آغاز فعالیت 2400 مركز مثبت زندگی تا آخر آبان ماه

آغاز فعالیت 2400 مركز مثبت زندگی تا آخر آبان ماه جوان بین: معاون پشتیبانی و توسعه منابع سازمان بهزیستی كشور از آغاز فعالیت ۲۴۰۰ مركز مثبت زندگی تا آخر آبان ماه در سرتاسر كشور اطلاع داد و اظهار داشت: راه اندازی این مراكز باعث افزایش سرعت خدمت رسانی سازمان بهزیستی به مددجویان می شود.


محمد عباسی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به مراکز عرضه دهنده خدمات سازمان بهزیستی بیان نمود: طبق بند ۴ ماده ۲۶ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، سازمان بهزیستی می تواند برای مجتمع ها و مراکز خدمات بهزیستی مجوز صادر کند. حالا این سازمان بیشتر فعالیت خویش را از راه واگذاری به بخش های غیردولتی پیش می برد، بنابراین با استناد به بند قانونی مذکور، برای دستیابی به شاخصهای سلامت اجتماعی، حقوق شهروندی و عدالت توزیع خدمات شهروندی، طراحی مراکز مثبت زندگی (مراکز عرضه دهنده خدمات بهزیستی) را در دستور کار قرار داده ایم.
معاون پشتیبانی و توسعه منابع سازمان بهزیستی کشور افزود: هم اکنون افرادی که با بهزیستی سر و کار دارند و نیازمند دریافت خدمت از بهزیستی هستند باید به ادارات بهزیستی شهرستان ها یا مراکز تأمین توسعه (که تعداد آن در شهرستان ها خیلی کم است) رجوع کنند؛ اما مراکز مثبت زندگی، بهزیستی های کوچک شده ای هستند که در محله های مختلف ایجاد می شوند تا خدمات را با کیفیت و سرعت بیشتری به مددجویان خود ارائه نمایند.
وی با اشاره به اهداف راه اندازی مراکز مثبت زندگی اظهار داشت: مراکز خدمات بهزیستی برپایه محله هایی که مددجویان در آن ساکن و متمرکز هستند تشکیل شده است، در این راستا دسترسی گروه های هدف به خدمات سازمان تسهیل می شود و همینطور ترددهای غیرضروری مددجویان به مراکز اداره بهزیستی کاسته می شود. در واقع راه اندازی این مراکز باعث افزایش سرعت خدمت رسانی سازمان بهزیستی به مددجویان می شود.
عباسی با اشاره به اینکه این مراکز حول چهار محور اصلی فعالیت می کند، اظهار نمود: با راه اندازی مراکز مثبت زندگی، برای مددجویان هر مرکز پرونده الکترونیک سلامت اجتماعی تشکیل خواهد شد. این مراکز به صورت خانواده محور فعالیت می نمایند، یعنی علاوه بر مددجو به خانواده مددجو هم آموزش ها و خدماتی عرضه می شود. همینطور محله محورند و مددجویان هم با مددکار سر و کار دارند.
به قول وی، برای مراکز مثبت زندگی یک دستورالعمل و ۶ شیوه نامه تهیه و آیین نامه هایی که موازی و یا متناقض با این مراکز بودند اصلاح شده است؛ درنهایت در اریبهشت ماه به تمامی استان ها فراخوان داده شد تا علاقه مندان جهت راه اندازی این مراکز ثبت نام کنند و در مجموع بیشتر از ۱۱ هزار متقاضی به صورت الکترونیکی برای تاسیس این مراکز ثبت نام کردند.
معاون پشتیبانی و توسعه منابع سازمان بهزیستی کشور اضافه کرد: بنابر این بوده است که در فاز اول ۲۵۰۰ مرکز مثبت زندگی در محله های مختلف راه اندازی شود، سازمان بهزیستی برپایه شاخص بندی ۲۵۰۰ متقاضی راه اندازی مراکز مثبت زندگی را انتخاب و تابحال برای ۲۴۰۰ مرکز مجوز صادر کرده است. تا آخر آبان ماه ۲۴۰۰ مرکز مثبت زندگی در سرتاسر کشور فعالیت خویش را آغاز می کنند.
بنابر اظهارات عباسی، باتوجه به اینکه بیشتر از یک میلیون و ۸۰ هزار خانواده مستمری بگیر در کشور وجود دارد، لازم است ۲۴۰۰ مرکز مثبت زندگی در کشور راه اندازی شود که این مراکز برپایه تعداد مستمری بگیران کشور در محله ها تاسیس خواهند شد.
معاون پشتیبانی و توسعه منابع سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه هم اکنون به صورت پایلوت این طرح در استان البرز راه اندازی شده، اضافه کرد: حالا ۴۳ مرکز مثبت زندگی در پنج شهرستان این استان به راه افتاده است. در هفته جاری هم مراکز مثبت زندگی استان های کردستان و چهار محال و بختیاری فعالیت خویش را شروع کردند. همینطور در هفته آینده در چهار استان دیگر فعالیت مراکز مثبت زندگی شروع می شود.
منبع:

1399/08/03
23:57:30
5.0 / 5
1724
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان