به بهانه روز جهانی خنده

تاثیر خنده های الكی بر احساس رضایت از زندگی

تاثیر خنده های الكی بر احساس رضایت از زندگی به گزارش جوان بین یک روانشناس همزمان با روز جهانی خنده اظهار داشت: پژوهشگران دریافته اند که خندیدن بدون دلیل ˮبه اصطلاح الکی خندیدنˮ منجر به افزایش هورمون دوپامین و اندورفین و باعث احساس رضایت از زندگی و تاب اوری و شادکامی افراد می شود. مغز تفاوت میان خنده با دلیل و بدن دلیل را تشخیص نمی دهد و در نتیجه فرد گرفتار نوعی سرخوشی و احساس لذت می شود. از طرفی خنده و شادی جزئی از عوامل بهبود دهنده خلق و سلامت روان است ولی نمی توان با یک جزء به بهبود کلیت اختلالات روانی پرداخت.


سامان آسیابانی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: خنده همچون علایم مهم سلامت روان است که می تواند مسیر های عصبی مغز مربوط به شادی مانند دوپامین و اندورفین را فعال کرده و سرانجام سبب ایجاد احساس شادی شده و همین طور به تنفس بهتر، کاهش فشار خون، بهبود ایمنی بدن و همین طور کاهش استرس و اضطراب کمک نماید.
این روانشناس اضافه کرد: در بیماری هایی همچون افسردگی و اضطراب معمولا توانایی خنده از بین می رود و تدریجا خمودگی و سستی بدن و خلق شدت می گیرد که می توان با تقویت حس خوش طبعی و خنده در فرد به پیش گیری از این اختلالات کمک شایانی کرد. قرار گرفتن فرد در کانون گرم و صمیمی خانواده، تماشای برنامه های تلویزیونی طنز و مفرح و همین طور برگزاری مراسمات آئینی و فرهنگی، شرکت در مراسمات خیریه می تواند به ایجاد حس خنده و سرخوشی و همین طور بهبود خلق افراد کمک نماید.
وی افزود: شهرنشینی، پیچیدگی های اقتصادی و اجتماعی جوامع امروزی و همین طور شیوع بیماری کرونا سبب کاهش ارتباط خانوادگی و دوستانه و همین طور کاهش حس شادی و سرخوشی در جوامع شده است بدین جهت بطور کلی در امتداد تقویت و کمک به نیاز های روانی افراد، تولید و پخش محتوا های طنز و شاد بعنوان یک عامل تقویت کننده مطرح گردیده است و می تواند در جهت تقویت سلامت عمومی جامعه مفید باشد.
این روانشناس در پاسخ به این پرسش که آیا خنده درمانی را می توان بعنوان نگاهی درمانی برای اختلالات روان در نظر گرفت، اشاره کرد: البته که تاثیرات خنده بر سلامت جسمی و روانی افراد پوشیده نیست ولی باتوجه به جامعیت رویکرد های اصیل روان درمانی، نگاهی همچون خنده درمانی بعنوان درمان اختلالات روانی مطرح نیست ولی بعنوان یک جزئی از تمرینات و یا پاسخ های حاصل از انجام برخی از رویکرد های روان درمانی همچون ذهن آگاهی و روان درمانی حمایتی مطرح است.
آسیابانی درباره علت خندیدن برخی افراد در وضعیت عصبانیت اشاره کرد: خنده در هنگام عصبانیت بعنوان مکانیسم های دفاعی فرد در مقابل استرس و خشم درونی افراد مطرح است و باتوجه به نظر ژات روان کاوی نوعی دفاع ناخودآگاه نسبت به شرایط پراسترس و پر خطر است.
این روانشناس همین طور در بخش دیگر سخنان خود اظهار داشت: خنده در مقابل فردی که سرشار از مشکلات روحی و افسردگی است را می توان بعنوان یک حس خشم درونی نسبت به شرایط روحی و روانی فرد تعبیر کرد به این صورت که فرد با ایجاد احساس خنده و شادی در مقابل فرد خموده سبب تغییر در وضعیت خلقی فرد شود. در تعبیر دوم این رفتار همچو حس حسد ورزی پنهانیست که در مقابل ناراحتی و غم فردی که همچون یک رقیب شغلی یا زندگی فرد نمایان شده است، بروز می کند.
آسیابانی در آخر سفارش کرد: باتوجه به شرایط فعلی و پاندمی کووید ۱۹ که غالبا افراد در خانه هستند و گاها احساس افسردگی می کنند، می توانند با شرکت در برنامه های مجازی مهیج همچون کنسرتهای آنلاین، همین طور تماشای فیلم و برنامه های طنزآمیز و استفاده از بازی های مهیج، مرور تصاویر قدیمی و بازگویی وقایع طنز، آن مقطع زمانی را مد نظر قرار دهند.
منبع:

1399/10/22
15:04:07
0.0 / 5
1166
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان