راهكار هایی برای حل مشكلات ناشی از كم بودن سهم الارث زوجه

راهكار هایی برای حل مشكلات ناشی از كم بودن سهم الارث زوجه به گزارش جوان بین قم یک وکیل دادگستری اظهار داشت: اگر شوهر در زمان فوت هیچ فرزندی از همسرش و یا همسران قبلی نداشته باشد، زن از اموال مرد یک چهارم و درغیر این صورت یک هشتم ارث می برد؛ که به خاطر کم بودن این مقدار سهم الارث امکان دارد مشکلات فراوانی برای زوجه ایجاد شود و اغلب حقوقدانان به زوجین سفارش می کنند که اگر مالکیت خانه را زوج به زوجه انتقال نمی دهد یکی از این دو راهکار را استفاده نماید تا از ایجاد فقر مالی زن در آینده جلوگیری نمایند.


داستان پیرزنی که همسرش فوت شده و تنها پسرش قصد تصرف خانه اش را دارد این روزها در شبکه های مجازی زیاد نقل می شود. پیرزنی که بر مبنای قانون فقط یک هشتم ارث می برد و به صورت طبیعی با این مقدار سهم الارث نمی تواند خانه ای برای خود مهیا کند.
افراد مشکل بوجود آمده برای این پیرزن را ناشی از نقص قانون می دانند؛ اماهمیشه مشکلات از نقص قانون نیست و گاهی عدم آگاهی ما از قانون مشکلاتی را به وجودمی آورد و به گردن نقص قانون می اندازیم.
سمیرا مقدسی، وکیل دادگستری، در این رابطه در گفتگو با ایسنا اظهار داشت: اگر شوهر در زمان فوت هیچ فرزندی از همسرش و یا همسران قبلی نداشته باشد، زن از اموال مرد یک چهارم و درغیر این صورت یک هشتم ارث می برد که به خاطر کم بودن این مقدار سهم الارث امکان دارد مشکلات فراوانی برای زوجه ایجاد شود و اغلب حقوقدانان به زوجین سفارش می کنند که اگر مالکیت خانه را زوج به زوجه انتقال نمی دهد یکی از این دو راهکار را استفاده نماید تا از ایجاد فقر مالی زن در آینده جلوگیری نمایند.
وی افزود: با عنایت به این که در یک جامعه مردسالار، مردان به سختی ملک را به نام زوجه می زنند در این دو راهکار در صورتی که مالکیت در ید زوج است؛ اما سبب می شود پس از فوت زوج، زوجه با مشکلات کمتری مواجه شود.
وی ضمن اشاره به اینکه یکی از راهکارها اعطای حق انتفاع ملک به زوجه است که مرد با رفتن به دفترخانه اسناد رسمی، حق انتفاع عمری خانه را به زوجه می دهد، اظهار نمود: در این شیوه زوجه تا زمان حیات می تواند از خانه استفاده نماید و ورثه پس از فوت زن می توانند دخل و تصرفی در خانه انجام دهند؛ البته به صورت دست نوشته هم می توان این کار انجام داد؛ اما در اثبات می تواند مشکل ساز شود.
مقدسی با اشاره به اینکه راهکار دوم عقد صلح است، خاطرنشان کرد: در این عقد هم زوجه تا آخر عمر می تواند در آن خانه زندگی کند و ورثه نمی توانند زوجه را بابت حق الارث از خانه بیرون کنند و خیلی از مجتهدین و بزرگان اخلاقی هم این سفارش را به زوجین کرده اند.
وی با تاکید به اینکه اگر افراد به فرزندان اعتماد هم دارند از این فرصت های قانونی استفاده کنند، اضافه کرد: زمانی که مرد بجز زن هیچ ورثه ای (اعم از اجداد، عمو، خاله و... ) ندارد و یا اطلاعی از آنها ندارند وضعیت خطرناک تر است، چونکه همانند وضعیتی که مرد فرزندی ندارد زن یک چهارم ارث می برد و مابقی اموال جز اموال بلاوارث به حساب می آید و به دولت تعلق می گیرد.
وی با اشاره به اینکه افرادی که در این وضعیت هستند حتما حق سکونت زن درخانه را قطعی کنند، بیان نمود: اگر این مساله عکس شود و زوجه هیچ ورثه ای نداشته باشد و فوت کند همه اموال به زوج می رسد.
وی ضمن اشاره به اینکه در صورتیکه مرد بدون انجام این اقدامات فوت کند و زن می تواند مهریه، اجرت المثل دوران زناشویی و نحله را از دادگاه صالح مطالبه کند؛ چونکه بعد فوت هم مرد همچنان مدیون به حساب می آید، اضافه کرد: اجرت المثل دوران زناشویی یعنی زن در زمان زندگی باهمسر، به قصد تبرع (رایگان) در خانه شوهر کار نمی کرده است و میتواند اجرت المثل این دوران را دریافت کند.
این وکیل دادگستری اظهار نمود: در گذشته به استناد ماده ۹۴۶ قانون مدنی زن فقط از اموال منقول ارث می برد و در اموال غیر منقول (خانه، زمین و... ) سهمی به او نمی رسید؛ اما در سال ۱۳۸۷ این ماده اصلاح گردید و الان زن از قیمت اموال غیر منقول هم ارث می برد و در این رابطه نیزبه گونه ای که مورد مخالفت علما واقع نشود هم می توان اصلاحیه ای به قانون اضافه کرد که با استفاده از یک قاعده پس از فوت مرد، زن همچنان تحت حمایت شوهر باشد.
مقدسی افزود: مثلا به صورت پیش فرض در شروط ضمن عقد گفته شود در صورت فوت هر یک از طرفین اموال تصنیف و نصف شود مانند شرط تصنیف اموال در طلاق که اگر مرد همسرش را طلاق دهد اموال اش نصف می شود.
منبع:

1400/01/16
20:32:40
5.0 / 5
939
تگهای خبر: جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان