اتفاقات روانشناختی كه با آخر بحران كرونا به وقوع می پیوندد

اتفاقات روانشناختی كه با آخر بحران كرونا به وقوع می پیوندد به گزارش جوان بین یك روانشناس بالینی با اشاره به تبعات اجتماعی و روانشناختی دوران پسا كرونا و اتفاقات روانشناختی كه در این دوران به وقوع می پیوندد، اظهار نمود: با شناسایی و پیشبینی این موضوعات باید راهكارهایی برای مداخله مطلوب و كاهش صدمه ها در دوران بعد از اتمام بحران اندیشیده شود.


دكتر حسین ابراهیمی مقدم دانشیار روانشناسی در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینكه شناسایی و پیشبینی تبعات اجتماعی و روانشناختی پسابحران به ارائه راهكارهای مناسب جهت كاهش صدمه ها و بازگشت تعادل روانی به جامعه كمك می نماید، تصریح كرد: نكته حائز اهمیت در بحران كرونا این است كه هیچ كس دقیقا نمی تواند آخر این بحران را پیش بینی نماید. اگر فرض نماییم كه یك ماه دیگر این بحران به پایان برسد؛ میزان صرف انرژی و درصد فعال بودن منابع اقتصادی و یا میزان صدمه های روانی در سطح جامعه قابل اندازه گیری است. ولی اگر زمان آن نامعلوم باشد، طبیعتا تحلیل عوامل روانی، اقتصادی و اجتماعی آن امكان پذیر نخواهد بود.
این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به اینكه با اتمام بحران ما شاهد چند اتفاق خواهیم بود، اظهار نمود: ابتدا افراد یك دوره افسردگی و یك دوره اصطلاحا "میرایی روانی و فكری" را تجربه می كنند. عده زیادی در این دوران به سوگ عزیزان خود نشستند و همینطور احساس امید به زندگی در درصدی از افراد جامعه دستخوش بحران شد. ازاین رو پس از اتمام بحران كرونا تزریق امید و شادی در جامعه یكی از مداخلات مهمی است كه باید حتما برای آن برنامه ریزی شود.
وی با اشاره به اینكه پس از این بحران شاهد احساس عدم اعتماد در بین افراد جامعه خواهیم بود، خاطرنشان كرد: شاید بعضی از افراد بگویند كه «چرا من؟»، «چرا من باید فرزندم را از دست می دادم؟» یا «چرا من باید پدرم را از دست می دادم؟» و مسائلی از این قبیل. حتی در بعدی دیگر امكان چالش در مسائل معنوی عمیق هم وجود دارد. در مراجعات زیادی در این ایام افراد عدالت خداوند را هم به چالش می كشیدند. در دوره پسابحران باید در مورد مسائلی از این دست راهكارهایی اندیشیده شود تا افراد بتوانند با واقعیت های موجود به خوبی كنار آمده و این مسائل را بعنوان یك سرنوشت و بر اثر گناه خود تلقی نكنند؛ چونكه در این صورت مرتفع ساختن آن، مشكلات خاص خویش را به همراه خواهد داشت.
چگونه از صدمه های پسابحران بكاهیم؟
ابراهیمی مقدم با اشاره به راهكارهایی برای كاهش تبعات منفی پساكرونا، افزود: در دوران پسا بحران اگر جامعه بتواند با كمك دولتمردان یك تحول عظیم اقتصادی را به وجود آورده و مردم احساس كنند كه از رفاه خوبی برخوردار شده اند و یا در صورتی كه روابط بین المللی كشور بهتر شود، جامعه از مشكلات بعد از كرونا سالم ترعبور خواهد نمود.
وی اضافه كرد: ولی اگر جامعه احساس كند كه اوضاع بدتر شده، امكان دارد عده ای گمان كنند كه دیگر چیزی برای از دست دادن ندارند، افسردگی های عمیق و نابسامانی های دیگر بروز خواهد نمود و همین احساس دل زدگی سبب ایجاد یاس و سرخوردگی و عدم پیشرفت در مسائل مختلف اجتماعی خواهد شد و احتمال مبادرت به خودكشی و هم گرایش به مواد مخدر و محرك افزایش پیدا می كند؛ چونكه افراد به غلط به این مواد و راه های نادرست پناه خواهند برد.
این روانشناس بالینی در خاتمه تصریح كرد: با اطلاع از این مسائل و پیشبینی تبعات دوران پسابحران، می توان با اقدامات پیشگیرانه هم اكنون و با اقدامات مقابله ای در آینده، گام های مثبتی در جهت كاهش تبعات این بحران برداشت تا جامعه ای سالم تر و ایمن تر را شاهد باشیم. در همین رابطه باید در نظر داشته باشیم كه ما دومین كشور در جهان بودیم كه با ویروس كرونا درگیر شدیم و جای امیدواری است كه با اتخاذ سیاست ها و اقدامات درست بتوانیم در زمینه مقابله و از بین بردن تبعات این بحران هم پیشگامی خویش را در این حوزه حفظ نماییم.1399/02/02
13:10:34
5.0 / 5
2885
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان