وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

مطالعات در حوزه كالاهای فرهنگی نیازمند تقویت و توسعه است

مطالعات در حوزه كالاهای فرهنگی نیازمند تقویت و توسعه است به گزارش جوان بین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تکیه بر توسعه و تقویت مطالاعات علمی، پژوهشی و کاربردی در حوزه مصرف کالاهای فرهنگی اظهار داشت: تاکید مقام معظم رهبری همواره بر تولید و مصرف کالاهای ایرانی است.به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی در آیین پایانی ششمین جشنواره جایزه فیروزه اضافه کرد: استقلال، اشتغال و درآمد ملی کشور وابسته به این است که چه مقدار تولید داخلی داریم.

کالای ایرانی کالایی است که با روح ایرانی تولید می شود. روح ایرانی دارای خصوصیت هایی همچون ترکیب سازی است. در کالای ایرانی ترکیب مادیت، ریشه در خاک، معنویت و عروج به آسمان را داریم. تلفیقی از ظرافت و صلابت، تلفیقی از هنر و صنعت، تلفیقی از نوآوری و سنت است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: دوگانه ها و چندگانه هایی که ترکیب می شوند و کالایی با روح ایرانی می سازند که میتوان کالایی را ساخت که رنگ و بوی ایرانی را داشته باشد.

کالاهای فرهنگ ایرانی هم داریم. کالاهای فرهنگ ایرانی علاوه بر اینکه با روح ایرانی هم ساز است، کالایی است که تاثیراتش سطحی نیست و به عمق جان نفوذ می کند. عروسک کودکی از خاطرات فراموش نمی گردد. ترانه لالایی مادر و همنوازان دوره کودکی هم اینچنین است و کالایی است که تاثیرات ماندگار دارد.

وی در این مراسم قبل از ظهر امروز اظهار داشت: خصوصیت دیگر کالای فرهنگی ایرانی این است که ریشه در خاک فرهنگ کهن ایران، اقوام ایرانی و آنچه بعنوان طبیعت زیبای ایران ارتزاق و بهره می جوید طعم شیرین و بارزی دارد.

صالحی تصریح کرد: با این نگاه ها میتوان شان و قدر کسانی را شناخت که در حوزه کالاهای فرهنگی ایران تلاش می کنند. در سال جهش تولید هم کسانی که در اقلیم ایران تولید می کنند ارجمند هستند. همینطور کسانی که کالاهای ایرانی را با روح ایرانی تولید می کنند جایگاه والایی دارند و جشنواره فیروزه هم با این نگاه پدید آمد که به این موارد توجه کند.

با ورود به هفتمین دوره این جشنواره، کارهای بسیاری بر دوش دبیرخانه و همه همراهانی است که با این حرکت همنوایی داشته اند. مطالعات علمی، پژوهشی و کاربردی این حوزه نیازمند تقویت و توسعه است. همینطور توجه به بازاریابی، خلاقیت، آموزش و یادگیری و انتقال مهارت های تجربی و سرمایه گذاری ها و حمایت های قانونی در این عرصه دارای اهمیت است.

وی افزود: هدف جشنواره فیروزه این است که توجهی را در یک شکل شبکه ای و تجمیعی به حوزه کالاهای فرهنگی داشته باشد.

از دیگر رویکردهای این جشنواره در دو سال گذشته این بوده که استان های ایران بستر این تحرک جدی و مهم باشد و امیدوارم مسیر آینده این جشنواره پویاتر و با تکاپوی بیشتر و خلاقیت وسیع تر باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در انتها از تلاش ها و زحمات شورای سیاستگذاری جشنواره، معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و اشاد اسلامی و داوران این جشنواره قدردانی کرد.

جشنواره جایزه فیروزه با محوریت کالاهای فرهنگی و با هدف فرهنگ سازی تولید و مصرف داخلی برگزار می گردد.منبع:

1399/12/25
01:58:48
0.0 / 5
708
تگهای خبر: آموزش , صنعت , مهارت , وام
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان