اقدامات حمایتی معاونت زنان در حوزه بیمه و تامین اجتماعی تشریح شد

طراحی سامانه اطلاعاتی زنان سرپرست خانوار جهت استفاده از پوشش های بیمه ای

طراحی سامانه اطلاعاتی زنان سرپرست خانوار جهت استفاده از پوشش های بیمه ای بیمه امروز بعنوان اصلی ترین ابزار نظام تأمین اجتماعی به شمار آمده و نقش ویژه ای در آرامش روانی افراد جامعه به خصوص زنان دارد ازاین رو معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده با هدف فراهم كردن زمینه افزایش پوشش بیمه ای بانوان كشور با تاكید بر زنان سرپرست خانوار، اقدامات حمایتی مختلفی را با همكاری و پیگیری از دستگاه های متولی مبحث بیمه در دستور كار دارد.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، در مورد سیاست های کلی خانواده ابلاغی مقام معظم رهبری و هم ماده ۱۰۲ برنامه ششم توسعه، معاونت زنان و خانواده با تهیه و تدوین شاخصهای خانواده و تصویب و به ابلاغ به دستگاهها، اقدام نموده است. درخواست عرضه زیرشاخص ها طی تشکیل کارگروه در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و لحاظ شاخص بیمه و تأمین اجتماعی در شاخصهای عدالت جنسیتی، همینطور پیگیری عرضه کرده های ثبتی در این راستا بوده است.
همینطور همکاری با وزارت کار به منظور طراحی سامانه اطلاعاتی زنان سرپرست خانوار برای استفاده از پوشش های حمایت بیمه ای خانوارهای با سرپرست زن و هم همکاری با معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با هدف تحت پوشش قرار گرفتن زنان سرپرست خانوار روستایی در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر و پرداخت تمام سهم بیمه گذار توسط دولت در سال اول همچون پیگیری ها در این حوزه بوده است.
عرضه لایحه معافیت ۲۰ درصدی پرداخت حق بیمه سهم کارفرما در کارگاه های استفاده کننده از نیروی کار زنان سرپرست خانوار به کمیسیون امور اجتماعی دولت و متعاقب آن سازمان برنامه و بودجه و استعلام و پیگیری وضعیت بیمه قالیبافان و زنان خانه دار از سازمان تأمین اجتماعی به منظور رفع چالش ها و محدودیت های موجود بخصوص محدودیت های منابع اعتباری بوده که برای حمایت های بیمه ای دنبال شده است.
از طرفی با هدف توسعه و بهبود وضعیت اشتغال زنان پیشنهاد ایجاد صندوق بیمه غیرمزد و حقوق بگیران جهت طرح در نشست ستاد ملی زن و خانواده عرضه شد که توسط معاونت حقوقی رئیس جمهور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دست بررسی می باشد. همینطور لحاظ مبحث اعطای بیمه اشتغال به مربیان ورزشی که در مصوبات ستاد ملی زن و خانواده قرار گرفت.
معاونت امور زنان و خانواده تفاهم نامه همکاری با شرکت بیمه کارآفرین را هم با هدف توانمندسازی و زمینه سازی ایجاد اشتغال برای بانوان فارغ التحصیل دانشگاهی و زنان سرپرست خانوار تبادل کرده تا ضمن عرضه آموزش های مهارتی مجانی و بازاریابی بیمه به زنان سرپرست خانوار در سرتاسر کشور، شرایط لازم جهت دریافت کد نمایندگی و فعالیت در این عرصه برای آنان فراهم گردد.
سیاستگذاری، عرضه پیشنهاد و تصویب طرح خدمات مجانی پیشگیری و تشخیص سرطان های شایع زنان روستایی با استفاده از ظرفیت و پتانسیل سازمان بیمه سلامت، وزارت بهداشت و سازمان برنامه و بودجه و تبادل تفاهم نامه همکاری ۳ جانبه همچون دیگر اقدامات حمایتی معاونت در حوزه بیمه بوده است.
پیگیری از سازمان بهزیستی برای اقدام لازم در مورد بند ج ماده ۱۰۲ جهت تحقق بیمه پایه و بیمه تکمیلی مراجعین مراکز و دفاتر مشاوره و روان شناختی با اولویت افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی و زنان بی سرپرست وبدسرپرست انجام شده است.
همینطور پیگیری تأمین ۲۳۰ میلیارد تومان اعتبارات بیمه زنان سرپرست خانوار برای کمیته امداد امام و سازمان بهزیستی در قانون بودجه سال ۹۷ از سازمان برنامه و بودجه، دو مورد دیگر از اقدامات پیگیرانه معاونت زنان و خانواده است که نتایج مثبتی را به دنبال داشته است.
برگزاری نشست با مبحث بررسی چالش های بیمه ای زنان سرپرست خانوار و جلسات مشترک با مرکز آمار ایران و وزارت کار درمورد اشتغال غیررسمی زنان و وضعیت بیمه ای ایشان به همراه تدوین مجموعه قوانین و مقررات زنان سرپرست خانوار و اختصاص بخشی به بیمه زنان و برقراری بیمه بیکاری برای بیکارشدگان فاقد بیمه ناشی از سیل همچون تلاش ها و تدابیر اتخاذ شده در این حوزه است.
به گزارش روابط عمومی معاونت زنان ریاست جمهوری؛ پیگیری وضعیت بیمه مشاوره برای زوج های جوان در نشست های برگزار شده با دستگاههای ذی ربط هم با هدف توسعه حمایت های بیمه ای انجام شده است.
منبع:

1399/06/11
09:55:37
5.0 / 5
1642
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بهزیستی , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان