انتقاد تندگویان از نحوه توزیع بودجه حوزه جوانان و وام ازدواج

انتقاد تندگویان از نحوه توزیع بودجه حوزه جوانان و وام ازدواج جوان بین: معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان افزایش وام ازدواج را غیرهدفمند دانست و اظهار داشت: بودجه حوزه جوانان در كشور بین بیش از ۳۰دستگاه توزیع می شود اما آنچه به دست جوانان می رسد یك وام 5۰ میلیون تومانی است تا با آن زندگی مشترك خودرا شروع كنند.به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، محمدمهدی تندگویان در نشست مجمع ملی خیرین ازدواج با اشاره به تلاش معاونت جوانان برای ایجاد مجمع خیرین ازدواج اظهار داشت: درباب انجام کار خیر و کمک داوطلبانه خصوصاً در زمان بحران ها چه توسط نهادهای دولتی و حاکمیتی و چه توسط گروه های مردمی و چه اشخاص موثر، پایش ها نشان میدهد که این حوزه نیاز به اتفاقات جدیدی دارد.

وی با اعلان اینکه دولت قسمتی از این اقدامات را انجام داده اما بنظر می رسد مجلس و دستگاه های قانونگذار باید فکر جامعی دراین زمینه کنند، اضافه کرد: فکر می کنم یکی از اشکالات اساسی بحث هدفمند نبودن توزیع خدمات و امکانات به جامعه نیازمند و نبود سامانه مشخص کشوری در بهره مندی عادلانه است.

معاون امور جوانان با انتقاد از اینکه دستگاه های حمایتی حاضر به تبعیت، هماهنگی و حتی ارائه گزارش عملکرد به یکدیگر نیستند و حس می کنند در یک مسابقه رقابتی حضور دارند، اشاره کرد: برای مثال در مکانی سیل و زلزله آمده و گروه های مختلف از هلال احمر تا بهزیستی و کمیته امداد اقداماتی انجام می دهند، اما در خروجی می بینیم امکانات دست برخی متمرکز شده و توزیع به شکل عادلانه نبوده است.

تندگویان اضافه کرد: اگر تعداد خانواده های نیازمند و حجم کمک نهادها و خیرین و بخش خصوصی مشخص باشد و مدیریت درستی در توزیع هدفمند امکانات صورت بگیرد، مشکل برطرف می شود.

وی در ادامه با اعلان اینکه باید سامانه ای ایجاد شود که خدمات ارائه شده در آن پایش شود تا تداخل کار پیش نیاید، افزود: نباید اینطور باشد که خانواده ای بارها خدمات بگیرد، اما برخی اصلا خدماتی دریافت نکنند.

معاون امور جوانان با اعلان اینکه این مشکل باید به شکل کشوری حل شود و درخواست ما از نهادهای قانونگذار همین است، اظهار نمود: در گذشته خیران به روال سنتی کارشان را انجام می دادند و متاسفانه برخی الان هم حس خوبی به ایجاد ساختار بدون دخالت دولت و به شکل مردمی ندارند اما باید تغییر فرهنگ ایجاد شود چونکه جامعه جدید می طلبد که در ساختار سنتی تجدیدنظر و کمک ها منظم و هدفمند شود.

تندگویان با اعلان اینکه در حوزه ازدواج شاخه های کار زیاد است و حتی می تواند بومی و منطقه ای شود، اظهار داشت: از نظر من اشتغال جوانان بهترین چاره برای مشکل ازدواج است و موجب می شود فرد آبرومندتر سر زندگی اش برود. وقتی جوانی معیشت پایدار ندارد با تعدادی لوازم زندگی مشکل برطرف نمی گردد، شاید به او یخچال بدهیم اما فردا در زندگی چه طور باید آنرا پر کند؟ بنا بر این باید در کار خیر به این سمت هم حرکت نماییم. این دلیلهای موجب شدند که به سمت تشکیل مجمع خیرین ازدواج حرکت نماییم.

وی با اشاره به اینکه تشکیل مجمع ملی خیرین ازدواج موجب شفافیت کار خیرین هم می شود و اعتماد مردم هم بیشتر خواهد شد، اضافه کرد: یکی از دغدغه های ما موضوع موالید است و اگر این مساله تبدیل به یک هدف شود می توانیم از خیرین بخواهیم که کمک هایشان را حتی برای توانمندسازی زوج ها در این بخش معطوف کنند.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به اینکه امیدوارم همه استانها پای کار بیایند تا در توافق با وزارت کشور مجمع ملی کشوری خیرین ثبت رسمی شود، اظهار نمود: الان هم دبیرخانه این مجمع در معاونت جوانان شکل گرفته است.

تندگویان با اعلان اینکه موضوع اصلی ازدواج جوانان قانون تسهیل ازدواج است که ۱۵ سال پیش تصویب شده، اشاره کرد: این درحالیست که صندوق ذخیره این قانون شکل نگرفته است. هم اکنون وام ازدواج دولت نیز هدفمند نیست و شاکله مشخصی ندارد و مشخص نیست با چه هدفی آنرا پرداخت می نماییم و دنبال چه اتفاقی هستیم.

وی اضافه کرد: چند بار این مساله را مطرح کردم اما به این متهم شدم که می خواهم جلوی پرداخت وام ازدواج را بگیرم، درحالی که من موضوع پرداخت وام تجمیعی یک میلیاردی را مطرح کردم یعنی تمام بودجه های جوانان بخش های مختلف تجمیع شود. درحالی که این بودجه بین بیش از ۳۰ دستگاه توزیع می شود و در نهایت ۵۰ میلیون به جوانان می دهیم که زندگی مشترکشان را شروع کنند.

معاون امور جوانان ازدواج صوری، طلاق صوری و خرید و فروش وام را از تبعات پرداخت وام ازدواج دانست و اظهار داشت: این کمک به ازدواج نیست بلکه هدر دادن منابع است. با وجود اعتراضاتی که کردم قانونگذار توجهی به این نکات نکرد. این موارد نشان میدهد اعتبارات در کشور به قدر کافی داریم اما مدیریت منابع درست و وحدت رویه نداریم.
منبع:

1399/03/21
11:32:03
5.0 / 5
2542
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان