عدم آگاهی از نكات ایمنی و بهداشتی عامل ازكارافتادگی ۲۰ درصد بازنشستگان

عدم آگاهی از نكات ایمنی و بهداشتی عامل ازكارافتادگی ۲۰ درصد بازنشستگان مدیر کل امور فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت: از مجموع مستمری بگیران این سازمان که بیش از 70 درصد از بازنشستگان کل کشور را تحت پوشش دارد، حدودا حدود 15 تا 20 درصد به سبب عدم آگاهی از نکات ایمنی و بهداشتی کار افتاده شده اند که منجر به ایجاد تعهدات مستمری و هزینه های پایدار برای سازمان تامین اجتماعی شده است.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، علی جهانی در نشست با قائم مقام شبکه سلامت با اعلان اینکه سازمان تامین اجتماعی در قالب هیات امنا، هیات مدیره، مدیرعامل و هیات نظارت اداره می شود، اظهار داشت: این سازمان بزرگترین سازمان بیمه گر اجتماعی کشور است که منابع و مصارفش برمبنای اصول بیمه ای تامین می شود.

وی به مخاطبان مستقیم ۴۵ میلیون نفری تامین اجتماعی اشاره نمود و اظهار داشت: مخاطبان این سازمان که نیمی از جمعیت کشور را می سازند از شبکه های پربیننده رسانه های کشور انتظار دارند اخبار و خدمات ارائه شده توسط این سازمان را بموقع، صحیح و باکیفیت در اختیارشان قرار دهند.

وی با اعلان اینکه انتشار اقدامات تامین اجتماعی برای شرکای این سازمان نیز بسیار حائز اهمیت می باشد، اظهارکرد: سازمان تامین اجتماعی در وضعیت فعلی حدود ۳.۵ میلیون نفر از بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی را پوشش می دهد که با احتساب افراد خانواده آنها بیش از ۷ میلیون نفر را در بر می گیرد.

جهانی با اعلان اینکه سازمان تامین اجتماعی یک مؤسسه عمومی غیردولتی با نظام اداری و مالی مستقلی است، اذعان کرد: باتوجه به ماهیت کار اداره فرهنگی و اجتماعی این اداره در حال تدوین یک نظام نامه فرهنگی و اجتماعی است که تمام ابعاد اقتصادی، فرهنگی، آموزشی، ارتباطی، اجتماعی، تصویری و شنیداری را در چند ایستگاه کاری مهم در بر گیرد.

وی با اعلان اینکه نظام سلامت پایدار تأثیر قابل توجهی بر تقویت و افزایش راندمان در سازمان های بیمه گر دارد، اشاره کرد: باید از ابزارهای رسانه ای برای تهیه و تولید برنامه های اسـتاندارد و اثـر بخش در جهت ارتقاء سطح آگاهی و سواد رسانه ای مردم و مخاطبین بعنوان یکی از کارآمدترین راهبردهای پیشگیری بهره برد.

مدیر کل امور فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی ضمن اشاره به مقوله حوادث ناشی از کار که منجر به خسارات های جدی به فرد و سازمان می شود، یاد آور شد: از مجموع مستمری بگیران این سازمان که بیش از ۷۰ درصد از بازنشستگان کل کشور را تحت پوشش دارد، حدودا حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد به سبب عدم آگاهی از نکات ایمنی و بهداشتی کار افتاده شده اند که منجر به ایجاد تعهدات مستمری و هزینه های پایدار برای سازمان تامین اجتماعی شده است.

وی به ارتقاء سطح سلامت در امتداد اهداف پیشگیرانه و توسعه ای که همچون اولویت های برنامه های سازمان تامین اجتماعی است اشاره نمود و اظهار داشت: می توان در حوزه کارفرمایان، بازنشستگان و بیمه شدگان که قالبهای متفاوت و مختلفی دارند بنا به نیاز اطلاعاتی، فردی و اجتماعی برنامه هایی را تهیه و تولید و از ظرفیتهای متفاوت و گوناگون شبکه سلامت در جهت اطلاع رسانی و آگاهی بخشی بهره برد.

در ادامه علی شاه حسینی معاون بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی با اعلان اینکه توسعه آموزش و ترویج سلامت میان سالمندان در بخش کنترل و پیش گیری از بیماری با ارائه خدمات آموزشی در سطح جامعه امری لازم است اضافه کرد: رسانه های گروهی در بالا بردن سطح اطلاعات و آگاهی های مردم در یافتن خدمات بهداشتی مؤثر و مناسب و استفاده از آنها نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند.

وی به دوره های آموزشی طرح ارتقاء سطح سواد سلامت بازنشستگان و مستمری بگیران اشاره نمود و یاد آور شد: معاونت فرهنگی و اجتماعی در امتداد تحقق راهبردهای کلان سازمان برنامه ریزی لازم را با هدف افزایش سطح آگاهی و دانش در حوزه خود مراقبتی بهداشت و سلامت مخاطبین خصوصاً بازنشستگان را تدوین و اجرا کرده است.

وی با اعلان اینکه برگزاری نشست های آموزشی در جهت ارتقاء سطح سواد سلامت بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی از سال ۹۶ به صورت پایلوت در استان های قزوین، البرز و سیستان و بلوچستان شروع شد، اظهار داشت: تا حالا بالای ۳۰۰ دوره آموزشی به بیش از ۴ هزار نفر در سراسر کشور ارائه شده است که این طرح امسال باتوجه به شیوع بیماری کرونا و لزوم پیش گیری از تجمعات و رعایت پروتکل های بهداشتی با توجه موجود بودن خطر سرایت بیماری برای قشر سالمند و بازنشسته میسر نشد.

شاه حسینی به طرح نسیم سلامت در قالب ورزش های همگانی و برگزاری المپیاد بازنشستگان تحت پوشش این سازمان اشاره نمود و اظهار داشت: این طرح از سال ۹۴ در ۶ رشته ورزشی در بخش بانوان و آقایان در سطح کشور با هدف ترویج نشاط و گسترش ورزش بمنظور ایجاد سلامتی، آماده نگه داشتن توان جسمانی و افزایش روحیه، حذف بی تحرکی و پیش گیری از بیماری و ایجاد پویایی در سطح کشور به جزء امسال به سبب شیوع (بیماری کرونا) عملیاتی شد.

وی با اعلان اینکه این سازمان در بخش آموزش از اساتید برجسته و حاذق در حوزه سالمندی بهره برده است، اظهار داشت: حمایت رسانه ها، بعنوان یک استراتژی ارتقای سلامت می تواند در زمینه ارائه اطلاعات و آگاهی در مورد سلامت به جامعه، خصوصاً در زمینه های ارتقای سلامت، پیشگیری، آموزش نقش مهم و سازنده ای را ایفا نماید.

در ادامه این جلسه، دکتر علیرضا بهفر قائم مقام شبکه سلامت سیما ضمن اعلام آمادگی برای همکاری در زمینه تهیه و تولید برنامه هایی با موضوعات آموزش و پیش گیری از طریق برنامه های مختلف و انعکاس آن در جهت افزایش سطح سلامت جامعه اشاره کرد: این شبکه از برنامه هایی که قادر باشد از ظرفیت علاقه مندان به کمک در سلامت جامعه استفاده نماید استقبال می کند.

وی بر لزوم تعامل بیشتر سازمان تامین اجتماعی با رسانه ملی اصرار کرد و اظهار داشت: مولفه های سلامت موضوع بسیار مهمی در جامعه است که در این راستا شبکه سلامت سیما توانسته در تولید برنامه ها با موضوعات سلامت و درمان گام های بلندی بردارد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی بهفر به زیر ساخت های خوبی که در شبکه سلامت سیما نهادینه شده اشاره نمود و اضافه کرد: می توان از ابزارهای بسیاری برای برقراری ارتباط موثر و رساندن اطلاعات به بیننده چون تولیدات فیلم، اینفوگرافی، موشن گرافی و غیره برای تولید محتوا نیز بهره برد.1399/12/10
22:26:32
0.0 / 5
738
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بهداشت , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان