چرا قتل رومینا حساسیت اجتماعی را برانگیخت؟

چرا قتل رومینا حساسیت اجتماعی را برانگیخت؟ جوان بین: رئیس انجمن مددكاران اجتماعی ایران ضمن تشریح دلیلهای ایجاد حساسیت اجتماعی با قتل دختر 14 ساله گیلانی توسط پدرش، بر لزوم تصویب قانون پشتیبانی از حقوق كودكان و نوجوان و بهره مندی از ظرفیت منابع اجتماعی تاكید نمود.


سید حسن موسوی چلک در گفت و گو با ایسنا، درباب حادثه قتل دختر ۱۴ ساله گیلانی اظهار داشت: این مساله از چند زاویه قابل بررسی است؛ یک زاویه این است که قتل اتفاق افتاده و جامعه نسبت به وقوع قتل که جزو جرائم خشن است واکنش و حساسیت نشان میدهد. گاهی واکنش ها احساسی و زودگذر و گاهی منطقی است و آثارش در بین مدت و طولانی مدت قابل مشاهده می باشد که باید اثرش را در قوانین دید.
وی با اشاره به اینکه در این حادثه یک «کودک» به قتل رسیده و همین اهمیت موضوع را دو چندان می کند، اضافه کرد: خصوصاً آنکه قتل وقتی توسط پدر بعنوان کسی که باید حامی دختر باشد، صورت گرفته است. در عین حال این فرد مبادرت به بریدن سر دختر آن هم با داس کرده است. این موارد مولفه هایی است که واکنش نسبت به قتل چشم گیر شود درحالی که رومینا نه نخستین دختر و نه آخرین آنها بوده است.
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به اینکه یکی از دیگر علل افزایش حساسیت نسبت به این مساله این است که به موضوعات «ناموسی» اشاره شده است، اشاره کرد: وجه مشخصه مبادرت به قتل این پدر با عنوان ناموسی بوده است. در کلانشهرها گمنامی زیاد و فشار اجتماعی بر افراد کمتر است، اما در محیط های کوچک وقتی موضوع به ناموس برمی گردد، تحت تاثیر فشار بر خانواده و اطرافیان دختر بیشتر شاهد رفتارهای خشونت آمیز هستیم. البته همیشه واکنش ها منجر به قتل نمی گردد اما قتل فجیع ترین واکنش است.
موسوی چلک با اشاره به اینکه در این شرایط از چند زاویه باید به این مساله نگاه کرد، افزود: در مرحله نخست باید پرسید آیا اختلاف بین والدین و فرزندان طبیعی است؟ بله. آیا ایجاد تعارض و اختلاف بین آنها اجتناب ناپذیر است؟ بله و این موارد بطور طبیعی اتفاق می افتد، اما چه چیزی موجب می شود بتوانیم تصمیم بهتر بگیریم؟ بسیاری از ما مهارت حل تعارض را بلد نیستیم. تعارض طبیعی است و در این شرایط یا خودمان مهارت حل آنرا داریم یا باید از کمک متخصصان استفاده نمائیم.
وی با بیان این پرسش که چه قدر بعنوان شهروند، خانواده و حتی خود فرد قربانی با منابع اجتماعی و نحوه بهره گیری از این ظرفیت آشنا هستیم؟ اظهار نمود: سوال مهم دیگر این است که چه قدر قضات با نحوه بهره گیری از منابع اجتماعی آشنایی دارند؟ شاید اگر جای سیستم قضایی بودم در شرایطی که فضای خانه، فضای مساعدی نیست، در مقطع کوتاهی بجای تحویل کودک به خانه، او را به اورژانس اجتماعی و مراکز بهزیستی به شکل موقت تحویل می دادم تا بتوان با گذر زمان چاره بهتری را انتخاب نمود.
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به اینکه در مورد این کودک موضوع کودک همسری نیز مطرح است، اشاره کرد: این درحالیست که در زمان وقوع چنین بحران هایی خانواده ها منابع موجود اجتماعی را هم نمی شناسند. حتی افراد در رابطه با این مساله هم مثل اورژانس اجتماعی، بهزیستی و.... که طبق قانون وظیفه پشتیبانی از افراد بدسرپرست و بی سرپرست را دارند، می توانستند در این مورد مداخله کنند اما وقتی این شناخت توسط مردم و سیستم قضایی وجود ندارد، از این ظرفیت ها بعنوان حد فاصل بین خانه و کلانتری هم استفاده نمی گردد.
موسوی چلک با اشاره به اینکه وقتی موضوعی ناموسی تلقی می شود یعنی مقرر است شاهد خشن ترین برخورد باشیم وگرنه به فرد گفته می شود که بی غیرت و... است، اشاره کرد: تلقی به این شکل از موضوع ناموس می تواند زمینه بروز و تشدید رفتارهای خشن نسبت به کسی که به اصطلاح زمینه بی آبرویی به وجود آورده را ایجاد کند. بااینکه وقتی فردی به این شکل سر فرزندش را آن هم در خواب می برد، نیاز به بررسی ابعاد روانشناختی دارد چون به فجیع ترین شکل قتل را انجام داده است.
وی افزود: در پاسخ به این پرسش که آیا قاضی با قوانین موجود هم می توانست کودک را تحویل این خانواده ندهد؟ بنظر می رسد با قوانین موجود هم این کار امکان پذیر بوده است. قانون پشتیبانی از حقوق کودکان و نوجوانان بیش از ۱۰سال است در مجلس مانده است و ۴ دوره مجلس را دیده است. این قانون می توانست ضمانتی برای حمایت های اجتماعی از این افراد باشد. هم اکنون هم این لایحه در شورای نگهبان است و یکی از ایرادهای شورای نگهبان هم برخورد با پدر در چنین شرایطی که بزه از طرف والدین صورت می گیرد، است. این درحالیست که تصویب قانون می توانست پشتوانه ای برای شناسایی افرادی که در شرایط سخت هستند، باشد. همین طور می توانست مسئولیت سازمان های مختلف، مددکاران اجتماعی، اورژانس اجتماعی و... را روشن کند. بااینکه انتظار داشتیم در سه دوره قبلی مجلس این قانون به تصویب برسد اما الان هم امیدواریم مجلس یازدهم شرمنده کودکان نشود.
منبع:

1399/03/08
13:10:29
5.0 / 5
2443
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان