جمعیت سالمندان تا 20 سال دیگر 2 برابر می شود

جمعیت سالمندان تا 20 سال دیگر 2 برابر می شود به گزارش جوان بین معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه با اشاره به سند ملی سالمندان اظهار داشت: در سند ملی سالمندی تلاش بر این بوده است كه ضمن ترسیم اهداف اصلی سند،  نقشه راه اجرا و هماهنگی های بین بخشی را لحاظ نماییم تا جامعه ای امن،  متناسب و پاسخگو برای نیازهای متنوع و متفاوت سالمندان فراهم نماییم.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، حمید پوراصغری در«همایش مجازی نگاهی نو به مساله سالمندی در ایران»، اظهار نمود: در تدوین سند ملی سالمندان کشور ابتدا در بحث های نظری که با همکاران، از دستگاه های اجرایی مختلف داشتیم، چارچوب نظری مبحث را تدوین و به اجماع رساندیم، به نحوی که تمامی ذی نفعان مبحث در این حوزه توافق کامل داشتند و به منظور احتراز از اینکه سند ملی سالمندان بتواند نقش مهمی را در اجرایی سازی برنامه های مرتبط داشته باشد، بعد از تعیین راهبردها، اهداف و سیاستهای اجرایی، برنامه اجرایی آن در چارچوب پروژه ای که دستگاه های زیربط نسبت به آن اقدام خواهند کرد تدوین می شود و در چارچوب بودجه های سنواتی و برنامه هفتم توسعه به ظهور خواهد رسید.
وی افزود: امید است به نگاه آینده نگرانه این سند، بتوانیم نقش خویش را در برنامه توسعه و حل چالش های جمعیت سالمند کشور به خوبی ایفا نماییم. نگاهی به تغییرات جمعیتی در ۴۰ ساله گذشته نشان داده است که بیشترین میزان رشد جمعیت در دهه ۶۰ اتفاق افتاده که نتیجه آن این بوده است که در خیلی از سیاست ها و اقداماتی که در کشور طی سنوات گذشته انجام شده، توجه بیشتر به این نسل برای نیازهای آنها از قبیل بهداشت و درمان و آموزش و پرورش، آموزش عالی و اشتغال بوده و این سبب شده که مبحث سالمندی و سالخوردگی کمتر مورد توجه قرار گیرد.
پوراصغری اعتقاد دارد که بدون شک افزایش امید زندگی و افزایش جمعیت سالمند در کشور بعنوان موفقیت برای ما به حساب می آید. البته نکته مهم این است که باید بین سالمندی فردی و سالمندی جمعیت تفاوت قائل شویم، چونکه سالمندی فردی زمانی است که بر اثر تغییرات بیولوژیک طبیعی، سن فرد افزایش می یابد، اما سالخوردگی جمعیت زمانی است که ترکیب جمعیت در هرم سنی تغییر می یابد و نسبت جمعیت سالمند در ترکیب جمعیتی افزایش می یاید و این مورد مانند هر پدیده ای اگر بدون برنامه ریزی و آمادگی نسبت به آن برخورد نماییم، می تواند به یکی از بزرگترین چالشهای کشور تبدیل گردد.
معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه بررسی تغییرات جمعیتی نشان داده است که در ۲۰ سال آینده جمعیت سالمندان دو برابر خواهد شد، اظهار داشت: همه ما بعنوان افرادی که در خانواده و فامیل با سالمندان برخورد می نماییم، شاهدیم که در خیلی از نیازهای این گروه، افراد خانواده تا چه میزان گرفتار مشکل هستند و نبود زیرساخت های متناسب، سبب شده خانواده در ساده ترین نیازهای سالمندان انرژی زیادی را صرف کنند.
وی با اشاره به اینکه نگاه به مبحث سالمندی در منظر سیاست گذاران از اهمیت بالایی برخوردار است، اضافه کرد: تجربیات این گروه جمعیتی در تدوین اهداف برنامه های توسعه می تواند برای سالمندان مورد استفاده قرار گیرد، بنابراین باید به دنبال جامعه ای با نگاه مثبت به مبحث سالمندی برای دسترسی به برابری، استقلال، مشارکت و حمایت و سلامت جسمی این گروه باشیم تا بتواند سالمندی سالم را به وجود آورد.
پوراصغری اظهار داشت: سالمندی بحث بین بخشی است و اینکه برنامه ریزی نماییم یکی از وجوه بسیار مهم این برنامه، ایجاد هماهنگی برای اجرای این برنامه ها در بخش های مختلف است، بنابراین در سند ملی سالمندی تلاش بر این بوده است که ضمن ترسیم اهداف اصلی سند، نقشه راه اجرا و هماهنگی های بین بخشی را لحاظ نماییم تا جامعه ای امن، متناسب و پاسخگو برای نیازهای متنوع و متفاوت سالمندان فراهم نماییم.
ایشان در ادامه درباره نگاه به مبحث سالمندی اظهار داشت: در گذشته به دوران سالمندی بعنوان آخرین مرحله زندگی نگاه و در برنامه ریزی ها و سیاست گذاری ها کمتر به نیازها و خواسته های آنان توجه می شد، اما در نگاه نوین به جای توجه به سال های گذشته زندگی به سال های باقی مانده عمر توجه می شود، ازاین رو در دوران سالمندی فرد باید مانند بقیه عمر از زندگی خود بهره ببرد بنابراین در این سند تاکید زیادی بر سلامت، مشارکت و امنیت سالمندان داریم.
پوراصغری با اشاره به اینکه باتوجه به این رویکرد، مبحث بسیار مهم ترویج دیدگاه مناسب افراد و جامعه به مبحث سالمندی و سالمندان است، اظهار نمود: افزایش و بهبود ارتباط بین نسل ها از جنبه های بسیار مهم فرهنگی در مورد سالمندان به حساب می آید. هرچند ما در فرهنگ خودمان احترام و تکریم سالمندان را داریم، اما شهرنشینی، پیشرفت تکنولوژی و صنعتی شدن سبب شده تا انقطاع بین نسلی را در خیلی از موارد شاهد باشیم که این مورد سبب ایجاد انزوا و گوشه نشینی سالمندان می شود بنابراین به منظور تقویت منزلت سالمندان در سطح جامعه، باید ارتباط بین نسلی را هر آنچه می توانیم تقویت نماییم.
وی در بخش دیگری با اشاره به اینکه با افزایش سن شاهد انواع ناتوانی ها و بیماری ها هستیم، اظهار داشت: بنابراین یکی از وجوه بسیار مهم در ارتباط با سالمندان، اقدامات پیشگیری، درمانی و توانبخشی است. تاکید بر خودمراقبتی، ادغام خدمات پیشگیرانه در نظام شبکه کشور، افزایش دسترسی به این خدمات و تاکید بر عرضه خدمات در محل زندگی سالمند با استفاده از تکنولوژی های جدید همچون مواردی است که می تواند در بهبود کیفیت زندگی سالمندان بسیار مهم باشد.
منبع:

1399/07/13
21:16:51
5.0 / 5
1817
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان