روانشناس خانواده توضیح می دهد

ازدواج با تفاوت سنی بسیار، خوب، بد، ریسك؟

ازدواج با تفاوت سنی بسیار، خوب، بد، ریسك؟ به گزارش جوان بین قم وقتی حرف از تفاوت سن در ازدواج به میان می آید منظور فقط تفاوت سنی شناسنامه ای نیست؛ چونکه سن عقلی و شناختی هر فرد از اهمیت بیشتری برخوردار است، همینطور قرار دان یک سن بعنوان معیار کار درستی نیست، چونکه سن عقلی افراد هم به عوامل گوناگونی مانند شرایط اجتماعی، فرهنگی و... بستگی دارد.


ازدواج یکی از مهم ترین مراحل زندگی هر فردی است که برای موفقیت در آن باید شاخص های مهمی در نظر گرفته شود که یکی از این فاکتورها تفاوت سنی میان زوجین است.
در گذشته غالبا شاهد فاصله سنی زیاد بین زوجین بوده ایم و زوجین هم کمتر از این مساله اظهار مشکل می کردند؛ اما امروزه با افزایش این فاصله سنی زوجین مساله هم نسل نبودن، نداشتن درک متقابل و... بیان می کنند و همینطور باور سنتی درجامعه ایرانی این بوده که به علل بلوغ عاطفی، عقلانی، سریع تر بودن روند پیری در زنان و... برای ازدواج پسر باید از دختر بزرگ تر باشد که امروزه شاهد زیر سوال رفتن این باور هم هستیم.
سمانه با ۱۲ سال اختلاف سنی با همسر اش که ۱۷ از زندگی مشترک شان میگذرد، اظهار داشت: من از این فاصله ی سنی زیاد راضی هستم؛ چونکه در اوایل ازدواج که من کم سن و سال بودم همسرم و رفتارهای بچگانه مرا درک و زندگی را مدیریت میکرد، شاید اگر فردی جوان تر بود در بسیار از مواقع با مشکل مواجهه می شدیم؛ اما او با درک و تجریه ی خود زندگی را سامان بخشید.
اما فرد دیگری که با همسرش ۷ سال اختلاف سنی دارد بیان نمود: فاصله سنی که با همسرم دارم واقعا در بعضی از شرایط آزار دهنده است؛ بخصوص در اوایل زندگی مشترک که من در اوایل جوانی به سر می بردم و به دنبال هیجانات دوره جوانی بودم؛ اما همسرم از این مراحل عبور کرده بود و بیشتر به دنبال آرامش و سکون بود.
اما به راستی اختلاف سنی زوجین تا چه اندازه مهم می باشد و میتواند مشکل آفرین شود؟
مرضیه مدنی فر در گفتگو با ایسنا، در این رابطه اظهار داشت: عوامل موثر در انتخاب موفق در ازدواج به چند دسته سلامت روان، رشد و بلوغ اعم ازعاطفی، هیجانی، عقلی و...، یکسانی و توافق در نگرش، سلایق، آرمان وهدف اصلی زندگی تقسیم می شود که نقش زیادی در موفقیت ازدواج دارند.
این روانشناس با اشاره به اینکه سن نقش مستقیمی در موفقیت ازدواج ندارد و بعنوان عامل مداخله گر در فاکتور اصلی تاثیرگزار است، اظهار نمود: مثلا فردی که در دوره نوجوانی که دوران بی ثباتی هیجانی است ازدواج می کند، این بی ثباتی هیجانی در عدم موفقیت در ازدواج تأثیر می گذارد و یا زمانی که زوجین در دو دوره ی رشدی متفاوت قرار دارند مثلا خانم در دوره نوجوانی و اقا در دوره جوانی است به علت تفاوت در نگرش ها و اهداف با مشکل مواجه می شوند.
وی ضمن اشاره به اینکه وقتی تفاوت سنی در یک ازدواج معمولی بیشتر از ۱۰ سال می شود مشاورین ازدواج بیشتر حساس میشوند و آنرا جز ازدواج های با ریسک بالا قلمداد می کنند، اضافه کرد: البته این حساسیت در سنین عادی ازدواج مانند جوانی و زیر ۴۰ سال است؛ اما وقتی ازدواج در سنین بالا اتفاق می افتد، ریسک بالایی ندارد.
وی با تاکید براینکه برای تفاوت سنی ایده ال، عددی ثابتی را نمی توان مشخص کرد، افزود: تفاوت سنی مناسب، مساله ای کاملا منحصر به فرد است و مواردی هستند که با وجود تفاوت سنی کم و یا زیاد به علت همسانی در شاخص های اصلی انتخاب درستی بوده است.
این مشاور خانواده در ارتباط با فاصله سنی معکوس در زوجین بیان نمود: از نظرعلمی مرجع ای برای اثبات عدم موفقیت در ازدواج های با فاصله ی سنی معکوس وجود ندارد؛ اما به علت غیر متداول نبودن این امر در جامعه، زوجین مشکلاتی که در ارتباط با سایر عوامل در زندگی پیدا میکنند را ناخودآگاه به فاصله سنی معکوس نسبت می دهند و جملاتی مانند قدرت طلب بودن زن و کودک بودن مرد را بیان میکنند.
مدنی فر تصریح کرد: این امر که اگر فاصله سنی معکوس منجر به تغییر جایگاه و نقش ها شود و مرد در جایگاه اقتدار در خانواده و زن در جایگاه مهرطلبی قرار نگیرد، چالش آفرین میشود، انکار ناپذیر است؛ اما معمولا زوجین با فاصله سنی معکوس مانند همه افراد تعارضات عادی دارند اما به علت افکار غیر منطقی در جامعه و پس زمینه ذهنی به فاصله ی معکوس نسبت میدهند.
وقتی حرف از تفاوت سن در ازدواج به میان می آید منظور فقط تفاوت سنی شناسنامه ای نیست؛ چونکه سن عقلی و شناختی هر فرد از اهمیت بیشتری برخوردار است، چونکه با عنایت به نکاتی که عنوان شد قرار دادن یک سن بعنوان معیار کار درستی نیست و سن عقلی افراد هم به عوامل گوناگونی مانند شرایط اجتماعی، فرهنگی و... بستگی دارد.
منبع:

1399/11/27
21:17:43
0.0 / 5
1066
تگهای خبر: ازدواج , بلوغ , جامعه , جوان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان