رئیس جمهور در پی افزایش پهنای باند و تقویت دسترسی به اینترنت است

رئیس جمهور در پی افزایش پهنای باند و تقویت دسترسی به اینترنت است به گزارش جوان بین معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری اظهار نمود: همیشه تمرکز این معاونت بر روی خانواده و زنان بوده است چونکه اگر بخواهیم از لطمه هایی نظیر اعتیاد پیشگیری و با آن مقابله نماییم راهی جز آگاهی، اصلاح سبک زندگی، اصلاح الگوی رفتاری و تقویت مهارت های زندگی نداریم و زنان بعنوان محور یک خانواده با جاذبه عاطفی خود می توانند اثر بخشی لازم برای پیش گیری از این مخاطرات و جلب نظر نسل جوان برای گفت وگوی تعاملی را ایجاد کنند.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، معصومه ابتکار در مراسم اختتامیه وبینار آموزش عمومی و افتتاحیه دوره آموزشی تخصصی آموزشی ویژه مجریان و تسهیلگران محلی" در امتداد اجرائی سازی طرح توان افزایی و ارتقای تاب آوری اجتماعی زنان و خانواده های لطمه دیده و در معرض لطمه با بالاترین میزان ریسک اعتیاد در ۱۳ استان، اظهار نمود: مفهوم گفتگوی ملی خانواده برگرفته از مفاهیم فرهنگی و دینی ما است و قرآن کریم این درس را به ما می دهد که اگر روابط میان خانواده اصلاح و به استواری برسد می توانیم به مقابله با لطمه ها برسیم.
ابتکار معتقد می باشد که خانواده مستحکم و شکوفا سد محکمی از آگاهی برای مقابله با جهل و لطمه های اجتماعی است و اهمیت چنین خانواده ای در عصر انقلاب دیجیتال بیش از پیش نمایان می شود چونکه هم اکنون کودکان از سنین کم وارد فضای دیجیتال می شوند و تنها راه ما تجهیز جوانان و کودکان به آگاهی، درک، شناخت و کسب مهارت های لازم است.

وی افزود: امروزه مهارت های زندگی مهم ترین مساله در مواجه با لطمه ها شمرده می شود است که بخش مهم آن مهارت ارتباطی و مواجه با لطمه ها و مخاطرات است، تمام جوامع با این لطمه ها مواجه اند و مساله مهم چگونگی عبور افراد، خانواده و جوامع از این لطمه ها و رسیدن به رشد و تعالی است.
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با اشاره به نقش مهم گفتگوی بین نسلی در مقابله با لطمه اعتیاد اشاره کرد: زمانی که نسلها نتوانند با هم گفتگو کنند و تجربه والدین به درستی به فرزندان منتقل نشوند با شکافی از عصر دیجیتال در نوع دیدگاه ها مواجه می شویم و به طور قطع در انتقال باورها، فرهنگ و تجربیات و ارتباط گیری با فرزندان به مشکل بر خواهیم خورد و گرفتار لطمه های فراوانی می شویم. اگر نتواینم همگام با فرزندان ارتباط برقرار نماییم تا تجربیات و فرهنگ و ریشه ها و باورها را به آنها منتقل نماییم حتما گرفتار لطمه های زیادی می شویم که مهم ترین آن لطمه های فرهنگی است.
وی اظهار نمود: برخلاف عده ای که مخالف تقویت دسترسی به اینترنت بوده و هستند و نگاه آنها اعمال محدودیت در دسترسی به اینترنت است، آقای رئیس جمهور همیشه به دنبال افزایش پهنای باند و تقویت دسترسی به اینترنت در امتداد افزایش آگاهی، مهارت، آموزش و... بوده است.
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری همین طور این را هم اظهار داشت که در شرایطی که باوجود تمامی مزایا اینترنت دارای لطمه های فراوانی است چاره ای جز افزایش آگاهی و مهارت جوانان برای مواجهه با لطمه های اجتماعی نظیر لطمه های اینترنت، فضای مجازی و اعتیاد نداریم.
ابتکار اظهار داشت: بیش از ۹۵ درصد از حدود ۲۵۰ موافقت نامه و توافق نامه ای که میان این معاونت با سایر دستگاه های اجرائی در دولت دوازدهم شکل گرفته، عملیاتی شده است. همچون آن، تواهم نامه با ستاد مبارزه با مواد مخدر و جناب مومنی است که در این راستا این معاونت توانست تجربیات پیشین خودرا در قالبی جدید تحت عنوان گفتگوی بین نسلی و افزایش تاب آوری اجتماعی برای پیش گیری از اعتیاد منتقل کند.
وی افزود: ما با اتکا به جامعه مدنی و توانمندی سازمان های مردم نهاد که همیشه مورد توجه دولت تدبیر و امید بوده است توانستیم در این راه حرکت نماییم چونکه اگر جامعه ای بخواهد به بلوغ برسد و مواجهه درستی با لطمه ها داشته باشد راهی جز مهارت افزایی و تقوقیت و فرصت دهی به سازمان های مدنی در امتداد جلب مشارکت مردم، دیده بانی و... ندارد. دیده بانی سازمان های مردم نهاد که ارتباطی قوی با مردم جامعه دارند در امتداد پیش گیری از اعتیاد و ارائه هشدار و اصلاح شرایط بسیار حائز اهمیت می باشد.

وی در سخنان خود درباره طرح توان افزایی و گفتگوی ملی خانواده در امتداد پیش گیری از لطمه های اعتیاد، اضافه کرد: قالب کاری ما کاملا علمی و مبتنی بر تجربیات روز جهانی و ملی است و باتوجه به فرهنگ و باورها اعتقادی و دینی، مفاهیمی نظیر تاب آوری ارائه می شود.
در بخش دیگر این مراسم، زهرا جواهریان، معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده اظهار نمود: این برنامه در امتداد تفاهم نامه معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با ستاد مبارزه با مواد مخدر با رویکرد مساله یابی برای کنترل و کاهش لطمه های اجتماعی در قالب طرح گفتگوی ملی خانواده برای اعضا سالم خانواده که دارای عضوی درگیر با مواد مخدر هستند و طرح تاب آوری و توان افزایی اجتماعی برای خانواده ها در ۱۳ استان برگزار می گردد.

وی افزود: این ۱۳ استان بیشترین آمار اعتیاد را در سراسر کشور دارند.

همین طور خانم دکتر نساء نویری، مدیر کل دفتر هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری اظهار نمود: این طرح در امتداد طرح جامع یاریگران زندگی و پیرامون کاهش و کنترل لطمه های اجتماعی خصوصاً اعتیاد انجام شد. معاونت امور زنان آنرا امکان سنجی کرد و با توجه به این که سال های قبل این طرح اجرا شده بود محتوای آموزشی آن مجدد مورد بازنگری قرار گرفت و با نگاه ویژه ای به اعتیاد و خانواده بازنویسی شد.

وی ادامه داد: این پروژه دارای دو فاز است، فاز نخست به آموزش تسهیلگران می پردازد که مجریان آن سمن هایی هستند که به شکل ملموس مشکلات جامعه محلی را درک می کنند. این سمن ها بعد از آموزش در فاز دوم بعنوان تسهیلگر محلی به محل های پر لطمه اعزام می شوند.

بگفته نویری در امتداد اجرای این طرح، معاونت امور زنان ابتدا با معاونین سیاسی ۱۳ استان هدف همچون مازندران، خوزستان، آذربایجان غربی، البرز، فارس و تهران در امتداد معرفی سمن های موفق صحبت هایی را انجام داده است. سپس با معرفی ۱۳ مجری از هر ۱۳ استان و ۲۶۰ سازمان محلی کار این طرح شروع شد.


منبع:

1399/12/14
22:43:15
0.0 / 5
1107
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , بلوغ , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان