وقت خانه های مطبوعات صرف مخاطب، مهارت و محتوا شود

وقت خانه های مطبوعات صرف مخاطب، مهارت و محتوا شود به گزارش جوان بین معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکل خانه مطبوعات را فرصت مغتنمی برای گردهمایی اهالی رسانه دانست و اشاره کرد: وقت و دغدغه خانه های مطبوعات باید صرف مخاطب، مهارت و محتوا شود.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمد خدادی روز چهارشنبه در مجمع عمومی سالیانه خانه مطبوعات و رسانه های کشور که در محل ساختمان این معاونت برگزار شد، ضمن اشاره به انتشار ویروس منحوس کرونا در کشور، نقش و تأثیر گذاری خبرنگاران و اصحاب رسانه در ماجرای کرونا، انها با اطلاع رسانی جامع و کامل و به دنبال آن فرهنگی سازی برای افکار عمومی در جامعه تا حد زیادی از میزان مبتلا شدن و کشته شدگان کاشتند.
نقش بی بدیل خبرنگاران در روزهای کرونا
وی در ادامه، اطلاع رسانی برای ممانعت از سفرهای استانی و مسافرت های جاده ای، بالا بردن ضریب استفاده ماسک از ۳۰ به ۸۴ درصد، تشیوق به خانه ماندن در مناسبتهایی مانند روز سیزده نوروز( سیزده بدر) و... از نمونه فعالیتهای اطلاع رسانی خبرنگاران در روزهای کرونا برشمرد که توسط مطبوعات، صداوسیما، ادمین های شبکه های اجتماعی و تک تک خبرنگاران این فضا را ایجاد کردند.
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ با گرامیداشت یاد و خاطره خبرنگارانی که بر اثر کرونا جان خویش را از دست دادند، عنوان کرد: کرونا روح و جسمی دارد که کادر بهداشت و درمان در ارتباط با جسم آن نقش دارند و روح کرونا دست خبرنگاران است. اهالی رسانه از روز اول انتشار کرونا تا هم اکنون در سخت ترین روزها در کنار بیماران و کادر درمان و شهروندان بودند و شجاعت و همت شان مثل همیشه مثال زدنی بود.
وی تشکل خانه مطبوعات را فرصت مغتنمی برای گردهمایی اهالی رسانه دانست و اظهار داشت: قدرت رسانه در هم افزایی است و خانه های مطبوعات این فرصت را می توانند فراهم آورد.
اعتقاد به سه میم خانواده مطبوعات

خدادی با بیان اینکه برای خانواده مطبوعات به سه میم اعتقاد دارم تصریح کرد: مهارت، محتوا و مخاطب مثلثی است که بقای رسانه را باعث می شود و عدم توجه به این سه واژه زمینه های حذف رسانه را بوجود می آورد. خانه های مطبوعات اگر بخواهند نقش و سهم در ارتقا و بقای رسانه داشته باشند باید دنبال این سه نکته بروند. متاسفانه بیشتر تلاشهای ما و مراجعاتی که به ما می شود پیرامون این مثلث است. انرژی اصلی گاها صرف توزیع یارانه و دادن مجوز می شود و رسانه هم دنبال این است که آگهی بیشتری بگیرد.
اهالی رسانه با معرفت ترین و پرکار ترین لایه جامعه هستند
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ با تکیه بر این که وقت و دغدغه خانه های مطبوعات باید صرف مخاطب، مهارت و محتوا شود توضیح داد: گاها صداهایی می شنوم که اعضای خانه های مطبوعات برای عضویت در هیات مدیره گرفتار ادبیات کاملا عجیب و غریبی می شوند و همدیگر را متهم می کنند. اختلاف در یک شهر و استان در مبحث خانه مطبوعات بگونه ای که صدایش به بیرون برسد قابل هضم نیست. اهالی رسانه نخبه ترین نخبه های کشور و با معرفت ترین و پرکار ترین لایه های این جامعه هستند و باید بتوانند کنار هم گفتگو کنند.
تاکید بر رقابت در بستر رفاقت در خانه مطبوعات
خدادی با تکیه بر این نکته که در خانه های مطبوعات رقابت باید بستر رفاقت داشته باشد توضیح داد: خانه های مطبوعات اولویت اولشان باید پیداکردن نسخه برای بقای رسانه و افزایش قدرت آن باشد. امروز دیگر تعداد زیاد رسانه ها نشانه قدرت نیست.
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ از همکاری معاونت مطبوعاتی با انجمن اهدای عضو اطلاع داد و اظهار داشت: مقرر است خبرنگاران افتخاری اهدای عضو داشته باشیم. پیشنهاد من مشارکت خبرنگاران در این طرح است؛ چون که زندگی بخشیدن به انسان ها حال خوبی می دهد. همینطور مقرر است در روز درختکاری به ازای هر فردی که اهدای عضو کرده یک درخت کاشته شود.

رسانه ها موظف به بیمه کارکنان خود هستند
خُدادی اضافه کرد: همه رسانه ها موظف می باشند کارمندان شان را بیمه کنند. رسانه های اصلی ما این اقدام را انجام داده و ۵ هزار نفر هم توسط معاونت مطبوعاتی بیمه شده اند. با این وجود هر روز مراجعانی داریم که می گویند بیمه نشده اند. برای ما سوال است که مگر چند خبرنگار آزاد در کل کشور داریم. این آمار نشان داده است که یک اختلالی در این فرآیند وجود دارد.
وی سیاست معاونت مطبوعاتی تقویت رسانه بر بستر محتوا و تقویت مهارت خواند و افزود: اعتقاد داریم شبکه های اجتماعی رقیب رسانه های فعال کشور نیستند؛ بلکه شریک آنها هستند. ما خوشحالیم که میلیاردها شریک و همکار به ما اضافه شده است.

هویت مستقل خانه مطبوعات حفظ شود
رئیس پیشین خانه مطبوعات و رسانه های کشور هم در این مجمع اظهار داشت: هیات مدیره جدید خانه مطبوعات باید اصلاح اساسنامه را به سمتی ببرد که هویت مستقل خانه مطبوعات حفظ بشود.
مصطفی کواکبیان اظهار داشت: پیشنهاد من این است که جلسه ای با مدیران کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهرستان ها برگزار و در جهت کاهش تصدی گری دولت ۱۶ وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به خانه مطبوعات کشور واگذار شده است، ولی بعضی مسؤلان ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها نسبت به واگذاری این وظایف به خانه های مطبوعات مقاومت می کنند.
وی اضافه کرد: برخی مسؤلان اجرایی جایگاه و شان خبرنگار و حرفه خبرنگاری و خانه مطبوعات را نادیده می گیرند. در خیلی از جلسات استانداری ها و کمیته های اطلاع رسانی باید نماینده ای از خانه مطبوعات حضور داشته باشد. اما گاهی این نمایندگان را دعوت نمی کنند یا آنها را پشت در نگه می دارند.
درد و رنج خبرنگاران را در نظر بگیریم
کواکبیان توجه به امنیت شغلی خبرنگاران را ضروری دانست و تصریح کرد: خبرنگارانی داریم که در ماه ۸۰۰ هزار تومان حقوق دریافت می کنند. باید درد و رنج این دوستان را در عرصه مشغولیتی که دارند در نظر بگیریم. من در انتخابات خانه مطبوعات نامزد نشدم و دنبال رای جمع کردن نیستم. واقعا برای این قشر زحمتکش دلم می سوزد.
وی اصلاح اساسنامه خانه مطبوعات را ضروری خواند و اظهار داشت: در اساسنامه خانه مطبوعات استان ها احراز صلاحیت باید توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد. اشکال کار این جاست که اگر قرار باشد سلیقه ای عمل شود دوستان جایی را ندارند که شکایت کنند.
رئیس پیشین خانه مطبوعات و رسانه های کشور که امروز جزو نامزدهای هیئت مدیره نبود توضیح داد: من به علل شخصی نامزد نشدم. خانه مطبوعات مثل فرزند من است و اگر جزو هیئت مدیره نباشم هم برای اهداف این نهاد حمایت و پیگیری می کنم. من به گردش نخبگان اعتقاد دارم و خواستم با نامزد نشدن زمینه را برای دیگران فراهم کنم.

مجمع عمومی سالیانه خانه مطبوعات و رسانه های کشور الان با حضور اعضا و تعدادی از اصحاب رسانه و خانه های مطبوعات کشور در محل معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال برگزاری است.منبع:

1399/12/13
22:44:18
0.0 / 5
715
تگهای خبر: بهداشت , بیمه , جامعه , خانواده
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان