی (ره)، بهزیستی، بازنشستگان و مستمری بگیران مشمول دریافت این كمك ها نیستند. همینطور این یارانه به افرادی كه حقوق ثابت دارند و مقرری دریافتی به حسابشان واریز می شود، تعلق نخواهد گرفت.
شناسایی مشمولان یارانه كرونا بر مبنای داده های پایگاه اطلاعات رفاه ایرانی ها و سایر بانكهای اطلاعاتی مثل نظام بانكی و صندوق های بازنشستگی و تأمین اجتماعی انجام می شود و ثبت نام و گزینشی صورت نگرفته است.1399/01/07
12:08:13
5.0 / 5
3602
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان