تكرار خطای ماسك نزدن در پشت صحنه یك سریال

من ماسك نمی زنم پس هستم!

من ماسك نمی زنم پس هستم! به گزارش جوان بین انتشار تصاویری از پشت صحنه سریال «رعد و برق» به کارگردانی بهروز افخمی نشان داد که این کارگردان نه در حرف و نه در عمل اعتقادی به ماسک ندارد. او با ماسک نزدن خودش را از دیگران متمایز می کند و با زبان بی زبانی می گوید: «من ماسک نمی زنم؛ پس هستم».در بحران های سیاسی و اجتماعی و بهداشتی هنرمندان وظیفه دارند با فرهنگسازی درست به باز کردن گره های کور کمک کنند. بیشتر هنرمندان کشورمان در دوران شیوع ویروس کرونا هم خودشان شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کردند و هم مروج و مبلغ رفتارهای استاندارد و سلامت محور در بین افکار عمومی بودند. در این میان بهروز افخمی ساز جدایی کوک کرد و چندین بار با نامه نگاری و مصاحبه اصرار کرد که تحمیل ماسک به مردم کار اشتباهی است!

اگر ماسک نزدن به صورت سهوی اتفاق افتاده بود، می شد آنرا نادیده گرفت. خیلی از شهروندان ممکنست در یک لحظه در خیابان و اتوبوس و فروشگاه ماسک را از صورت بردارند. ولی ظاهرا برای آقای کارگردان ماسک نزدن تبدیل به یک رویه و عادت شده و او می خواهد این اشتباه لجوجانه را ادامه دهد. در این تصاویر علاوه بر افخمی سایر عوامل هم ماسک بر صورت ندارند. این طور بنظر می رسد که افخمی توانسته بر اطرافیان خودش تاثیر بگذارد و آنها را هم همرنگ خودش کند.

این فیلمساز هنوز اعلام نکرده که پشتوانه علمی و پژوهشی ادعاهایش چیست و برمبنای کدام مطالعه آزمایشگاهی اعلام می کند که ویروس کرونا از ماسک عبور می کند؟ آیا کسی که در حوزه اپیدمیولوژی و مسایل پزشکی تخصصی ندارد، می تواند درباره یک موضوع حساس علمی نظریه پردازی کند؟

هر گونه اشتباه در این عرصه جان و سلامت انسان ها را به خطر می اندازد و فاجعه می آفریند. ستاد ملی کرونا با این هدف تشکیل شده که اطلاعات صحیح و تاییدشده را به مردم ارائه کند و جلوی انتشار محتواهای جعلی و خطرناک را بگیرد. این ستاد همان گونه که با رستوران ها و باشگاه های متخلف برخورد می کند بهتر است پروسه ساخت فیلم ها و سریال ها را هم زیر نظر بگیرد.

اشتباه یک سینماگر بسیار خطرناک تر از خطای یک رستوران دار است. عکس ها و فیلم های پشت صحنه سریال ها به سرعت در فضای مجازی پخش و دیده می شود. بدین سبب ماسک نزدن در پشت صحنه یک فیلم یا سریال هم عوامل تولید را آلوده می کند و هم موجب گمراهی افکار عمومی می شود.

کمترین انتظار از آقای کارگردان این بود که بعد از ارتکاب اشتباه اول عذرخواهی کند و شهروندان را به رعایت شیوه نامه های بهداشتی تشویق کند. او نه فقط حرفش را پس نگرفت؛ بلکه باردیگر و سه باره ماسک را زیر سوال برد. کاش آنها که به حل بحران کرونا کمکی نمی کند، حداقل چوب لای چرخ تلاشگران این حوزه نگذارد و خستگی کادر درمان را بیشتر نکند.
پاسخ مشاور وزیر بهداشت به ادعای افخمی در زمان برگزاری جشنواره
به گزارش جوان بین به نقل از ایرنا، بهروز افخمی که حدود سه ماه پیش در نامه ای به مسئولان وزارت بهداشت ایده سیاسی بودن کرونا را مطرح کرده بود در روزهای برگزاری جشنواره فیلم فجر نیز بدون ماسک در فضای جشنواره حاضر و در مقابل دوربین یک رسانه اظهار داشت: «نه تنها نفس برگزاری جشنواره بد نبوده بلکه اساساً تعطیل کردن سینمای ایران کار بسیار غلطی بوده است. تحمیل ماسک به مردم کار بسیار غلطی است. تعطیلی مدارس و تبدیل کردن بچه ها به زندانی در خانه ها کار غلطی است. این برنامه جهانی وحشت که احتمالاً با اهداف سیاسی در آمریکا و انگلیس طراحی شده، در ایران به شکلی اجرا شده است که گویی کاسه داغ تر از آش شده ایم.»
علیرضا وهاب زاده، مشاور وزیر بهداشت در پاسخ به افخمی در صفحه اینستاگرامش نوشت: «آقای افخمی، مرد باش یک روز یک شیفت بیا بیمارستان کنار همین پزشکان و پرستاران کرونائی کنار بیماران باش. بیا یک روز به هموطنانت خدمت کن. مگر نمی گویی کرونا دروغ است؟ این گوی و این میدان…»
عباس صالحی، وزیر ارشاد هم در توییتی بدون اشاره به نام افخمی از جامعه پزشکی و مردم خواست تا سخنان و رفتار تعداد قلیل جامعه هنری را به همگان تعمیم ندهند.
تاثیر ۷۵ درصدی ماسک
سازمان بهداشت جهانی در دستورالعمل های جدید خود از دولت ها خواسته تا از همه افراد تقاضا کنند تا در مکان های عمومی که خطر انتشار ویروس کووید۱۹ وجود دارد از ماسک صورت استفاده کنند تا انتقال بیماری را کاهش بدهند.
بنا بر نظر سازمان بهداشت جهانی پوشیدن ماسک «پزشکی» می تواند از آلوده شدن افراد به ویروس جلوگیری کند. ضمن اینکه این ماسک ها می تواند موجب جلوگیری از انتشار ویروس از طرف کسانی شود که علایم کووید دارند.
نتایج یک مطالعه در هنگ کنگ نشان داد که میزان انتقال ویروس کرونای جدید بوسیله قطرات تنفسی یا ذرات هوابرد در هنگام استفاده از ماسکهای پزشکی ۷۵ درصد کاهش پیدا می کند.
نتایج مطالعه دیگر نشان میدهد که در صورت استفاده صحیح از ماسکهای پزشکی تا ۱۰۰ درصد امکان انتشار ویروس از ناحیه تنفسی افراد کم می شود و اگر در مکان های عمومی ۸۰ درصد افراد از ماسک استفاده کنند، امکان انتقال ویروس وجود نخواهد داشت.
تاثیر پوشیدن ماسک در حدی است که برخی سفارش می کنند شهروندان دو ماسک را روی هم به صورت بزنند. با شیوع نسخه های جهش یافته ویروس کرونا در سراسر جهان، دکتر آنتونی فاوچی سفارش کرده است که استفاده از دو ماسک می تواند موجب افزایش محافظت در مقابل ویروس شود.
مشاور کاخ سفید و مدیر انستیتوی ملی آلرژی و بیماریهای عفونی، با حضور در برنامه «تودِی»، در پاسخ به سؤالی درباره اثربخشی استفاده از چندین لایه ماسک اظهار داشت: «اگر شما یک پوشش فیزیکی با یک لایه دارید، بعد یک لایه دیگر به آن اضافه می کنید، احیانا این کار برای مبتلا نشدن به کرونا موثرتر خواهد بود. به این علت است که شما می بینید مردم یا ماسک دوم دارند یا از ماسکهای اِن۹۵ استفاده می نمایند.»منبع:

1399/12/04
13:41:43
0.0 / 5
755
تگهای خبر: بحران , بهداشت , پزشك , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان