جوابیه موسسه مطالعات و تحقیقات زنان پیرو اظهارات فتاح

جوابیه موسسه مطالعات و تحقیقات زنان پیرو اظهارات فتاح جوان بین: هیات مدیره موسسه مطالعات و تحقیقات زنان پیرو اظهارات پرویز فتاح - رئیس بنیاد مستضعفان درباره ملكی كه از سوی بنیاد مستضعفان در اختیار مركز مطالعات زنان بود، جوابیه ای منتشر نمود.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، هیات مدیره موسسه مطالعات و تحقیقات زنان به دنبال اظهارات پرویز فتاح- رئیس بنیاد مستضعفان در برنامه ای تلویزیونی که در قسمتی از صحبت های خود به موضوع بازپس گیری ملکی که از طرف بنیاد مستضعفان در اختیار مرکز مطالعات زنان بود اشاره کرده بود، جوابیه ای منتشر نمود.
در جوابیه موسسه مطالعات و تحقیقات زنان آمده است: « پیرو اظهارات جنابعالی در مصاحبه تلویزیونی برنامه نگاه یک روز شنبه مورخه ۱۷ مرداد ماه سال ۹۹، نام موسسه مطالعات و تحقیقات زنان و دو تن از اعضای هیات امنا را در کنار اسامی کسانی که املاک بنیاد را مسترد ننموده اند مطرح کردید، حال آنکه ملک در اختیار این موسسه یک سال و نیم پیش برمبنای مصوبه هیات امنای بنیاد مستضعفان تخلیه و تحویل داده شده است.»
در ادامه این جوابیه آمده است: «۱- موسسه مطالعات و تحقیقات زنان در بدو تشکیل و با مشورت و نظرخواهی (استفتاء) از حضرت امام خمینی درباب بازبینی و بازخوانی حقوق بانوان در اسلام رهنمود گرفته و از الطاف و تشویق آن رهبر فقید برخوردار شد و به لحاظ مشکلات مالی جهت راه اندازی و داشتن مکانی برای شروع فعالیت، هیات موسس در سال ۶۸ برای ادامه فعالیت از رئیس وقت بنیاد مستضعفان، درخواستی در خصوص در اختیار نهادن مکانی کردند که ریاست وقت بنیاد، ساختمانی فرسوده و مخروبه که هنوز مصادره هم نشده بود، در اختیار موسسه قرار دادند و در سال ۱۳۷۱ برمبنای موافقت مقام معظم رهبری ملک مذکور جهت ادامه فعالیت تحویل موسسه شد.
۲- موسسه با هزینه کردی قابل توجه به بازسازی کلی ملک مزبور پرداخت و برای نگهداری و سر پا نگه داشتن آن متحمل هزینه های هنگفتی شد.
۳- باوجود کارهای گسترده موسسه به عنوان تشکلی مردم نهاد در حوزه زنان و خانواده که فقط یکی از دستاوردهای این موسسه ایجاد رشته مطالعات زنان و خانواده در دانشگاه های کشور بوده که تا به امروز خدمات زیادی عرضه کرده، در سال ۹۶ متوجه شدیم که با مصوبه هیات امنای وقت بنیاد مستضعفان، ملک مذکور مورد کارشناسی و ارزیابی قرار گرفته و طی نامه رسمی اعلام گردید که موسسه نسبت به انتخاب دو پیشنهاد، در خصوص دریافت ملک معوض و یا پرداخت وجه (۲۰درصد ارزش ملک) با کسر اجرت المثل از طرف هیات امنای بنیاد بابت هزینه نگهداری و هزینه کردها، اقدام نماید. النهایه در آخر سال ۱۳۹۷، نسبت به خرید ملک دیگری به نام موسسه با بنیاد توافق شد.
۴ - لازم به یادآوری است طبق اساسنامه، موسسه مطالعات و تحقیقات زنان نهادی غیرانتفاعی، غیردولتی و غیر سیاسی است و طبق تبصره یک ماده ۴۰ اساسنامه، مجمع عمومی فوق العاده موظف است دارایی موسسه را بعد از انحلال، با نظارت مرجع صدور پروانه (وزارت کشور) به یکی از سازمان های مردم نهاد دیگر واگذار کند. بر این اساس هیچ کدام از موسسین، اعضای هیات امنا و هیات مدیره طبق اساسنامه از هیچگونه منافعی برخوردار نبوده و فعالیت همه اعضا داوطلبانه و عام المنفعه است؛ لازم به ذکر است خانم دکتر ابتکار، عضو هیات موسس و هیات امنای موسسه بوده و خانم مولاوردی از سال ۱۳۹۶ با ترمیم اعضای هیات امنا به این مجموعه پیوسته است.
بدین سبب هیچ یک از اعضای هیات امنا و هیات مدیره عضو ثابت و سهامدار موسسه نیستند و اصولا موسسه وفق اساسنامه خود فاقد صاحبان سهم است و نامبردگان تابحال هیچ وجهی از موسسه یا بنیاد دریافت نکرده اند. بدین سبب بر خلاف اظهارات جنابعالی و نحوه طرح یکطرفه آن در سیما مقابل این موسسه و دو تن از اعضای هیات امنا، بویژه که مبادرت به پرداخت وجه به موسسه با دو فقره مصوبه هیات محترم امنای بنیاد و بطور قانونی از بابت مطالبات موسسه از حیث نگهداری ملک و تعمیرات مطابق اسناد موجود، بعد از کسر اجرت المثل بوده و حدود یک سال پیش از ورود جنابعالی ملک به بنیاد تحویل شده است. همین طور لازم به یادآوری است چون بالاترین و مهمترین مقام تصمیم گیری در بنیاد از لحاظ قانونی نهاد هیات امنای بنیاد در چارچوب مصوبات است، پس موضوع پرداخت مطالبات این موسسه همزمان با تحویل ملک به بنیاد کاملا قانونی و بدون هر گونه تخطی از مقررات اتفاق افتاده است.
در صورت ضرورت مستندات آن انتشار عمومی خواهد یافت.»
منبع:

1399/05/23
00:06:26
5.0 / 5
2195
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان