پرداخت ۱۰۰ درصد شهریه دانشجویان معلول هفت دهك پایین

پرداخت ۱۰۰ درصد شهریه دانشجویان معلول هفت دهك پایین سرپرست مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: برمبنای بخشنامه اجرائی مصوب هیئت دولت، پرداخت هزینه دانشجویان معلول متوسط، شدید و خیلی شدید هفت دهک پایین و فرزندان بهزیستی به صورت 100 درصدی الزامی است. این امر در اولین مرحله راه اندازی سامانه شهریه ها در حال پرداخت است.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، مجید رضا زاده اظهار نمود: در امتداد شهریه دانشجویی معلولین و گروه هدف سازمان بهزیستی قانونی وجود دارد که تحصیل دانشجویان معلول را رایگان اعلام می کند. همین طور شهریه دانشگاه فرزندان بهزیستی که در مراکز تحت پوشش بهزیستی هستند، یا به خانواده های جایگزین رفته، یا زندگی مستقل داشته و یا فرزند پذیر شده اند نیز به صورت ۱۰۰ درصدی پرداخت می شود.
وی افزود: برمبنای ماده ۹ این قانون، بخشنامه اجرائی هیئت دولت مصوب کرده است معلولان متوسط، شدید و خیلی شدید هفت دهک پایین مشمول تحصیل رایگان شوند و وظایفی را برای سازمان بهزیستی، سازمان سنجش و سازمان برنامه و بودجه در نظر گرفته است تا بدین سان دانشجویان معلولی که شرایط فوق را دارند بتوانند به صورت رایگان در دانشگاه هایی که از وزارت علوم یا وزارت بهداشت مجوز دارند و تحصیل در آنها دارای هزینه است، نظیر دانشگاه آزاد، پیام نور و علمی کاربردی تحصیل کنند.

رضازاده همین طور اظهار داشت: برای ساماندهی به این امر بهزیستی با دستور ریاست سازمان، کمیته دانشجویی با عضویت دو حوزه تخصصی این مساله یعنی معاونت توانبخشی و معاونت اجتماعی با محوریت مرکز فناوری اطلاعات و عضویت معاونت پشتیبانی تشکیل داد تا بتواند امور تحصیلی دانشجویان تحت پوشش بهزیستی را ساماندهی کند. بدین جهت سامانه ای طراحی شد تا بطور منظم، دقیق و با سرعت بالا اطلاعات افراد مشغول به تحصیل را ثبت کند.
بگفته سرپرست مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری سازمان بهزیستی، این سامانه ۳ ماه پیش راه اندازی و اطلاع رسانی شد و دانشجویان می توانند خود وارد سامانه شوند و اطلاعات و مدارک خودرا وارد کنند. همین طور دانشجویان در این سامانه برمبنای نوع معلولیت و علت تحت پوشش بهزیستی بودن تقسیم بندی می شوند و اقدامات بعدی برایشان انجام می شود.

وی ادامه داد: بر این اساس شیوه نامه ای را تصویب کردیم که برمبنای بخشنامه اجرائی ماده ۹ قانون پشتیبانی از معلولان و بند "ر" ماده ۶۴ برنامه پنج ساله ششم و شرح وظایف سازمان بهزیستی، افراد برمبنای تحصیلات دانشگاهی تقسیم بندی شدند. در این طرح به جز دانشجویان دانشگاه های غیر دولتی، دانشجوهای دانشگاه های دولتی نیز مستلزم پرداخت کمک هزینه تشویقی شدند.
رضا زاده افزود: برمبنای مسئولیت های سازمان بهزیستی و قوانین پشتیبانی از حقوق معلولین، نیازمندان و لطمه پذیران نیز به مصوب شورای معاونین سازمان بهزیستی مشمول پرداخت قسمتی از شهریه در حد توان و قسط بودجه سازمان شدند، بدین جهت در تلاش ایم حداکثر بودجه دریافت تا حداکثر پرداخت صورت گیرد.

وی در بخش دیگر سخنان خود اظهار داشت: مطابق با مصوبه شورای معاونین و دستور رئیس سازمان مقرر است به معلولین خفیف و معلولین سه دهک بالا به سبب هزینه اضافی که برای نیازمندی های زندگی خود دارند، مشمول دریافت کمک هزینه برای شهریه دانشجویی باشند و بتوانند از این کمک استفاده کنند.
رضازاده در آخر اظهار داشت: افراد دانشجو که قبل تر وارد دانشگاه شده اند نسبت به پرداخت شهریه نگران نباشند، تا اختتام دوره تحصیل شهریه آنها پرداخت می شود. این موارد برمبنای الزام قانونی باید ۱۰۰ درصدی باشد، انجام می شود. کسانی که در سامانه ثبت نام کرده اند مدارک را کامل کنند و اگر ثبت نام نکرده اند از هفته آتی سامانه برا ثبت نام باز می شود و وقت دارند مجدد در سامان ثبت نام کنند.

1399/10/28
15:19:17
0.0 / 5
1188
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان