ترس كرونایی ها از انگ و پنهان كردن بیماری

ترس كرونایی ها از انگ و پنهان كردن بیماری به گزارش جوان بین یك متخصص روانشناسی سلامت با اشاره به اینكه استرس و اضطراب هم در ایجاد بیماری و هم در بهبود بیماری نقش بسزایی دارد، اظهار داشت: یكی از اشكالات موجود برای بیماران مبتلا به ویروس كرونا، انگ اجتماعی است كه به آنها زده می شود؛ این مساله موجب می شود اگر فردی به كرونا مبتلا شد بیماری خودرا پنهان كند كه در این حالت ممكنست بیماری افزایش یابد.


امین رفیعی پور در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه بطور کلی عوامل زیستی، روانی و اجتماعی در ایجاد، انتشار و بهبود بیماری دخیل هستند، اظهار نمود: استرس و اضطراب هم در ایجاد بیماری و هم در بهبود بیماری نقش بسزایی دارد؛ بخش های مختلفی مانند سیستم عصبی، سیستم روانی، سیستم ایمنی و غدد داخلی مهم ترین بخش های تنظیم کننده بدن هستند که هریک از آنها هنگام بروز مشکل جسمانی وظایفی را برعهده دارند.
وی با اعلان اینکه روان انسان در مدیریت بیماری و افزایش سیستم ایمنی بدن بسیار موثر است، درباره تاثیر مشکلات روانی مانند استرس و اضطراب در عود بیماری کرونا توضیحاتی ارائه داد و اظهار داشت: از نظر روانشناختی زمانی که سطح استرس افزایش یابد بالطبع سیستم ایمنی بدن کاهش پیدا می کند که ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن سبب افزایش لطمه زایی بیماری خواهد شد. در واقع هنگام افزایش استرس، بدن در وضعیت هشدار قرار می گیرد که اگر میزان استرس به مقدار قابل توجهی در بدن بالا باشد میزان کورتیزول بدن افزایش می یابد.
این متخصص روانشناسی سلامت معتقد می باشد که بطور کلی افزایش نشاط، شادی و شادکامی سبب بهبودی روند بیماری خواهد شد و این یعنی هنگام بیماری باید استرس و اضطراب فرد مدیریت شود، در این راه می توان بوسیله مدیتیشن (تسلط بر ذهن)، شوخ طبعی و افزایش نشاط و... میزان استرس فرد مبتلا را مدیریت کرد تا سیستم ایمنی فرد بیمار فعال تر و مقابله با بیماری سریع تر و آسان تر شود.
وی با اعلان اینکه حمایت خانواده در بهبودی بیماری فرد نیز بسیار موثر است، اشاره کرد: هم اکنون یکی از اشکالات موجود برای بیماران مبتلا به ویروس کرونا، انگ اجتماعی است که به آنها زده می شود؛ این مساله موجب می شود اگر فردی به کرونا مبتلا شد بیماری خودرا پنهان کند که در این حالت ممکنست بیماری افزایش یابد، پس باید تاثیر سیستم حمایتی و آموزش های مدیریت استرس در بهبود بیماری کرونا را جدی بگیریم.
رفیعی پور در ادامه به فعالیت این سازمان در امتداد ارتقای سلامت روان بیماران مبتلا به کرونا اشاره نمود و اضافه کرد: خوشبختانه هم اکنون در امتداد بهبود بیماری های جسمانی و حتی در زمینه پیش گیری از روانشناسان بهره گیری می شود. باتوجه به تاثیر سلامت روان و داشتن روحیه در بهبود بیماری کرونا، سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با سامانه ۴۰۳۰ همکاری داشته است.
منبع:

1399/04/17
23:25:28
5.0 / 5
2696
تگهای خبر: آموزش , خانواده , سلامت , وام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان