تامین مایحتاج نیازمندان را جایگزین دیگ های غذای محرم كنید

تامین مایحتاج نیازمندان را جایگزین دیگ های غذای محرم كنید به گزارش جوان بین عضو انجمن روانشناسی بالینی ایران اظهار داشت: در عزاداری امسال امام حسین نذورات متفاوتی برای نخستین بار می تواند پا به عرصه حضور گذاشته و جزو فرهنگ عاشورایی شود؛ نذر عزاداران حسینی می تواند ادا كردن قرض مستمندان یا به عهده گرفتن مخارج فرزندان یتیم و بی بضاعت در اقصی نقاط ایران یا پخش كردن وسایل بهداشتی در مناطق محروم و بین افراد مستمند باشد.


نگار اکبری زرگر در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه محرم و عاشورا در فرهنگ مذهبی شیعیان و حتی ادیان دیگر جایگاه خاصی دارد که در طول تاریخ بعنوان میراثی معنوی نسل به نسل منتقل شده است، اشاره کرد: فرهنگ عزاداری برای اباعبدالله الحسین هویت و فرهنگی غنی و ریشه دار بین ایرانیان داشته و دارد؛ طشت گذاری، نخل گردانی، گِل مالی و... نمونه هایی از مراسم های عزاداری است که مردم شهرهای مختلف ایران در روزهای محرم در سوگ سالار شهیدان انجام می دهند و این ها گوشه ای از آداب و رسوم اقلیم های مختلف است که هر ساله پرشورتر از سالهای قبل توسط مردم برگزار می گردد.
وی ادامه داد: اما در محرم سال ۱۳۹۹ با پدیده ای به نام کرونا روبه رو شده ایم و متفاوت ترین محرم سده اخیر را خواهیم داشت. راه حسین، حقانیت حسین بر عقلانیت محض بود و حال اشک ریختن امسال بر مظلومیت حسین نیز در امتداد همین عقلانیت خواهد بود و به یاد تنهایی زینب (س) سوگواری خواهیم کرد.

این متخصص روانشناسی سلامت با اشاره به اینکه راه حسین جز به عقلانیت نبود چونکه سالار شهیدان اجازه جنگ به امام سجاد را به لحاظ بودن در بستر بیماری ندادند، اظهار داشت: نگاه آینده نگر امام حسین (ع) سلامتی امام سجاد را مقدم بر هر چیز حتی جنگ با کفار دانستند. نگاه عقلائی و آینده گری حسینی در دوران کرونایی توسط پیروان او نیز ادامه دار خواهد بود و همانطور که راه حسین ادامه دار است، می توانیم منطق حسینی را با دوری از تجمع، سینه زنی در منزل و حتی تغییر جنس نذری هایمان ادامه دهیم تا پیروان سالار شهیدان از گزند این بیماری پیچیده در امان بمانند.
اکبری زرگر به ارائه پیشنهاداتی برای نحوه برگزاری مراسم محرم امسال باتوجه به شیوع ویروس کرونا پرداخت و تصریح کرد: عزاداری حسینی پخش شربت، چای و شیر در ایستگاه های صلواتی گرفته تا دیگ های غذای محرم می تواند جایشان را به مایحتاج پر مصرف عزاداران حسینی تغییر دهند.
این استاد دانشگاه افزود: امسال باید اشک ریختن برای اباعبدالله و یاران باوفایش با رسانه ملی و به دور از تجمع در تکیه ها اجرا شود. محرم امسال مردم باید در منازلشان برنامه های عزاداری محرم را دنبال کنند تا از عواقب بیماری کووید ـ ۱۹ در امان بمانند تا با تنی سالم و مصون از بیماری توفیق عزاداری اربعین و ماه صفر را نیز داشته باشند و این یعنی ادامه راه حسین یعنی عقلانیت به همراه معنویت.
وی با تاکید بر اینکه برگزاری جلسه هم اندیشی مداحان، وعاظ و برخی از خطبا و مداحان برجسته کشور با وزیر بهداشت نشان دهنده همین همبستگی بین عقلانیت و معنویت بوده است، اشاره کرد: هم پیمانان حسین (ع) باید با سلامت کامل یاد حسین را زنده نگه دارند و بدانند اگر از لحاظ فیزیکی از یکدیگر دور هستند اما دلهایشان در یک هدف مشترک است و آن هم ادامه راه حسین است.
متخصص روانشناسی سلامت اظهار داشت: امسال یاد حسین و شب زنده داری بر مصائب حسین می تواند بجای تجمع در مساجد و تکیه ها به صورت هیات خانگی در هر خانه، روضه خانی فردی بجای روضه خوانی گروهی و نصب پرچم سبز و مشکی اباعبدالله بر سر در هر منزل اجرا شود که شکوه محرم را افزون تر و متفاوت تر از سال های قبل خواهدنمود.
وی با اشاره به اینکه نذر ما می تواند بخششی از جنس نذری بر یاد و راه حسین (ع) و بخششی از نوع غیر مادی و متعالی باشد، اظهار داشت: در عزاداری امام حسین نذورات متفاوتی برای نخستین بار می تواند پا به عرصه حضور گذاشته و جزو فرهنگ عاشورایی شود، نذر عزاداران حسینی می تواند ادا کردن قرض مستمندان یا به عهده گرفتن مخارج فرزندان معنوی یتیم و بی بضاعت در اقصی نقاط ایران، پخش کردن وسایل بهداشتی در مناطق محروم و افراد مستمند باشد. نیت نذر ما می تواند احسان و نیکوکاری به سالمندان باشد یا رهاسازی فرد معتادی از دام اعتیاد باشد. نذر حسین می تواند روح و سلامت روان ما را نیز مصون بخشد و چقدر زیباست که نیاتمان بر نذر اباعبدالله همانند صف های طولانی نذری اباعبدالله طولانی مدت باشد.
اکبری زرگر اشاره کرد: محرم امسال می تواند بهترین فرصت برای محک زدن خودمان که چقدر بخشیدیم باشد، اینکه چه چیزی بخشیدیم و آیا علی وار توانستیم عمل کنیم؟ بخشش یعنی از خود گذشتن، یعنی دوست داشتن چیزی که در عین علاقه بتوانی از آن بگذری و رهاسازی خود از مادیات و منویات است و این یعنی منیت خودرا زیر پا گذاشتن خود خواهی را به دور ریختن... و این صفات پسندیده است که موجب رشد و تحول فردی می شود و ما را افرادی متعالی می سازد.
این استاد دانشگاه در ادامه درباره تاثیر کار خیر بر روح نیز توضیح داد: در نهایت این تعالی موجب سلامت روح و روان فردی و گروهی خواهد شد چونکه از درد دیگران کاستن احساس آرامشی در فرد به وجود می آورد که در هیچ دارو و مرهمی وجود ندارد و اگر فرد به فرد جامعه این آرامش را تجربه کنند در نتیجه جامعه ای با آرامش روان خواهیم داشت که زندگی مسالمت آمیز در کنار همدلی میان اعضای آن مبنای اساسی ذهن هر فرد خواهد بود.
منبع:

1399/05/15
22:16:25
5.0 / 5
2196
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان