ممانعت مسؤلان قوه قضاییه برای قرنطینه معتادان متجاهر در مركز فشافویه

ممانعت مسؤلان قوه قضاییه برای قرنطینه معتادان متجاهر در مركز فشافویه به گزارش جوان بین مدیركل توسعه پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی كشور با اشاره به اینكه در طرح جمع آوری معتادان متجاهر استان تهران قرار بود تا قرنطینه آنها در مركز فشافویه باشد، اظهار داشت: این درحالیست كه با دستور مسؤلان قوه قضائیه زندان فشافویه از پذیرش و قرنطینه معتادان متجاهر دستگیر شده، سر باز زده اند.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، فرید براتی سده، با اشاره به اقدامات بهزیستی برای جمع آوری معتادان متجاهر اظهار داشت: پس از مصوبه ستاد ملی کرونا و کمیته امنیتی ذیل این ستاد در مورد دستگیری معتادان متجاهر در سطح شهرها، سازمان بهزیستی با تشکیل کمیته هماهنگی کشوری ماده ۱۶، با حضور همه دستگاه های ذیربط، تقسیم کار و وظایف صورت گرفت.
وی با اشاره به اینکه تهران بعنوان استان معین برای اجرای این فرایند انتخاب شد، اظهار نمود: چون دستورالعملی که وزارت بهداشت تدوین کرده احتیاج به زیرساخت های خاصی دارد. ازاین رو ابتدا قرار شد در تهران یک مرحله بحث دستگیری معتادان بی خانمان اجرا و بعد در استان های دیگر شروع شود.
مدیرکل توسعه پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی کشور که در یک برنامه رادیویی صحبت می کرد، اظهار نمود: روز سه شنبه با عنایت به جلسات گوناگونی که در تهران برگزار شد، در نهایت در حضور استاندار تهران جلسه شورای هماهنگی استان تشکیل و در همان روز جمع آوری آغاز شد.
وی با انتقاد از اینکه همزمان با تهران در استان خراسان رضوی هم این طرح شروع شد، توضیح داد: استانداران بعنوان روسای ستادهای کرونای استان ها این اجازه را داشتند، ولی بهتر بود تا تأمل می کردند نتایج طرح در تهران را می دیدیم. چون در تقسیم کار در استان تهران قرار بر این بود تا قرنطینه معتادانی که دستگیر می شوند در مرکز فشافویه باشد.
براتی سده با اشاره به اینکه به ما اطلاع داده شده است که با دستور مسؤلان قوه قضائیه زندان فشافویه از پذیرش و قرنطینه معتادان متجاهر دستگیر شده، سر باز زده اند، افزود: این اقدامات باید با هماهنگی در استان های دیگر به صورت کامل صورت گیرد، چونکه در غیر این صورت گرفتار مشکل خواهند شد.
وی با تاکید بر اینکه این طرح معلق نشده و در حال اجرا می باشد، اظهار داشت: اگر مقرر است این طرح طبق دستورالعمل وزارت بهداشت صورت گیرد باید همه زیرساخت ها دیده می شد و همه دستگاه ها پای کار می آمدند، چون سازمان بهزیستی متولی کار نیست، بلکه متولی نگهداری و درمان معتادان متجاهر است.
مدیرکل توسعه، پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه در مورد اینکه طبق دستورالعمل ها، در مراکز تجمع، احتمال بروز و شیوع کووید ۱۹ بیشتر است، اظهار نمود: از طرفی متخصصان هم تائید کرده اند افرادی که دستگاه ایمنی ضعیف تری دارند بیشتر در معرض خطر هستند و این در شرایطی است که معتادان و به خصوص معتادان بی خانمان که شرایط سختی دارند دستگاه ایمنی شان ضعیف تر است.
وی با اشاره به اینکه معتادان بی خانمان معمولا وسایلشان را به صورت مشترک استفاده می نمایند و این می تواند امکان مبتلا شدن را بیشتر کند، خاطرنشان کرد: از روز سه شنبه که طرح شروع شده این افراد را دو مرحله معرفی کردند. نزدیک به ۱۸۰ نفر در مرکز قرنطینه هستند و از این تعداد تست پی سی آر انجام شده و تنها یک نفر آزمایشش مثبت بوده است و به مرکزی که برای این کار اختصاص دارد، منتقل شده است و بقیه در مرکز قرنطیه منتقل شدند.
مدیرکل توسعه پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی کشور با تاکید بر این مورد که معتادان در گرفتن کرونا از دیگران مستثنی نیستند، بیان نمود: پیش از عید که طبق مصوبه کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر طرح جمع آوری در روزهای نوروز قطع شد ما بلافاصله طرحی را به ستاد مبارزه با مواد مخدر تحت عنوان «ارائه خدمات در پاتوق ها به معتادان بی خانمان» عرضه دادیم که آن طرح هنوز در حال اجراست. محل های تجمع معتادان و پاتوق های آنها ضد عفونی می شود و بین آنها ماسک و دستکش توزیع و حتی در یک جاهایی تانکر آب و صابون در اختیارشان گذاشته شده است. در سراسر کشور این فعالیت ها انجام می شود.
براتی سده ایجاد مراکز توانمندسازی را بعنوان حلقه مفقوده در بازپروری معتادان دانست و اظهار داشت: دو مرکز توانمندسازی معتادان متجاهر را با اولویت معتادان متجاهر و همه افراد مصرف کننده در دستور کار قرار دادیم. فعالیت این مراکز در مورد توانمند سازی و جامعه پذیری است تا آنها برای برگشت به جامعه آماده شوند. مدیریت مورد هم اقدام بعدی است. مددکار اجتماعی افرادی را که خانواده آنها را نمی پذیرد یا خانواده ندارند را به سایر مراکز بهزیستی معرفی می کند و بعد تحت حمایت و رصد آن مراکز قرار می گیرند و برای درمان و اسکانشان از همین مراکز برنامه ریزی می کنند.1399/02/20
03:20:28
5.0 / 5
2770
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان