بیكاران و خانه دارها بیشتر مبتلا به اختلال روانی می شوند

بیكاران و خانه دارها بیشتر مبتلا به اختلال روانی می شوند به گزارش جوان بین یك روانشناس مطرح كرد: عدم شناخت صحیح مردم از روانشناسان و روانپزشكان یكی از اشكالات مهم در امر ارتقای بهداشت روان جامعه است. مردم بنا به لغات منسوخ شده ای همچون دیوانه و روانی تمایلی به حضور در مطب ها ندارند و در زمینه فرهنگ سازی این مهم نیاز به اقدامات جدی است.


سامان آسیابانی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به مشکلات عدیده خدمات بیمه ای در زمینه سلامت روان در کشور و تاثیر آن در عدم مراجعه افراد به روانشناسان اظهار نمود: نقض در قانون بیمه ای کشور و اختلاف در تعرفه های پزشکی در کنار عدم وجود فرهنگ مراجعه به روانشناسان، منجر به مشکلات و عدم مراجعه مردم به روانشناسان شده است.
این روانشناس با اعلان اینکه سلامت روان شامل افزایش توانائی های افراد، جامعه و قادر سازی آنها در دستیابی به اهداف مورد نظر است، اظهار نمود: مفهوم سلامت روان شامل آسایش ذهنی، احساس خود توانمندی، کفایت وشناخت توانایی خود در محقق ساختن ظرفیت های عقلی و هیجانی خویش یا به عبارتی سلامت روان حالتی از رفاه است که در آن فرد توانایی هایش را باز می شناسد و قادر می باشد با استرس های معمول زندگی مدارا کند.

بگفته وی، سلامت روان حالتی است که فرد از نظر شغلی مفید و سازنده باشد، برای اجتماع خود نقشی ایفا کند، با دیگران مشارکت و همکاری داشته باشد، دارای سلامت معنوی باشد و به طور خلاصه حال خوب، فکر خوب و رفتار خوبی داشته باشد.
آسیابانی اضافه کرد: همچون خاصیت های فرد دارای سلامت روان می توان به داشتن نگرش مثبت، احساس خوب و رضایتمندی از خود، احترام به خود، احساس لذت از ساده ترین موارد زندگی، احساس توانایی در مقابله با موقعیت های حساس، اطمینان به توانایی ها، توانایی عشق ورزی و اعتماد به دیگران، داشتن احساس مسئولیت نسبت به دیگران، عدم نامیدی و توانایی کنترل احساسات منفی همچون ترس، خشم، حسادت و احساس گناه و نگرانی اشاره نمود.
این روانشناس معتقد می باشد که، فردی که در سلامت روانی مشکل دارد دارای حالات قابل توجه بالینی با تغییرات در تفکر، خلق و هیجان و یا رفتار مشخص است و با ناراحتی و تشویش شخصی و یا اختلال در کارکرد زندگی هم راه است بگونه ای که این تغییرات در محدوده طیف بهنجار جامعه قرار نمی گیرد.

اختلال روانی در افراد بیکار و خانه دار بیشتر از شاغلان است
وی اظهار داشت: برمبنای مطالعات کشوری انجام شده، شیوع مبتلاشدن به هر گونه اختلال روانپزشکی در ساکنین مناطق شهری بیش از مناطق روستایی است که بیشترین شیوع در گروه سنی ۴۰-۴۴ سال و کمترین شیوع در گروه سنی ۶۰-۶۴ سال بوده است، همین طور بررسی شیوع مبتلاشدن به اختلال روانپزشکی برحسب وضعیت تاهل نشان داد که شیوع اختلال در افراد مجرد از سایر گروه ها کمتر و شیوع مبتلاشدن به هر گونه اختلال روانپزشکی در افراد بیکار و خانه دار بیشتر از افراد شاغل است.
آسیابانی مولفه های محیطی را در سلامت روان تاثیر گذار دانست و اظهار نمود: مطالعات موجود حاکی از تاثیر متغیر هایی همچون آب و هوای محیط، کیفیت هوا به لحاظ آلودگی و ریز ذرات، صداهای نابهنجار، نزدیکی مکان زندگی به زباله، کیفیت پایین سازه های شهری همچون مبلمان پارک ها، مدارس، کتابخانه ها و وسایل حمل و نقل عمومی بر کیفیت سلامت روان می باشد.
به قول این روانشناس، بر طبق مدارک و مستندات رسمی موجود، میزان شیوع علایم و نشانه های روانی و اختلالات روان پزشکی در ایران تا حدودی هماهنگ با میانگین شیوع در سایر کشور ها است، اما شیوع قابل توجه اختلال در مناطق روستایی، شیوع بیشتر اختلال در افراد متاهل و زنان خانه دار متفاوت از سایر پژوهش های دیگر کشور هاست که جای بحث و بررسی و تامل دارد.

بار نامشهود مصرف مواد مخدر بر سر اختلالات روان
آسیابانی شیوع بیش از پیش و غیر قابل مهار اختلال سوء مصرف مواد مخدر در ایران در قیاس با کشور های منطقه مدیترانه شرقی را نگران کننده دانست و اضافه کرد: این مسئله عنایت ویژه همه سیاست گذاران حوزه سلامت روانی اجتماعی را می طلبد چونکه سر انجام بار نامشهود و مورد غفلت واقع شده اختلالات رفتاری و روانی از نتایج این غفلت است. البته آخرین یافته ها سیر بهتر شدن نشانه های روان شناختی نسبت به سال های قبل نشان میدهد.
وی اظهار داشت: همین طور استرس های بیش از پیش در بین آحاد مردم کشور به سبب بیکاری، بی ثباتی قیمت ها، مسایل اقتصادی، کاهش ارزش پول ملی و ایجاد استرس نبود عرضه کالا های اساسی و پدیده احتکار از عوامل ایجاد بی ثباتی در سلامت روان جامعه می باشد، که نیاز به بازنگری سیاست ها و رویه های عرضه و ایجاد اشتغال توسط دولتمردان دارد چونکه اضطراب اجتماعی یکی از مهم ترین موارد موثر در کاهش کیفیت سلامت روان ایرانیان است.

یک میلیون نفر در کمین لطمه های روانی کنکور
این روانشناس در آخر به اختلالات روان در نوجوانان اشاره نمود و اظهار داشت: نوجوانان با دیدن ضعفشان در یادگیری دروس و مشاهده رفتار های نادرست جامعه گرفتار افسردگی شده و اینگونه است که گاهی شاهدیم تا پای خودکشی می روند.
به قول آسیابانی سالانه یک میلیون نفر به سبب عدم قبولی در کنکور در کمین لطمه های روانی قرار دارند به شکلی که بر طبق یافته ها ۵۰ درصد خودکشی در نوجوانان ریشه در مشکلات درسی و ضعف یادگیری دارد. که دراین زمینه نیاز به تامل نهادها و متولیان سلامت و آموزش کشور دارد.
منبع:

1399/07/21
14:36:29
5.0 / 5
1661
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بهداشت , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان