امتناع سازمان برنامه از اجرای موادی كه مستمری معلولان را زیاد می كند

امتناع سازمان برنامه از اجرای موادی كه مستمری معلولان را زیاد می كند جوان بین: كمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت از ریاست مجلس خواست تا تخصیص و تحقق اعتبارات بودجه قانون پشتیبانی از حقوق معلولان و سازمان بهزیستی را پیگیری كند.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، اعضای این کمپین طی نامه ای به مجلس شورای اسلامی درخواست پیگیری تخصیص و تحقق اعتبارات بودجه قانون پشتیبانی از حقوق معلولان و سازمان بهزیستی توسط ریاست مجلس شورای اسلامی از سازمان برنامه و بودجه را مطرح نمودند.
در این نامه که نسخه ای از آن در اختیار ایسنا قرار گرفته است، آمده است: به استحضار می رساند مطابق ماده۷ و ۲۷ قانون پشتیبانی از حقوق معلولان باید همه معلولان شدید و خیلی شدید فاقد شغل و نیازمند، مستمری ای برابر با حداقل دستمزد سالانه و حق پرستاری دریافت نمایند، اما سازمان برنامه و بودجه نه فقط از تخصیص بودجه این دو ماده قانونی در دو سال قبل امتناع کرده بلکه از اجرای ماده ۷۹ قانون توسعه برنامه ششم (افزایش ۲۰ درصدی سالانه مستمری مددجویان) نیز استنکاف می کند.
این نامه می افزاید: از شروع سال قبل تاکنون(فروردین ۹۸ -خرداد ۹۹)، مستمری ناچیز مددجویان تحت پوشش بهزیستی از محل هدفمندی یارانه ها هیچ افزایشی نداشته است. در سال قبل مستمری مددجویان فقط از محل بودجه عمومی بهزیستی ۲۰ درصد افزایش داشته که با احتساب بعُد خانوار (تک نفره تا پنج نفره)این رقم بین ده تا بیست هزار تومان است در صورتیکه نرخ تورم سال قبل بیشتر از ۴۱ درصد بوده است.
در این نامه همین طور بیان شده است که از حدود ۸۵۰ هزار نفر مستمری بگیر معلول حدود ۳۵۰ هزار نفر از دو محل بودجه عمومی بهزیستی(۶۳۵۰۰ تا ۱۲۰۰۰۰ تومان) و هدفمندی یارانه ها ( ۱۰۸۵۰۰ تا ۴۱۶۵۰۰ تومان) با احتساب بُعد خانوار (تک نفره تا پنج نفره)دریافت می کنند، حدود ۵۰۰ هزار نفر فقط از محل هدفمندی یارانه ها ( ۱۰۸۵۰۰ تا ۴۱۶۵۰۰ تومان)مستمری دریافت می کنند و حدود ۳۰۰ هزار نفر نیز در نوبت دریافت همین مستمری های ناچیز هستند. مجموع مستمری ناچیز حدود ۳۵۰ هزار نفر: تک نفره ۱۷۲ هزار تومان، دونفره ۲۸۷ هزار و ۵۰۰ تومان، سه نفره ۳۷۴ هزار و ۵۰۰ تومان، چهارنفره ۴۸۳ هزار تومان و پنج نفره ۵۳۶ هزار و ۵۰۰ تومان است. مستمری ناچیز حدود ۵۰۰ هزار نفر: تک نفره ۱۰۸ هزار و ۵۰۰ تومان، دونفره ۲۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان، سه نفره ۲۸۹ هزار تومان، چهارنفره ۳۸۴ هزار و ۵۰۰ تومان و پنج نفره ۴۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان است.
یادآوری دو نکته ضروری است: نخست آنکه سال قبل از بودجه مورد نیاز ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی اجرای قانون پشتیبانی از حقوق معلولان تنها ۱۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافت که در نهایت حدود ۷۰ درصد محقق شد و حدود ۳۰ درصد مابقی توسط سازمان برنامه و بودجه پرداخت نشد و بیم آن می رود که سال جاری نیز سناریو سنوات گذشته تکرار شود. دوم آنکه اعتبارات تخصیص یافته بموقع و طبق برنامه پرداخت نمی گردد و همین مورد سبب سردرگمی و مشکلات مضاعفی برای جامعه هدف می شود. حال به نظر حضرت عالی باتوجه به تورم بیش از پیش، افسارگسیخته و مشکلات مضاعف معیشتی، درمانی، توانبخشی، مراقبتی، بیکاری، مسکن و غیره، این مبالغ پاسخگوی کدام نیاز و چند روز زندگی عزتمندانه و همراه با کرامت انسانی افراد دارای معلولیت و خانواده هایشان است؟.
در پایان نامه مذکور آمده است: از ین جهت، نظر بمراتب یاد شده و با توجه به اختیارات نظارتی برآمده از قانون اساسی برای مجلس شورای اسلامی، پیگیری اجرای کامل و موثر مواد ۷ و ۲۷ قانون پشتیبانی از حقوق معلولان، ماده ۷۹ قانون برنامه ششم توسعه، پرداخت بموقع اعتبارات سازمان بهزیستی، تخصیص و پرداخت بودجه کامل مورد نیاز اجرای قانون پشتیبانی از حقوق معلولان بوسیله سازمان برنامه و بودجه از محضرعالی مورد استدعا است.
منبع:

1399/03/30
12:00:52
5.0 / 5
2475
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان