در هیات دولت بررسی می شود

پیشنهاد الزامی شدن گذراندن دوره‏ های آموزشی در رابطه با ازدواج

پیشنهاد الزامی شدن گذراندن دوره‏ های آموزشی در رابطه با ازدواج جوان بین: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی پیشنهاد لایحه «الزامی شدن گذراندن دوره های آموزشی در رابطه با ازدواج» را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب، به كمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیات دولت ارسال كرده است.


به گزارش جوان بین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امتداد تأکیدات مقام معظم رهبری (مدظله ‏العالی) درباب عملیاتی نمودن سیاست‏ های کلی جمعیت، افزایش ازدواج ‏های آگاهانه و همین طور مقابله با آسیب‏ های اجتماعی مربوط و پیشگیری و کاهش طلاق و با توجه به ابلاغ مصوبه دولت درباب تدوین محتوای آموزشی و اجرای برنامه های آموزشی هنگام ازدواج و مهارت های زندگی برای زوجین، پیشنهاد لایحه «الزامی شدن گذراندن دوره های آموزشی در رابطه با ازدواج» را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب، ارائه کرده است.
این لایحه باتوجه به لزوم ارتقای برنامه آموزشی دو ساعته آموزش قبل ازدواج که از سال ۱۳۷۲ شروع شده و هم اکنون با پوشش ۹۸ درصد در مراکز جامع سلامت کشور برگزار می شود، تهیه و تدوین شده است.
با توجه به اینکه در سال ۱۳۹۸ و پیش از شیوع بیماری کووید -۱۹، پوشش دوره‏ های آموزشی در رابطه با از ازدواج، حدود ۵۵ درصد در کل کشور گزارش شده است، بمنظور ارتقاء رضایت زوجین از کیفیت زندگی زناشویی، در نظر است پوشش این برنامه به ۱۰۰ درصد افزایش یابد.
لزوم شرکت همه زوجین در این آموزش‏ ها و همین طور اجرای مستمر و هماهنگ این برنامه بین دستگاهی و فراهم ‏سازی بستر قانونی برای افزایش اطمینان از تحقق آن با پیش ‏بینی ضمانت اجرای قانونی مناسب، از دیگر لزوم های تهیه لایحه "الزامی شدن گذراندن دوره ‏های آموزشی در رابطه با ازدواج" است.
متن پیش نویس لایحه مذکور به شرح زیر است:
" الزامی شدن گذراندن دوره ‏های آموزشی در رابطه با ازدواج"
ماده واحده- وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است بمنظور تحکیم بنیان و پایداری خانواده نسبت به تدوین دوره های آموزش در رابطه با ازدواج با محوریت آموزش مهارت های زندگی و ارتباطی برمبنای مبانی اسلامی ـ ایرانی اقدام نماید.
تبصره ۱ - گذراندن دوره‏ های آموزشی موضوع این قانون، در مقاطع پیش و بعد از ازدواج برای زوجین حداقل به میزان شش ساعت الزامی است.
تبصره ۲ - دفاتر ثبت ازدواج مکلف هستند قبل از ثبت ازدواج گواهی گذراندن دوره ‏های آموزشی فوق را از زوجین أخذ و در سامانه‏ های مربوط بارگذاری نمایند. در صورت تخلف سردفتر، به سبب حکم مرجع انضباطی مربوطه، پروانه وی برای مدت سه ماه تعلیق می گردد و در صورت تکرار، به ابطال پروانه محکوم خواهد شد.
تبصره ۳ - میزان، محتوای دوره‏ های آموزشی، تعرفه و هزینه‏ ها، ترتیبات ایجاد سامانه، نحوه اجرا، پایش و نظارت به سبب آیین‏ نامه ه‏ایی است که ظرف سه ماه بعد از تصویب قانون، توسط وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با همکاری دستگاه‏ های ذی ربط تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد.1399/07/23
13:37:08
5.0 / 5
1907
تگهای خبر: آموزش , ازدواج , بهداشت , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان