تاثیر استرس بر وضعیت روحی كرونایی ها در دوران قرنطینه

تاثیر استرس بر وضعیت روحی كرونایی ها در دوران قرنطینه به گزارش جوان بین یك روانشناس ضمن توضیحاتی درباره تاثیر استرس و اضطراب در مبتلاشدن به بیماری كووید-19 اظهار داشت:  افرادی كه به این ویروس مبتلا می شوند ظرفیت تحمل روانشناختی پایینی دارند و در شرایط قرنطینه لطمه شدید روحی متحمل می شوند.


گوهریسنا انزانی در گفت و گو با ایسنا، ضمن ارائه توضیحاتی درباره تاثیر استرس و اضطراب در مبتلاشدن به بیماری کووید-۱۹، با اعلان اینکه انسان ها در مواجهه با حوادث ناگوار مانند سیل، زلزله، بیماری و... احساس می کنند کنترلی بر اوضاع آن ندارند و گرفتار استرس می شوند، توضیح داد: هم اکنون افراد در مواجهه با همه گیری ویروس کرونا گرفتار استرس شده اند؛ ویروسی که سبب نگرانی های سلامت همگانی شده و به دنبال آن منجر به افزایش بیماری های روانشناختی مانند اضطراب، ترس، افسردگی، رفتار اجتنابی، خشم، اختلال خوابی و استرس بعد از سانحه شده است.
این روانشناس درباره وضعیت روانی افراد نسبت به ویروس کوویدـ ۱۹ اظهار نمود: هم اکنون بنظر می رسد اضطراب ناشی از مبتلاشدن به این ویروس افزایش زیادی داشته است؛ بااینکه اضطراب واکنشی طبیعی نسبت به شرایط سخت و تهدیدآمیز است، اما در صورت تشدید موجب اختلال زندگی فرد می شود و در این حالت بر روی سیستم ایمنی بدن اثر گذاشته و بدن را بیمار پذیرتر می کند.
وی اشاره کرد: پژوهش های جدید روانشناختی درباره بیماری کوویدـ ۱۹ حاکی از آنست که افرادی که به این ویروس مبتلا می شوند ظرفیت تحمل روانشناختی پایینی دارند و در شرایط قرنطینه لطمه شدید روحی متحمل می شوند. بر طبق پژوهش های دیگر نیز استرس آثار جسمی بسیار زیادی بر بدن وارد می کند؛ البته در این شرایط استرس علایم جسمانی، هیجانی، فکری و رفتاری در افراد ایجاد می کند؛ در علایم جسمانی تپش قلب و سردرد بالا رفته و فرد احساس خستگی دارد، در نهایت نقص سیستم ایمنی و لطمه پذیری در مقابل کووید ـ ۱۹ را تجربه می کند.
انزانی درباره نشانه های استرس و اضطراب اظهار داشت: دلشوره، نگرانی، کلافگی، کاهش اشتها، تغذیه نامناسب و بدخوابی یا کم خوابی، داشتن افکار خودکشی و افکار مرگ از علایم استرس و اضطراب است.
بنابر اظهارات این روانشناس، استرس منجر به کاهش توجه و تمرکز، شوک شدن، افزایش ترس، صحبت کردن و گوش دادن های مکرر به صحبت های پیرامون بیماری، پیگیری مداوم علایم بوسیله شبکه هایی که گاهی اطلاعات نادرستی گزارش می دهند و خودبیمارپنداری می شود.
وی اشاره کرد: نشانه های هیجانی سبب ترس، غم و خشم، نشانه های فکری سبب انکار، خطاهای ذهنی و فاجعه سازی، تمرکز و توجه پایین، پرورش افکار خودکشی و نشانه های رفتاری سبب بی توجهی به سلامت بدن خود و میل به مصرف سیگار، مشروب و مواد می شود.
انزانی معتقد می باشد که شنیدن اخبار منفی در این روزها، وجود شبکه های غیر معتبر، بزرگنمایی کردن مسائل، عدم اطمینان به متخصصان و.... سبب افزایش استرس می شود. همین طور رفتارهای هیجانی نامتناسب نیز می تواند استرس و اضطراب را دو چندان کند، خصوصاً افرادی که قبلا مبتلا به اختلال اضطراب، افسردگی، اضطراب بیماری و وسواس بوده اند در این شرایط اضطراب و استرس شان افزایش می یابد.
انزانی افزود: البته استرس از فردی به فرد دیگر متفاوت می باشد و بستگی به ژنتیک و تجارب قبلی فرد دارد؛ به عبارتی دیگر کسانی که یکی از اعضای خانواده شان این بیماری را تجربه کرده باشند، استرس و اضطراب شان نسبت به افرادی که در نزدیکان خود این بیماری را مشاهده می کنند بیشتر است.
ایشان سپس به ارائه راهکارهایی ساده برای کنترل استرس و اضطراب در مقابل بیماری کرونا پرداخت و اظهار داشت: برای مواجهه با بیماری کرونا باید نشانه های استرس را در خود بشناسیم، برای اینکه شناخت نشانه های جسمی، هیجانی، فکری یا رفتاری موجب می شود چرخه معیوب استرس را بشکنیم و سپس تاب آوری خودرا افزایش دهیم؛ یعنی بدانیم که چگونه حل مسئله نماییم و با مشکلاتی که هم اکنون پیش آمده و کنترلی بر آن نداریم مقابله نماییم. بهترین راه این است که افراد به سفارش های ارائه شده توسط متخصصان توجه و عمل کنند، تحرک کافی داشته باشند، با اقوام و دوستان مثبت صحبت کنند، اگر ترسی در ذهنشان دارند آنرا با جزئیات بنویسند و سپس آنرا دور بیاندازند، فیلم های شاد ببینند.
انزانی اضافه کرد: همین طور برای افزایش تمرکز و توجه بازی های فکری انجام دهند، از برچسب زنی به خود یا دیگران پرهیز کنند، از جمع های پرتنش فاصله بگیرند و بپذیرند که همه چیز در کنترل انسانها نیست، از لحظه حال لذت ببرند و تا حد ممکن آهنگ های آرامش بخش گوش دهند و فضای آرامش بخشی را برای خود فراهم آورند و سرگرمی و علایق خودرا دنبال کنند.
بگفته این روانشناس، همین طور خواب کافی، تغذیه مناسب، تنفس های عمیق یا رهاسازی عضلات و نقاشی کشیدن می تواند در کاهش استرس نقش داشته باشد.
منبع:

1399/04/29
17:10:19
5.0 / 5
2479
تگهای خبر: خانواده , سلامت , وام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان