آزارهای زنان زیر پوست شهر

آزارهای زنان زیر پوست شهر جوان بین: بدنبال شناسایی نقاط بی دفاع و ابلاغ دستورالعمل ارتقای امنیت بانوان در شهرتهران در امتداد تقویت حضور امن و با حرمت زنان در جامعه، یك فعال حقوق بانوان اظهار نمود: زنان معمولا گرایش بیشتری به وسایل نقلیه عمومی دارند و بیشتر عابران پیاده نیز زنان هستند پس این یافته های علمی حتما باید در برنامه ریزی های شهری مدنظر مسئولان قرار گیرد و مطابق آن راهكارهای لازم برای برقراری احساس امنیت زنان در جامعه را فراهم آورند.


فریده طه در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: گروهی اعتقاد دارند که ناامنی جامعه برای زنان محصول عملکرد خود زنان است و اگر زنان ملاحظات لازم را در نحوه تردد، زمان و مکان تردد رعایت نمایند، امنیت به خودی خود برقرار می شود. در این خصوص به نظر می آید باوجود آنکه در مبحث جرائم و تعیین مجازاتها یکی از مولفه های مهم؛ نقش بزه دیده در ارتکاب جرم توسط مجرم شمرده می شود به نحوی که به سبب ماده ۳۸ قانون مجازات اسلامی رفتار یا گفتار تحریک آمیز بزه دیده می تواند موجبات تخفیف مجازات مجرم را فراهم آورد اما این مساله از تعهدات مسئولان مربوطه نمی کاهد و همچنان مسئول اصلی در برقراری امنیت و آرامش شهروندان و همچون زنان؛ کارگزاران و مسئولان دولتی هستند که البته در این راستا می توانند از بازوهای حمایتی همچون نهادهای مدنی کمک بگیرند.
بگفته این مدرس دانشگاه، طبق تحقیقات به عمل آمده ترس از جرم در زنان در مقایسه با مردان بیشتر است و تا سه برابر تخمین زده شده است و علت آن لطمه پذیری بیشتر جسمی و اجتماعی آنها است. لطمه پذیری اجتماعی زنان پیامد حیات اجتماعی است که همیشه از نظر جنسیت گرفتار طبقه بندی بوده و برای دفاع از خود قدرت و توانایی کمتری داشته است.

کاهش سوءاستفاده با تعبیه اتاق های شیشه ای و پارتیشن در محیط کار
وی با اشاره به امنیت زنان در حوزه اشتغال آنها، اضافه کرد: یکی از راهکارهای مهار یا پیش گیری از هر گونه سوءاستفاده نظارت دقیق بر محیطهای اشتغال زنان است. امروزه در ادارات؛ ایده فضای فیزیکی به صورت حضور کارکنان در اتاقهای دربسته برچیده شده و هر بخش در فضایی که با پارتیشن گاهی شیشه ای ا ز هم جدا می شوند؛ مشغول به فعالیت هستند این "دیده شدن" خود موجبات سوءاستفاده را کمتر می کند.
طه اضافه کرد: نظارت چه به صورت مکانیکی مانند استفاده از دوربین های مدار بسته و چه انسانی مانند نظارت مدیر یا مراکز مربوطه نظارتی، در کاهش موارد سواستفاده موثر است. همین طور درباب اشتغال زنان در بخش خصوصی، باوجود توجه نهاد متولی حقوق بانوان در کشور به این مقوله، لکن زنان با مشکلات جدی مواجهند. ترس از اخراج شدن و نبود امنیت شغلی همچون دلیلهای سکوت زنان در مواجه با موارد اعمال خشونت است.

آزارهای خیابانی، خشونتی مقابل زنان
این وکیل دادگستری معتقد می باشد یکی مهمترین خشونت ها مقابل زنان، آزارها ی خیابانی است که می تواند ارتباط معناداری با شرایط فیزیکی محیط اجتماعی داشته باشد چونکه محیط اجتماعی که فارغ از هر گونه نظارت باشد اساسا راه را برای هر گونه سوءاستفاده مقابل زنان باز می کند.
وی با اعلان اینکه اگر قائل به حضور جدی و برابر زنان در جامعه باشیم لاجرم باید محیط و فضای امنی برای آنان فراهم نمود، افزود: زنان باید برای خروج خود از خانه و حضور جدی در جامعه احساس امنیت داشته باشند که البته مجموعه ای از عوامل در شکل گیری فضای ناامن برای زنان در جامعه می تواند دخیل باشد که یکی از این موارد محیط فیزیکی و کالبد شهری است.

خلاء قوانین مربوط به شهرسازی در تامین امنیت زنان

نوسازی محلات، راهی برای تامین امنیت
این مدرس دانشگاه با اعلان اینکه طراحی فضا و برنامه ریزی مناسب شهری می تواند در تامین امنیت شهروندان و زنان موثر باشد، افزود: در قوانین مربوط به شهرسازی، عمران شهری و شهرداری متاسفانه مقرراتی که به صراحت درباب برقراری امنیت شهری باشد؛ وجود ندارد بلکه می توان از برخی واژه ها و عبارات، مفهوم امنیت را استنباط کرد برای مثال از ماده یک قانون نوسازی و عمران شهری که به ذکر وظایف شهرداری می پردازد در مفهوم نوسازی محله ها و مراقبت در رشد متناسب شهر، می توان مفهوم امنیت شهری را استنباط کرد.
این وکیل دادگستری با اشاره به ماده ۲۳ قانون نوسازی و عمران شهری اظهار داشت: قانون مزبور که ناظر بر رعایت ضوابط و معیارهایی همانند تعداد طبقات ساختمان ها، شکل و فرم آنها است را می توان بر موضوع امنیت تسری داد پس ملاحظه می شود که ما در حوزه شناسایی این حق در قوانین موضوعه مربوطه خلاء قانونی داریم و بالطبع در حوزه های دیگر اجرای حق و تضمین آن نیز با مشکلاتی مواجه هستیم.

جرایم در رابطه با کالبد و فضای فیزیکی شهری
بگفته طه یکی از نگرانی ها و احساس ناامنی زنان در جامعه؛ بروز انواع خشونت ها و جرائم مقابل آنان است که به نحوی در رابطه با کالبد شهری و سازمان فیزیکی شهر است و امروزه در مقوله پیش گیری از جرایم و ناهنجاریهای اجتماع نظریات جرم شناختی مختلفی با هدف پیشگیری و بازدارندگی از جرایم و خشونتها مطرح است بطوریکه مطابق نظریه پیش گیری از جرم با بهره گیری از طراحی محیطی، طراحی مناسب و کاربری موثر از فضا و محیط ساخته شده منجر به کاهش فرصتهای مجرمانه، ترس از ارتکاب جرم و بهبود وضعیت زندگی می شود.
این مدرس دانشگاه معتقد می باشد که طبق نظریه پیش گیری از جرم رفتار انسانی در محیط می تواند تحت تاثیر طراحی آن محیط قرار گیرد و بهبود و ارتقاء چهره ای مثبت از محیط و حفظ و نگهداری مرتب و روزانه محیط این اطمینان را به ساکنان می دهد که محیط فیزیکی کارکرد خودرا بطور موثر انجام داده و سبب انتقال پیام های مثبت برای همه ساکنان و کاربران فضا و همچون زنان می شود.

شرایط ناامن برخی محلات تهران برای زنان
این وکیل دادگستری اضافه کرد: متاسفانه در شهر تهران هنوز بطور علمی و جدی به این مقوله توجه لازم نشده است، بطوریکه در خیلی از محلات هنوز نور ناکافی در شب و عدم روشنایی موجبات عدم امنیت در شهر را فراهم می آورد، روشنایی علاوه بر کاهش جرم می تواند بر ترس از جرم هم غلبه کند.
وی اظهار نمود: نظارت دقیق در محلات شهری می تواند از بسیاری ناامنی ها بکاهد. در این راستا حضور و مشارکت خود ساکنان محله در برقراری امنیت محله بسیار موثر است. در خیلی از کشورها این خلاء و نبود احساس امنیت با همکاری خود شهروندان رفع و رجوع می شود. دیده بان محله یکی از سازوکارهای موفق در جوامع بشری است که در کاهش ارتکاب جرم و خشونت موثر است.
طه با اعلان اینکه جامعه ای که در آن خشونت و جرم مهار شود برقراری امنیت و احساس امنیت را برای شهروندان به ارمغان خواهد آورد، افزود: گاهی دیده می شود که در بعضی از مناطق شهر همسایگان خود مبادرت به استخدام فردی جهت محافظت از کوچه و کوی خودرا دارند که طبیعتا این اقدام منجر به کاهش فرصت های مجرمانه شده و آمار جرم هم در این قلمرو کاسته خواهد شد و مردم احساس امنیت بیشتری پیدا خواهند کرد.
به قول وی، مجرم در انتخاب سوژه های خود عاقلانه اقدام می کند و تا جایی که مقدور باشد تلاش می کند در قلمرویی وارد شود که امکان دستگیری و خطر در آن حداقل باشد پس باید برنامه ریزان و مسئولان تلاش کنند فرصتهای مجرمانه را از فرد خاطی و مجرم بگیرند و این با برنامه ریزی و توجه به آموزه های علمی و بهره مندی از تجربیات موفق سایر کشورها مقدور و عملی است.

نبود آمار معتبر و برنامه مدون در حوزه امنیت شهری زنان
طه یکی از اشکالات در ارائه راهکارهای مناسب برای مسائل و همچون موضوع حاضر را نبود آماردرست و اطلاعات کافی از وضعیت دانست و اظهار نمود: مراکز ما هم در جمع آوری اطلاعات و هم ارائه آمار با مشکلات جدی مواجهند و در عمده موارد بدون نگاه علمی و حرفه ای به موضوع مبادرت به جمع آوری اطلاعات و عرضه کرده ها و آمارهایی می کنند که پشتوانه ای برای ارائه چاره ها است اما از صحت و اعتبار زیادی برخوردار نیستند.
وی ادامه داد: به طورکلی ما در هر سه قلمرو مربوط به حق زنان در برخورداری از امنیت یعنی شناسایی و به رسمیت شناختن حق، اجرای حق و تضمین آن با مشکلات جدی مواجه هستیم. برنامه ای هدفمند ومدون که به صورت کوتاه مدت و طولانی مدت قابل ارزیابی و نظارت باشد وجود ندارد. در این برنامه اساسا باید به مسائل زنان باتوجه به سمتها و مسئولیتهای محوله توجه ویژه شود و بر طبق هر موقعیت حمایتهای لازم از زنان صورت گیرد.

لزوم آموزش در جهت کاهش خشونت مقابل زنان
این مدرس دانشگاه توجه به نوع حضور زنان در جامعه برای تعیین اولویت ها و برنامه ریزی ها را در برقراری امنیت در جامعه امری مهم دانست و اظهار نمود: آموزش نیز یکی دیگر از مولفه های مهم در برقراری امنیت و احساس امنیت در بین زنان جامعه است. در این میان هم مردان جامعه باید از آموزشهای لازم برخوردار شوند و نوع نگاه به زنان را اصلاح کنند و هم زنان به قدرت و توان ذاتی خود در غلبه بر ترس از ناامنی فارغ آیند.
1399/07/16
21:46:26
5.0 / 5
1663
تگهای خبر: آموزش , جامعه , دانشگاه , زنان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان