اسارت نامه خاندان پیامبر (ص) در تازه ترین اثر سید مهدی شجاعی

اسارت نامه خاندان پیامبر (ص) در تازه ترین اثر سید مهدی شجاعی به گزارش جوان بین کتاب «زنی، مردی و دنیایی نامردی» تازه ترین اثر سید مهدی شجاعی برای مخاطبان کودک است که در آن داستان سفر اسرای خاندان پیامبر و امام حسین (ع) بعد از واقعه عاشورا به سمت شهر کوفه و حضور در مجلس ابن زیاد روایت می شود.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سید مهدی شجاعی را باید پدر ادبیات آیینی دانست. او هم به جهت تقدم در این گونه و هم به جهت گستردگی مخاطب و قالب های متفاوت در این سبک از سرآمدان نویسندگان ۴۰ سال گذشته است.
شجاعی برای همه گروه های سنی و در انواع ادبی داستان کوتاه، داستان کودک و نوجوان، داستان بلند، رمان، نمایشنامه، فیلمنامه، ترجمه و شرح ادعیه و متون معرفتی قلم زده است.
کتاب زنی، مردی و دنیایی نامردی تازه ترین اثر سید مهدی شجاعی برای مخاطبان کودک است که در آن داستان سفر اسرای خاندان پیامبر و امام حسین (ع) بعد از واقعه عاشورا به سمت شهر کوفه و حضور در مجلس ابن زیاد روایت می شود.
شجاعی که در سابقه کاری خود نوشتن برای مخاطبان کودک بخصوص بازنویسی و روایت های شورانگیز از زندگی ائمه اطهار (ع) و فرازها و اتفاقات خاص از زندگی ایشان را دارد، در این اثر هم تلاش کرده فرازی از ماجرای اسارت خاندان عترت را بعد از واقعه عاشورا به شکلی مستند تاریخی و در عین حال جذاب و کامل روایت کند.
شجاعی در این کتاب تمام روایت خویش را با زبانی ساده و به دور از بافت زبانی و روایی تاریخی که خاص این داستان هاست بازگو کرده است.
او در داستان خود از مرثیه سرایی فاصله گرفته و تلاش کرده بعضی از مهم ترین مفاهیم فکری و اعتقادی موجود در داستان اسرای خاندان پیامبر بعد از واقعه عاشورا و نوع برخورد آنها با مردم کوفه و هم خطابه آنها در کاخ کوفه و نحوه مواجه شدنشان با ابن زیاد و عوامل او را به ساده ترین و در عین حال تاثیرگذارترین شکل ممکن بازگویی کند. این اتفاق از این روایت کتابی را پدید آورده که گرچه در نگاه اول داستانی تکراری و شنیده شده دارد، اما در واقع متنی اثرگذار و مستحکم را برای مخاطبان هدف خود پدید آورده که آنها را به فکر و تامل در این واقعه تاریخی وادار می کند.
کتاب این گونه آغاز می شود: شهر حکومت نظامی است، سر هر کوی و برزن ماموران مسلح ایستاده اند و کشیک می دهند؛ اما دروازه شهر را آذین بسته اند. دستور حکومتی این است که همه شهر را آذین بببندند اما هیچکس از خانه بیرون نیاید.
در کاخ حکومتی تب و تاب غریبی حاکم است، ماموران می روند، می آیند، خبر می آوردند، پیغام می برند و لحظه ای آرام و قرار ندارند. مردم هم همه نا آرام و بی قرارند، عده ای بی تاب بر فراز بام ها ایستاده اند و چشم می گردانند و عده ای از پنجره ها سرک می کشند و کند و کاو می کنند...
این کتاب همینطور از تصویرگری های فرهاد جمشیدی نیز بهره برده است. فرهاد جمشیدی که دارای درجه یک هنری است، تصویرگری بیشتر از ۴۰۰ عنوان کتاب و حضور در بیشتر از ۲۰ نمایشگاه گروهی و انفرادی را در کارنامه هنری خود دارد.
او چهار دوره برنده جایزه تصویرگری در بخش نانفیکشن است و بیشتر از هر چیز کوشیده که از تکرار پرهیز کند؛ مولفه ای دیریاب در هنر امروز. آنچه در آثار جمشیدی بیشتر از همه چیز به چشم می آید نوآوری و خلاقیت است. او خویش را محدود و محصور به قالب و فرم و تکنیک خاصی نکرده و بگونه ای تصویرسازی می کند که انگار داستانی نو از آن خود می نویسد.
جمشیدی همه هنرش را درگیر فضای متن می کند آنچنان که انگار متن برای تصویر بوده و نه تصویر پس از متن. وی در باغبان خاک دیگری علاوه بر موقعیت آفرینی هایی افزون بر متن کوشیده ترکیب رئال و سوررئال تنیده در متن را به تصویر بکشد و دنیای خیال انگیز کودک را از هر سو گسترده تر کند.
جمشیدی در تصویرهای خلق شده در این کتاب تسلط و توان خود در خلق تصویرهای مینیاتوری را در خدمت روایت فرامتنی از داستانی بسیار شنیده شده در آورده است و در نهایت تصاویری خلق کرده که از منظر رنگ آمیزی، خیال پردازی و سایر عناصر موجود در تصویرگری پابه پای متن پیش آمده و گاه از منظر تاثیرگذاری از آن پیشی هم می گیرند و مخاطب را در جهانی فراسوی متن به سمت مفاهیم مورد نظر مخاطب رهسپار می کنند.
کتاب زنی، مردی و دنیایی نامردی در ۴۰ صفحه توسط انتشارات نیستان وارد بازار شده است.


1400/01/17
12:33:41
5.0 / 5
562
تگهای خبر: جوان , سفر , كتاب , وام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان