شكایت درمانگران اعتیاد به كمیسیون اصل ۹۰

شكایت درمانگران اعتیاد به كمیسیون اصل ۹۰ به گزارش جوان بین دبیر كانون سراسری انجمن های صنفی مراكز سرپایی درمان اعتیاد كشور ضمن اشاره به مصوبه توزیع داروهای مخدر توسط داروخانه ها اظهار داشت:  كانون سراسری انجمن های صنفی مراكز سرپایی درمان اعتیاد كشور نسبت به این مصوبه به كمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی شكایت كرده اند و این شكایت در نوبت رسیدگی قرار گرفته است.علی غلامی در گفتگو با ایسنا با اشاره به بررسی مصوبه توزیع داروهای مخدر توسط داروخانه ها توسط نمایندگان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، درمانگران و دانشمندان حوزه اعتیاد و رئیس سازمان بهزیستی کشور در جلسه ای مشترک در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس طی هفته گذشته اظهارکرد: هم اکنون مصوبه توزیع داروی متادون در داروخانه ها به شکل فراقانونی ابلاغ گردیده است اما در جلسه ای که هفته گذشته برگزار شد، مغایرت موارد قانونی با این مصوبه به ریاست سازمان غذا و دارو گوشزد شد.

وی افزود: طبق ماده ۱۵ قانون مبارزه با مواد مخدر عرضه داروی متادون فقط در کلینیک های درمان سوء مصرف مواد مجاز است و هیچکس حق ندارد داروی متادون را نسخه کند و هیچ داروخانه ای هم حق ندارد که این دارو را به فروش برساند. در واقع مصرف داروهای متادون خلاف قوانین است مگر آنکه بیمار به مراکز مجاز درمان اعتیاد رجوع کند. بنابراین اگر داروهای مخدر در داروخانه ها توزیع شود مغایر با قانون خواهد بود.

دبیر کانون سراسری انجمن های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور همینطور به کنوانسیون ۱۹۶۱ استناد کرد و اظهار داشت: حتی کنوانسیون ۱۹۶۱ همه کشورهای عضو را موظف کرده است که در جهت پیشگیری از اعتیاد داروخانه ای، داروهای تحت کنترل در داروخانه ها عرضه نشود و به جهت اینکه کشور ما با مصوبه مجلس عضو این کنوانسیون شد ازاین رو اجرای این کنوانسیون برای همه لازم الاجراست.

وی ضمن اشاره به توزیع داروی اکسی کدون توسط داروخانه ها اظهار نمود: همین مورد هم خلاف کنوانسیون است و باید از اجرای آن ممانعت شود. چند سال قبل داروی «اکسی کدون» (با فرمول هروئین) در داروخانه های منتخب توزیع شد و الان شاهد اعتیاد داروخانه ای اکسی کدون در جامعه هستیم.

غلامی خاطرنشان کرد: هم اکنون مصوبه توزیع داروی متادون در داروخانه ها ابلاغ گردیده است و کانون سراسری انجمن های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور نسبت به این مورد به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی شکایت کرده و این شکایت در نوبت رسیدگی قرار گرفته است.

منبع:

1399/08/21
14:03:57
5.0 / 5
1411
تگهای خبر: بهداشت , بهزیستی , جامعه , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان