بازاریابی شبكه ای با ترفند گروگانگیری

بازاریابی شبكه ای با ترفند گروگانگیری به گزارش جوان بین «آنها از پدرم ۵۰ میلیون تومان پول می خواستند. ابتدا به بهانه اجاره خانه در كیش. اما پس از رفتن به پلیس مشخص شد كه این ترفند جدید شركت های هرمی است.»به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، روزنامه شهروند نوشت: «طبقه ششم یک برج ۱۴ طبقه در خیابان پاسداران. اینجا دفتر کار یا به قول خودشان «آفیس» یکی از گروه هایی است که در شرکت های هرمی شان جوانان را با سودای به دست آوردن پول هنگفت به دام می اندازند. هیچ تابلویی ندارد. پیش از این که زنگ در به صدا دربیاید، جوان خوش پوشی با چهره بشاش در را باز می کند و با صدایی گرم و گیرا خوشامد می گوید.

در به سالن نسبتا بزرگی باز می شود که ارتفاعات شمال تهران در پنجره هایش پیداست. چند راحتی با روکش چرم مشکی که دو میز پذیرایی چوبی و سفید رنگ بین آنها فاصله می انداخت و دو قالیچه خوش رنگ هم زیر آن قرار داشت که به زیبایی آنجا می افزود. بنظر می رسد افراد زیادی در اینجا حضور ندارند. شاید هم به سبب تعطیلی روز جمعه، خلوت است. اما جوان خوش پوش در صورتیکه سینی شیرینی و شربت را روی میز می گذارد با اعتماد به نفس می گوید: «کار ما تعطیلی ندارد، اینجا معمولا همیشه خلوت است، بخصوص روزهای آخر هفته که بچه ها مشغول «فالو» هستند.»

چند دقیقه بعد جوان بلند بالایی با ظاهری آراسته وارد سالن می شود. کت تابستانی روشنی به تن دارد، صورتی گندمی با موهای تنک تیره تازه قیچی خورده، با صدای بلند و چهره ای خندان سلام می کند و به یکی از اتاق ها می رود. با همان صدای بلند از تأخیر چند دقیقه ای خود عذرخواهی و با دست تعارف می کند و از ما می خواهد وارد اتاق شویم. حضور در آن اتاق با ابزار و ادوات خاصی هم که در آن تعبیه شده بود از شروع «پرزنت» خبر می داد.

جوان کت پوش «پرزنتور» این مجموعه است. همان کسی که کار را به مردم معرفی می کند. در واقع کوشش برای جذب اعضای جدید در شرکت های هرمی از همین جا شروع می شود. اول معارفه و چند سوال درباره میزان آشنایی با «نت ورک مارکتینگ» و بعد هم توضیح کار، معرفی شرکت اصلی، محصولات و از همه مهم تر «پلنی» که برمبنای آن می شود به درآمد سرشاری رسید. توصیف دقیق ثروت و پولی که وعده داده می شود مهم ترین بخش در شرکت های هرمی است؛ هرچند آنها خودشان را شرکت هرمی نمی دانند و از اصطلاح «باینری» برای توجیه نحوه عملکردشان استفاده می نمایند اما واقعیت این است که فعالیت این مجموعه و کسب درآمد در گروی جذب و ورود هر چه بیشتر افراد است. در واقع همان اعضای جدید که باید برای آغاز فعالیت شان و عضویت در این مجموعه ها حتما یکی از محصولات این شرکت ها را به قیمت گزافی بخرند و بعد برای به درآمد رسیدن همین کار با ورودی های جدیدتر انجام دهند. شرکت های هرمی که حالا نزدیک به دو دهه می شود وارد ایران شده اند، با همه فراز و فرودهایی که داشته اند، همچنان زیر پوست شهرها به فعالیت شان ادامه می دهند.

نگرانی خانواده ها از دزدیدن عقل و هوش جوانان شان

تصمیم برای ورود به یکی از شرکت های هرمی از روزی گرفته شد که خواهر یکی از قربانیان این شرکت ها از روزنامه درخواست کمک کرد. نازنین با اضطراب و دل نگرانی با دفتر «شهروند» تماس گرفت و آگاهی داد که یکی از همین شرکت ها برادرش را در شهرستان پرند به گروگان گرفته است. وی در چند پیام برایمان تشریح کرد که در هفته های اخیر چه بر او و خانواده اش گذشته است: «دوستش به بهانه کار او را با خودش برد. به او گفته بودند به مدت یک هفته باید در کلاس های آموزشی شرکت نماید. من به خاطر کرونا با این کار مخالف بودم. اما یک روز که به خانه آمدم دیدم که برادرم رفته.»

نازنین و خانواده اش ابتدا به تصور این که این کلاس های آموزشی به زودی تمام می شود، چند روزی را با وجود همه نگرانی ها تحمل کردند. در طول این مدت هم فقط بوسیله تلفن و چند تماس کوتاه از حال او با خبر بودند. تا این که این پسر جوان در یکی از تماس هایش ادعا نمود که برای ادامه کلاس ها و شروع کار به کیش نقل مکان کرده است: «معلوم بود که دروغ می گوید. من از برادرم خواستم تا برایم لوکیشن ارسال نماید. اما او مدام طفره می رفت و در نهایت شماره یکی از همکارانش را برای پدرم ارسال کرد.»

بعد از صحبت های پدر خانواده با به اصطلاح همکاران این پسر جوان مشخص شد که حدس نازنین درست بوده: «آنها از پدرم ۵۰ میلیون تومان پول می خواستند. ابتدا به بهانه اجاره خانه در کیش. اما پس از مراجعه به پلیس مشخص شد که این ترفند جدید شرکت های هرمی است.»

برخی شاخه های این شرکت کوئست در ماه های اخیر با این ترفند مبادرت به جذب نیرو می کنند. آنها در مدت ۷ تا ۱۰ روز با آموزش خاصی ورودی های جدید را شست وشوی مغزی می دهند تا در این روزهای سخت اقتصادی به خیال خودشان، درآمد میلیاردی داشته باشند و آینده مطمئنی برای خودشان رقم بزنند.

پرزنت لوکس

حالا در ساختمان خیابان پاسداران نشسته ام که ببینم این شرکت ها با آینده مشتریان شان چه می کنند. از شروع مراسم پرزنت قرار می شود که تلفن همراه خاموش باشد و تا چند روز بعد هم با هیچ کس درباره این کار صحبتی نشود: «مشورت کردن کار خوبی است اما برای هر کاری باید با متخصص آن حوزه مشاوره کرد. اطلاعات عموم مردم درباره نت‎ورک مارکتینگ بیشتر تحت تأثیر خبرهایی است که تلویزیون و روزنامه ها منتشر می کنند. پس هیچ کس به جز یک حرفه ای نمی تواند در این راه مشاور خوبی باشد.» توجیه زیرکانه ای که شاید تا الان بسیاری را به دام انداخته باشد.

پرزنتور که خودش را شایان معرفی می کند، با شور و حرارت خاصی صحبت هایش را آغاز کرد، از قدرت شرکتی می گوید که سال هاست در هنگ کنگ فعالیت می کند و از محصولاتی که این کمپانی برای فروش به اعضا در نظر گرفته: «آن اوایل فقط سکه های یادبود داشت. سکه های زیبایی بود، من سال ۸۲ با «کوئست» آشنا شدم، هنوز هم سکه اش را دارم. اما حالا به جایش می توانی تور مسافرتی بخری یا محصولات بهداشتی و درمانی اما سفارش من «وکیشن» است؛ هم قابل استفاده می باشد و هم سود خوبی دارد.»

در خلال این سال ها فعالیت این شرکت که به صورتی پیشروی فعالیت هرمی در ایران است تغییرات زیادی داشته. قیمت و نوع محصولات عوض شده، حتی شرایط معرفی و فعالیت اعضا هم. از دفتر و خودکار و کاتالوگ خبری نیست. همه چیز با لپ تاپ و ویدیوپروژکتور انجام می شود. آن هم در لوکس ترین حالت ممکن. انتخاب برند لپ تاپ و خودکار گران قیمتی که در دستان شایان بازی می کند، همگی به دقت برای این جلسه انتخاب شده بود. با این همه پرستیژ کاری اما هیچ کدام از افراد حاضر در این دفتر از ماسک استفاده نمی کردند، وقتی هم دلیل آنرا جویا شدم، جواب قانع کننده ای دستگیرم نشد. در ادامه جلسه چند تصویر از اماکن اقامتی و جاذبه های توریستی عموما از مناطق جنوب شرقی آسیا و بعد هم توضیحاتی درباره نحوه خرید این بسته های مسافرتی و امنیت الکترونیکی خرید محصولات و جابه جایی های مالی. اما درباره قیمت خرید توضیحی نمی دهد، حتی وقتی می پرسم چه تضمینی وجود دارد که این محصول با همان کیفیت به دست خریدار برسد. «همه سوالات در آخر پاسخ داده می شود، همه اینها بهانه است، اصل موضوعی که ما را اینجا دور هم جمع کرده درآمدزایی است.»

درآمد چندهزار دلاری برای آزادی مالی

تب به دست آوردن درآمد بالا سال ها است سبب شده تا این مجموعه ها با وجود همه فشارها و محدودیت ها بتوانند به حیات شان ادامه دهند. پلن درآمدزایی از «QI »تقریبا همان چیزی است که از ابتدا بوده. شایان می گوید هنوز هم به ازای عضوگیری و ایجاد تعادل این شرکت به اعضایش پورسانت می دهند. پرداخت ها به دلار است، البته نوع خرید هم در میزان پورسانت ها تعیین کننده است: «در مجموعه ما خریدها، ۵جایگاهی است و بنا بر این هم افراد خیلی زود به درآمد خوبی می رسند. ما اینجا افرادی را داریم که ماهی ۳ تا ۴ هزار دلار درآمد دارند. «هد آفیس» از درآمدش هزینه اجاره این دفتر را می دهد. خیلی های دیگر هم درآمد داشتند، اما هدف ما رسیدن به سقف است. ماهی ۱۵۰ هزار دلار.»

صحبت که به اینجا می رسد، در اتاق باز می شود و دو پسر و یک دختر جوان به جمع ما اضافه می شوند (البته بدون ماسک). همه چیز مثل یک فیلم سینمایی برمبنای سناریوی مشخصی پیش می رود. دختر جوان خودش را آناهیتا معرفی می کند و بی مقدمه می گوید: «من بیست وشش سالمه، لیسانس مدیریت دارم، یک سال همه جا دنبال کار گشتم اما فایده ای نداشت. الان ۶ ماه است که در این مجموعه کار را جدی آغاز نموده ام و درآمد خوبی هم داشتم، تا الان ۳۵۰۰ دلار پورسانت گرفتم.» از آناهیتا درباره خریدش و هزینه ای که پرداخت کرده سوال می کنم، می گوید رقم دقیقش را نمی داند، چون قیمت دلار این روزها هر ساعت تغییر می کند اما حدود ۲۰ میلیون تومان پرداخته است. صحبت های آناهیتا تمام نشده بود که جوانی از میان جمع برمی خیزد و با یک ماژیک قرمزرنگ روی تخته وایت برد شروع می کند به کشیدن دایره های کوچک، بعد هم دور برخی از آنها خطی می کشد و مبلغی را به دلار کنار آنها می نویسد: «اگر تصور کنی که هر دو ماه دو نفر عضو مجموعه تو بشوند و آنها هم در همان مدت دو نفر را جذب کنند و بعد هم این روال ادامه داشته باشد، خیلی زود به سقف درآمدی چند هزار دلاری می رسی. قدرت این سیستم به سبب رشد باینری است.» بعد هم در صورتیکه سوییچ ماشین خارجی شاسی بلندش را در دست می چرخاند، ادامه می دهد: «من در طول این مدت توانستم ماشین دلخواهم را بخرم، ۸۵۰ میلیون تومان پول نقد دادم و از نمایشگاه عباس آباد جایی که همیشه آرزویش را داشتم، ماشینم را خریدم. کاری هم به بالارفتن قیمت ها نداشتم، درآمدم به دلار است. این کار بجای استقلال مالی آزادی مالی به وجود می آورد. آزادی مالی یعنی هر چیزی را که اراده کنی می توانی داشته باشی.»

پایان جلسه و وعده قراری دیگر

اما این که واقعا فعالیت در این مجموعه ها چنین درآمدی را به دنبال دارد، فقط یک روی سکه است. خیلی از افرادی که به امید پولدارشدن جذب این شرکت ها می شوند، حتی سرمایه اولیه شان را هم از دست می دهند، خیلی ها هم حتی اعتبار و آبرویشان را گذاشتند. وقتی می گویم که آدم های بسیاری را دیده ام که در همین مجموعه ها همه زندگی شان را باخته اند، شایان تصویری رو پرده نمایش می دهد با تیتر «آموزش های سرمایه گذاری در نت ورک مارکتینگ» چندخطی از نوشته های اسلاید اول را با صدای بلند می خواند: «آموزش رکن اصلی موفقیت در این کار است. کسی که شناخت عمیقی از کارش نداشته باشد، بطور قطع یک شکست خورده واقعی است.»

شایان می گوید: «هیچ کس در این مجموعه حق ندارد تا پیش از اتمام دوره آموزشی کسی را معرفی نماید. حتی حق ندارد با کسی از دوستان و آشنایانش درباره این کار و فعالیتش مشورتی داشته باشد. پس از تأیید لیدر فعالیت آغاز می شود و پس از چند ماه یک زندگی لاکچری خواهی داشت.»

بازنده ها

بالاسری یا همان «لیدر» کسی است که بی واسطه معرف حضور افراد در مجموعه است. همین لیدرهای میانی مجموعه پس از مدتی رشد می کنند و زیرمجموعه های آنها وقتی به حد مشخصی رسید، هد آفیس می شوند، درآمدشان هم زیاد می شود. بعد هم تغییرات رفته رفته شروع می شود اول از همه در پوشش و ماشین؛ استفاده از لباس های مارک دار و برندهای معروف وجه مشترک بیشتر آنهاست اما همه اینها فقط روی کاغذ است. حامد یکی از قدیمی های بازاریابی شبکه ای است، خودش می گوید که از بیست سالگی با این کار آشنا شد و تا کنون دوبار در این راه شکست خورده است: «یک بار در سال ۸۵ همه زندگی ام را از دست دادم، همه زیرمجموعه ام از من شکایت کردند. بالاسری خودم هم غیبش زده بود. فقط من در دسترس بودم و مجبور شدم پول همه آنها را بدهم. حتی ماشینم را فروختم.»

حامد اما برای دومین بار وارد کوئست شد، پس از حدود دو سال هم باردیگر مجموعه بزرگی درست کرد، اما این دفعه مشکلاتش هم بزرگ تر شد: «دفعه دوم من بازداشت شدم، کارم به دادگاه کشید، محکوم به رد مال شدم. باز هم همه درآمدم را دو دستی به شاکی های پرونده دادم. حتی بیشتر از آن چیزی که کار کرده بودم، تاوان پس دادم. آبرو و اعتبارم هم از دست رفت.»

حامد حالا چند سالی است که در یک شرکت ایرانی همان کار را انجام می دهد. البته آن طور که خودش می گوید این دفعه کارشان قانونی می باشد. بهرام هم یکی دیگر از مجموعه دارهای بزرگ بازاریابی شبکه ای است که در این راه همه داشته هایش را باخته است: «من سال ۸۶ در خیابان ستارخان وارد کوئست شدم. به سبب نوع کارم و ارتباطاتی که داشتم، خیلی زود رشد کردم. مدتی هم درآمد خوبی داشتم اما یک دفعه همه چیز تغییر نمود.»

بهرام چندماهی فراری شد و در یکی از شهرهای شمالی زندگی مخفیانه داشت اما دست آخر مجبور شد پول طلبکارهایش یا همان افرادی را که بواسطه او وارد این فعالیت شده بودند، پرداخت کند: «ماشین و لباس مارک و میهمانی و رستوران های لاکچری روی خوش این ماجراست. اما وقتی ورق برگردد همه آنها را باید پس بدهی. من بیچاره این راه شدم.»

جذب جوانان ناآگاه شهرستانی با ترفند گروگانگیری

فعالیت هرمی ها از اواسط دهه ۸۰ ممنوع گردید. به باعث قانونی که در سال ۱۳۸۴ تصویب شده، عضویت در شرکت های هرمی جرم تلقی و برایش کیفر در نظر گرفته شده است. از همان سال ها هم شناسایی و دستگیری فعالان در این مجموعه ها به یکی از کارهای ثابت پلیس تبدیل شد؛ سرشبکه های بزرگی با هزاران زیرمجموعه دستگیر شدند. هرازچندگاهی هم خبری از دستگیری عده ای در رابطه با این گونه فعالیت ها از طرف پلیس و مسئولان قضائی اعلام می شود. با این همه اما بنظر می رسد در این چند ماه اخیر و به دنبال افزایش قیمت دلار و اوضاع نابسامان اقتصادی افراد سودجو باردیگر به تکاپو افتادند و شرکت های هرمی جان باردیگر ای گرفتند؛ اما این‎بار با زرق و برق بیشتر.

سردار علیرضا لطفی، رئیس پلیس آگاهی تهران هم به «شهروند» می گوید در اواخر خرداد ۳۸ نفر در این ارتباط دستگیر شدند که در چارچوب دو مجموعه جداگانه مشغول فعالیت غیرقانونی بودند: «در چند وقت اخیر نحوه فعالیت این شرکت ها تغییر کرده. بیشتر تمرکز سرشبکه بر جذب جوانان شهرستانی است که متأسفانه در میان آنها افراد تحصیلکرده زیادی هم وجود دارد.»

به گفته رئیس پلیس آگاهی تهران بررسی ها نشان میدهد بیشتر این افراد برای اولین بار است که وارد چنین فعالیتی شده اند، حتی تعداد خیلی از آنها از ممنوعیت های قانونی فعالیت در این مجموعه ها ناآگاه اند. سردار لطفی در توضیح بیشتر فعالیت این شرکت های غیر قانونی می گوید: «افراد برای ورود به این شرکت ها حداقل باید ۲۴ میلیون تومان هزینه کنند.»

در مواردی این مجموعه افراد را برای جذب و آموزش به زور در خانه یا دفتر کارشان نگهداری می کردند و بنا بر این خانواده ها به تصور آدم ربایی و گروگانگیری اعلام شکایت کردند اما در بررسی های دقیق پلیسی مشخص شد مبحث در واقع آدم ربایی نبوده، بلکه شکل جدیدی از فعالیت این شرکت هاست. با این وجود بگفته رئیس پلیس آگاهی تهران یکی از حساسیت های پلیس برخورد با این مساله است. بگفته او بر خلاف گذشته که تمرکز این شرکت در نقاط خاصی از پایتخت بود، هم اکنون در همه نقاط شهر پراکنده شده و همین هم شناسایی و دستگیری متخلفان را برای پلیس سخت کرده است. گسترش فضای مجازی و استفاده از بستر شبکه های اجتماعی هم از دیگر تغییرات محسوس در فعالیت این شرکت ها است؛ موضوعی که بگفته سردار لطفی سبب ورود پلیس فتا به این حوزه شده است.

ملاقاتی که قرار بود یک ساعته تمام شود به درازا کشید. آنها تلاش داشتند به هر نحوی از کارشان دفاع کنند و جذابیت های مالی این کار را به نمایش بگذارند. شایان از همه توانش برای متقاعدکردن من استفاده می کرد، صحبت های به ظاهر قشنگ و وعده هایی که همگی روی کاغذ دست یافتنی به نظر می رسید: «ببین اول و آخر به این کار وارد می شوی. وضع اقتصادی طوری است که انتخاب دیگری نداری. روزی همه مردم نت ورک مارکتینگ انجام می دهند؛ چه بهتر که حالا وارد شوی و تا آن روزها پول خوبی به جیب بزنی.» شایان و دوستانش در تصمیم و کارشان مصمم بودند. دست آخر هم قرار شد، طی چند روز آینده، با حضور چند لیدر پورسانت گرفته جلسه دیگری برای پاسخ به سوالات احتمالی برگزار شود، همان کاری که در اصطلاح هرمی ها با آن فالو می گویند.»

منبع:

1399/05/09
23:11:48
5.0 / 5
2612
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان