چرا توزیع مرفین بیماران سرطانی به مراكز درمان اعتیاد واگذار شد؟

چرا توزیع مرفین بیماران سرطانی به مراكز درمان اعتیاد واگذار شد؟ به گزارش جوان بین دبیر كانون سراسری انجمن های صنفی مراكز سرپایی درمان اعتیاد كشور از مصوبه ستاد مبارزه با مواد مخدر در خصوص توزیع داروی «مرفین سولفات» برای بیماران سرطانی و بیماران نیازمند طب تسكینی توسط مراكز درمان اعتیاد كشور اطلاع داد.


علی غلامی در گفتگو با ایسنا، ضمن اعلام خبر فوق بیان نمود: بعد از آنکه عملکرد کلینیک های درمان اعتیاد توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر و دانشگاه های علوم پزشکی مورد ارزیابی قرار گرفت، ستاد مبارزه با مواد مخدر در جلسه ۶۸ خود مصوب کرد که توزیع داروهای مورفین سولفات برای بیماران سرطانی و بیماران نیازمند طب تسکینی به مراکز درمان اعتیاد کشور سپرده شود.
وی اضافه کرد: این داروها هم اکنون از راه معاونت های غذا و دارو توزیع می شود، در واقع بیماران نیازمند دارویی مرفین سولفات برای دریافت این دارو مجبورند که به ستادهای مرکزی دانشگاه ها رجوع کنند که عموما پراکندگی این دانشگاه ها کم و فاصله شهرها از یکدیگر بسیار زیاد است و بیمار باید کیلومترها طی کرده تا به ستاد مرکزی دانشگاه ها و واحد غذا و دارو رجوع و داروی خویش را دریافت کند اما برپایه این مصوبه مقرر شده که توزیع داروهای مورفین سولفات توسط مراکز درمان سرپایی اعتیاد انجام شود؛ در زمان تصمیم گیری این موضوع، از ما دعوتی نشده بود اما بعد از جلسه، کانون سراسری انجمن های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور هم در جریان مبحث قرار گرفت.
دبیر کانون سراسری انجمنهای صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور در پاسخ به سوالی درباره مسائل و مشکلات احتمالی در اجرای این مصوبه هم اینطور توضیح داد: پیش از این کانون سراسری انجمن درمان اعتیاد به دکتر جان بابایی پیشنهاد کرد تا برای توسعه این تصمیم در ابتدا نام مراکز سرپایی درمان اعتیاد به مراکز "درمان درمان سوء مصرف مواد و طب تسکینی" تغییر یابد تا براین اساس ورود بیماران صعب العلاج و بیمارانی که گرفتار درد هستند به مراکز توجیه شود، بنابراین باید پیش از اجرای این تصمیم این کار صورت گیرد.
وی تصریح کرد: حتی در جلسه ای از ستاد مبارزه با مواد مخدر این پیشنهاد را عرضه کردیم و مقرر شد ستاد این پیشنهاد را بررسی کند تا مراکز بعنوان مراکز سوء مصرف مواد و تب تسکینی تغییر یابد و بیماران هم بتوانند به این مراکز رجوع کنند.
غلامی خاطرنشان کرد: البته نیاز است بحث ساعت کار را مدنظر قرار دهیم به اینگونه که به صورت مثال بیماران معتاد در شیفت بامداد و سایر بیماران دیگر در شیفت ظهر به مراکز رجوع کنند تا زمان رجوع بیماران با یکدیگر تداخل نداشته باشد.
به قول وی، زمان اجرای این مصوبه برپایه تصمیم گیری کمیته درمان است.
منبع:

1399/05/19
21:10:49
5.0 / 5
2067
تگهای خبر: پزشك , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان