چرا برخی در پاییز افسرده می شوند؟

چرا برخی در پاییز افسرده می شوند؟ به گزارش جوان بین به قول یك روانشناس، نوعی از افسردگی با نام «افسردگی فصلی» در فصل های پاییز و زمستان به علت كوتاه بودن روزها و سرد بودن هوا امكان دارد برخی افراد را درگیر كند.


دکتر پیمان دوستی در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: بعضی از افراد تنها در فصل های خاصی از سال، علایم افسردگی را از خود نشان می دهند که به آن افسردگی فصلی یا SAD گفته می شود. اغلب افراد مبتلا به افسردگی فصلی، در زمستان گرفتار دوره های افسردگی می شوند، چونکه عدم وجود نور کافی، در بروز این اختلال تأثیر قابل ملاحظه ای دارد.
این روانشناس افزود: افسردگی، به دوره هایی گفته می شود که فرد خلق پایینی را تجربه می کند و شدت این خلق پایین از نا امیدی های معمولی و هیجان های غمی که گاه و بیگاه همه افراد در زندگی روزمره خود تجربه می کنند بیشتر است.
به قول دوستی، این دوره ها می توانند به صورت دلتنگی شدید یا بی علاقگی زیاد به جنبه های لذت بخش زندگی، پدیدار شوند. همینطور امکان دارد در افسردگی علائمی چون اضطراب، ترس مرضی، فکر درباره مرگ، نشانه های وسواسی، تغییر در روند خواب، تغییر در اشتها، تغییر در وزن بدون برنامه رژیم غذایی از پیش مشخص، و بدتر شدن خلق در عصر هم دیده شود.
وی افزود: برای تشخیص یک دوره افسردگی، حداقل باید چهار نشانه از مجموعه نشانه های گفته شده در بیشتر روزهای هفته و بیشتر ساعات روز و دست کم به مدت دو هفته ادامه داشته باشند و برخی عملکردهای زندگی فرد را تحت تأثیر قرار دهند.
دوستی اظهار داشت: ازاین رو چنانچه نشانه ها کمتر از دو هفته ادامه داشته باشند، یا تعداد نشانه هایی که فرد تجربه می کند کمتر از چهار مورد باشد و نقص قابل توجهی در عملکردهای زندگی فرد ایجاد نکرده باشند، نمی توانند بعنوان یک دوره افسردگی در نظر گرفته شوند و امکان دارد فرد تنها یک غمگینی یا خلق پایین را تجربه کند که نمی توان به آن افسردگی گفت.

وی با اشاره به اینکه طبق پژوهش ها، ۷۵ درصد مبتلایان به افسردگی فصلی را زنان می سازند، افزود: مبتلایان به افسردگی فصلی، با تغییر فصل روند بهبودی از خویش را نشان می دهند، اما این اختلال برای فرد آزار دهنده است و استفاده از خدمات روان درمانی می تواند برای روبرویی بهتر با این اختلال، کمک کننده باشد.

این روانشناس در پایان اضافه کرد: به صورت کلی شیوه های درمانی پیشنهاد شده برای افسردگی فصلی، حدودا شبیه همان شیوه هایی است که برای افسردگی عمده هم استفاده می شوند و جهت درمان می توان از انواع مداخلات روان درمانی مانند درمان شناختی رفتاری، پذیرش و تعهد درمانی و همینطور مداخلات دارو درمانی استفاده گردد.

1399/07/11
14:00:33
5.0 / 5
1657
تگهای خبر: خدمات , زنان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان