دردسرهای كرونایی والدین شاغل

دردسرهای كرونایی والدین شاغل جوان بین: درحالی كه تعطیلی مهدهای كودك به دنبال شیوع ویروس كرونا با وجود بازگشایی بعضی از مشاغل همچنان ادامه دارد، این مساله برای والدین شاغل مشكلاتی را به دنبال داشته است.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، مهدهای کودک جزو اولین مشاغلی بودند که از چهارم اسفندماه سال قبل به جهت جلوگیری از شیوع بیماری کرونا تعطیل شدند؛این تعطیلی سومین ماه خودرا سپری کرده و وارد ماه چهارم شده است. بااینکه با گذشت این مدت و تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا بعضی از مشاغل به ادامه فعالیت خود بازگشته اند، اما مهدهای کودک همچنان از پذیرش کودکان معذورند و این مساله برای بعضی از والدین شاغل مشکلاتی به وجود آورده است.

"مریم. م" یکی از زنان کارمند در یکی از سازمان های دولتی است. او فرزندی ۴ ساله دارد و هر روز برای مراجعه به محل کار خود از غرب تهران با وسایل نقلیه عمومی تا مرکز شهر مسافت نسبتا زیادی را طی می کند. بگفته مریم تعطیلی مهدکودک فرزندش سبب شده تا او مجبور باشد او را تا محل کار خود ببرد. او در این زمینه می گوید: «روزهای اول شیوع ویروس کرونا محل کار من هم تصمیم به دورکاری گرفت و بدین سان می توانستم ساعات بیشتری در منزل باشم. پس از فعالیت مجدد مشاغل مجبور شدم فرزندم را پیش مادرم بگذارم. راستش فکر می کردم مهدها به زودی باز می شوند اما این اتفاق نیفتاد. درنهایت هم به جهت کهولت سن مادرم مجبور شدم فرزندم را با خود به سرکاربیاورم».
"علیرضا" هم برنامه نویس شرکتی خصوصی است که فرزندش را پس از جدایی از همسرش پیش خود نگهداری می کند و حالا با تعطیلی مهدهای کودک فشار مضاعفی بر وی وارد شده است. او در این زمینه توضیح می دهد: « پس از شیوع ویروس کرونا خودم حاضر نبودم دخترم به مهدکودک برود اما الان وضعیت کاری ام سبب شده که بااینکه در خانه کار کنم، اما با این وجود زمان کافی برای آموزش تمام وقت فرزندم را نداشته باشم. از این بابت فشار روانی زیادی بر من وارد شده است و مدام احساس عذاب وجدان دارم».

البته داستان والدین شاغل به همین جا ختم نمی گردد. بعضی از آنها شهریه های زیادی به مهدهای کودک پرداخت کرده اند که بر طبق قراردادی که امضا کرده اند امکان استرداد آن وجود ندارد. "مونا. ع" که پسری ۳ ساله دارد در این زمینه می گوید: « وضعیت شغلی من سبب شده است تا مجبور باشم فرزندم را در نزدیکی محل کارم به یک مهدکودک بسپارم، بنا بر این هزینه نسبتا بالایی به یکی از مهدهای سرشناس منطقه ۱ پرداخت کردم، اما حالا بر طبق قرارداد نه پولم قابل برگشت است و نه می توانم پسرم را به کسی بسپارم، بااینکه با ماشین شخصی ام او را می آورم اما امکان مبتلاشدن وی در محل کارم هم وجود دارد. ای کاش مهدها دست کم با تراکم محدود فرزندان کارمندان را پذیرش می کردند».

سعید بابایی، مدیرکل دفتر کودکان ونوجوانان سازمان بهزیستی کشور در کفت وگو با ایسنا، با اعلان اینکه دغدغه اصلی ما بعنوان متولی مهدهای کودک مجاز در سراسر کشور دو نکته است، اظهار داشت: این دغدغه نخست شامل حفظ مصالح عالیه کودکان همچون سلامت جسمی و روحی و روانی آنان می شود و دوم حفظ مهدهای کودک بعنوان مراکز استاندارد نگهداری کودکان است.
وی با اعلان اینکه نگرانی بابت حفظ سلامت جامعه بسیار باارزش است، اظهار نمود: این درحالیست که با بازگشایی مشاغل، بازارها، رستوران ها و پارک ها و... نیاز مادران شاغل برای نگهداری از فرزندانشان باید در تصمیم گیری های کلان کشور در نظر گرفته شود.

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور با اعلان اینکه سازمان بهزیستی از بازگشایی مهدهای کودک برمبنای پروتکل های بهداشتی و با ظرفیت کمتر استقبال می کند، اظهار نمود: درخواست اعلام نظر در مورد بازگشایی مهدها اردیبهشت ماه توسط سازمان بهزیستی برای وزیر بهداشت و رئیس ستاد ملی کرونا ارسال شده است، اما هنوز پاسخی در این خصوص به بهزیستی ارسال نشده است.
بگفته بابایی، سازمان بهزیستی درخواست بازگشایی مهدها با رعایت پروتکل های بهداشتی را به ستاد کرونا ارائه و از ماه گذشته پیگیری های مکتوب و تلفنی زیادی را انجام داده است.

به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، بااینکه شکست زنجیره شیوع ویروس کرونا سبب شده مدارس و مهدهای کودک جزو نخستین مراکزی باشند که تعطیلی را تجربه می کنند، اما به سبب ارتباط متقابل مهدهای کودک به شرایط کاری والدین و ضرورت نگهداری از کودکان کوچک تر بنظر می رسد برای حفظ سلامت جسمی و روانی این کودکان نیز باید تمهیداتی اندیشیده شود تا کودکان و خصوصاً والدین شاغل این دوران را با آرامش خاطر بیشتری سپری کنند.
منبع:

1399/03/12
22:02:28
5.0 / 5
2502
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان