ابهاماتی درمورد رسیدن نرخ رشد جمعیت به ۰ و شش دهم درصد در سال ۹۹

ابهاماتی درمورد رسیدن نرخ رشد جمعیت به ۰ و شش دهم درصد در سال ۹۹ به گزارش جوان بین یک جمعیت شناس در واکنش به رسیدن نرخ رشد جمعیت به ۰.۶ درصد در سال ۹۹ از جانب یکی از کارشناسان جمعیت،  گفت: در سایت سازمان ثبت احوال میزان فوت و تولد اعلام نشده است. اگر افرادی این عدد را اعلام می کنند باید آمار واقعی عرضه کنند و بگویند که تولد و فوت در سال ۹۹ چه میزان بوده است تا بتوانیم آنرا محاسبه نماییم.


شهلا کاظمی پور در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه رشد جمعیت ایران از سال ۶۵ به بعد سیر کاهنده خویش را آغاز کرده است، اظهار نمود: نرخ رشد جمعیت در سال ۶۵ حدود ۳.۴ درصد و در سال ۷۵، ۱.۹۶ درصد بوده و در سال ۸۵ به ۱.۶۱ درصد، در سال ۹۰ به ۱.۲۹ درصد و در سال ۹۵ به ۱.۲۴ درصد رسیده است.


آغاز روند کاهنده سیر جمعیت از سال ۶۵

وی با تکیه بر اینکه این روند کاهنده سیر جمعیت از سال ۶۵ شروع شده است، دلیل این مورد را کاهش ولادتها عنوان نمود و اظهار داشت: در سال ۶۵ میانگین تعداد فرزندان هر مادر ۷ فرزند بود و در سال ۸۵ الی ۹۰ به ۱.۸ فرزند رسید و تا سال ۹۵ رشد جمعیت ۱.۲۴ درصد بوده است و از آن سال به بعد این سیر کاهنده ادامه دارد. این مورد ۲ دلیل دارد، دلیل اول کاهش باروری زنان است که تعداد فرزندان از ۷ به حدود ۱.۸ فرزند رسیده است و دلیل دیگر این است که تعداد زنان در معرض ازدواج هم کاهش پیدا کرده اند.
این جمعیت شناس افزود: کاهش رشد جمعیت امر قابل انتظاری بوده است که با گذشت زمان به علت اینکه تعداد زنان در معرض باروری کاسته می شود، میزان رشد هم کاسته می شود.


دلیل کاهش رشد جمعیت در سال ۹۹

به قول کاظمی پور دلیل دیگری که پارسال باعث بیشتر شدن شتاب کاهش رشد جمعیت شده بحث مرگ و میر است، چونکه رشد جمعیت حاصل تفاضل موالید از مرگ و میر است؛ در دوره های گذشته هنگامی که موالید کم می شد مرگ و میر هم کاهش ناچیزی پیدا می کرد، اما در سال ۹۹ نه تنها کاهش مرگ و میر را نداشتیم، بلکه به علت بیماری کرونا حدود ۶۰ الی ۷۰ هزار مورد فوت اضافه بر ۳۷۰ هزار فوت داشتیم و این مرگ و میر هم رشد را می کاهد و بنابراین بنابراین است که گفته می شود رشد جمعیت در ایران به حداقل رسیده است.


اما و اگرهای رسیدن نرخ رشد جمعیت به ۰.۶ درصد از گمانه زنی ها تا واقعیت

وی در پاسخ به سوالی درمورد مطرح شدن رسیدن نرخ رشد جمعیت به ۰.۶ درصد از جانب یکی از کارشناسان جمعیت، تصریح کرد: در سایت سازمان ثبت احوال میزان فوت و تولد اعلام نشده است؛ میزان تولد و مرگ و میر در دو فصل بهار و تابستان اعلام شده اما پاییز و زمستان اعلام نشده است.
وی افزود: کسانی که این عدد را اعلام می کنند به این آمارها دسترسی دارند. از لحاظ قانونی افراد اهل فن باید به این آمارها دسترسی داشته باشند و می گویند محرمانه است؛ اگر محرمانه است پس چرا در روزنامه ها اعلام می کنند.
کاظمی پور با اشاره به اینکه بعنوان جمعیت شناس این عدد (۰.۶ درصد) را قبول ندارم، اظهار نمود که اگر افرادی این عدد را اعلام می کنند باید آمار واقعی عرضه کنند و بگویند که تولد و فوت در سال ۹۹ چه میزان بوده است که ما بتوانیم آنرا محاسبه نماییم.


نرخ رشد جمعیت اگر کرونا نبود

این جمعیت شناس در ادامه در پاسخ به این سؤال که در سال ۹۸ میزان نرخ رشد جمعیت برای سال ۹۹ چقدر محاسبه شده است؟ اظهار داشت: اگر کرونا نبود میزان نرخ رشد جمعیت حدود ۰.۹ محاسبه می شود.
ایشان در ادامه با اشاره به اینکه چهار عامل ولادت، مرگ و میر و مهاجرپذیری و مهاجرفرستی در رشد جمعیت اثرگذار می باشد که این عوامل گاهی رشد جمعیت را افزایش و گاهی می کاهد، اضافه کرد: ولادت و مهاجرپذیری در رشد جمعیت اثر مثبت دارد و مرگ و میر و مهاجر فرستی اثر منفی دارد.
منبع:

1400/01/23
19:30:42
5.0 / 5
664
تگهای خبر: ازدواج , زنان , وام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان