خشن ترین تجاوز به حریم كودكی در خانواده و ضرورت آموزش و بازبینی در قوانین

خشن ترین تجاوز به حریم كودكی در خانواده و ضرورت آموزش و بازبینی در قوانین جوان بین: مدیرعامل انجمن پشتیبانی از حقوق کودکان در یادداشتی به بهانه حادثه مرگ کودک 17 ماهه بر لزوم آموزش همه جانبه خانواده ها و افزایش آگاهی کودکان تاکید نمود.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، طاهره پژوهش در این یادداشت با عنوان «خشن ترین تجاوز به حریم کودکی در خانواده و ضرورت آموزش و بازبینی در قوانین» نوشت: کودکان توانایی مراقبت از خودشان را ندارند و تا زمان بزرگسالی نیازمند حمایت و مراقبت خانواده و جامعه برای بقا و رشد همه جانبه هستند. برمبنای ماده ۶ پیمان نامه حقوق کودک کشورهای عضو حق ذاتی تمام کودکان را به رسمیت می‏ شناسند و بقا و رشد کودک را تا حد امکان تضمین خواهند کرد. پیمان نامه در ماده ۱۸ از دولت ها می خواهد که مساعدت لازم را به والدین و سرپرستان قانونی در جهت ایفای مسئولیت‏ هایشان برای پرورش کودک عرضه نموده و توسعه موسسات، تسهیلات و خدمات برای مراقبت از کودکان را تضمین کنند.
ایشان سپس آورده است: حالا که سه روز از حادثه دردناک مرگ ساناز- کودک ۱۷ ماهه - بر اثر تجاوز پدر گذشته است، پلیس تهران اعلام نموده است که پدر افغانی و روانی بوده است. لازم به ذکر است که ملیت و وضعیت پدر نافی حق حمایت همه جانبه از کودک و خانواده ‏اش نیست. چنین نگاه هایی تنها شرایط را دشوارتر می کند و از مسئولیت جامعه و دولت از سویی و هولناک بودن مساله از طرف دیگر نمی‏ کاهد.
ایشان سپس نیز نوشته است: فاجعه دردناک ساناز در شرایطی اتفاق می ‏افتد که بیماری کرونا نزدیک به دو سال است مردم را خانه نشین کرده و مشکلات مختلفی را به جامعه تحمیل کرده است. شرایط دشوار اقتصادی، فقر و تورم زندگی خانواده های زیادی را تحت فشار و گاه از هم پاشیدگی قرار داده است، در چنین شرایطی خشونت عریان بر کودکان و خانواده ها می تازد و انواع فشارها و بیماریهای روانی قد علم می‏ کند.
در ایام اوایل فروردین که باید به کودکان مهربانی، شکوفه و عیدی هدیه شود، پرونده زندگی ساناز بسته می‏ شود، به دو کودک در ترکمن صحرا تجاوز می‏ شود، پرونده هایی در بیمارستان ها بسته می‏ شود و پرونده‏ هایی در زندان ها باز می شود و کودکانی سرخورده از خشم بزرگسالان، جانشان، روانشان و آینده اشان را از دست می دهند.
در ادامه یادداشت مدیرعامل انجمن پشتیبانی از کودکان در ادامه به قوانین نیز اشاره کرده و آورده است: قوانین که رسالت شان پشتیبانی از افراد ضعیف و کودکان است، خانواده را تحت پوشش اقتدار پدری قرار داده است و زمان درازی تا تبدیل قدرت پدری به اختیارات پدری وجود دارد. در جوامعی که قوانین جنبه پیشگیرانه ندارند و اقتدار پدری حاکم است (چنانکه در مورد قتل رومینا شاهد بودیم) نیاز به آموزش همه جانبه به خانواده ها (فرزندپروری، آشنایی و شناخت پدیده کودک آزاری و خصوصاً کودک آزاری جنسی) و کودکان اولویت اول است. تلویزیون بعنوان رسانه ملی مسئولیت در دسترس قرار دادن آگاهی به خانواده ها و کودکان را دارد. ضرورت دارد که از تجربه های سایر کشورها دراین زمینه استفاده نمائیم و آموزش را از مدارس شروع نماییم، چنانکه در سایر کشورها این تجربه پاسخ مثبت داده است. آموزه های اخلاقی و دینی نیز با مورد توجه قرار دادن امر دیه خواهان مبارزه با آزار جسمی و مجازات آزارگر شده است.
پژوهش در آخر نیز نوشته است: خانه های امن برای کودکان، در دسترس قرار دادن کمکهای روانی و مشاوره رایگان، شناسایی کودک‏ آزاران جنسی و ایجاد بانک اطلاعاتی از آنان، اصلاح قوانین و مجازاتهای بازدارنده متناسب با جرم ( با آنکه سوءاستفاده جنسی از کودکان جرم انگاری شده است ولی مجازات متناسب با جرم در نظر گرفته نشده است، علاوه بر آنکه اثبات جرم دراین زمینه با مشکلات مختلفی روبرو است)، تامین امنیت و مایحتاج زندگی خانواده ای که با چنین مشکلاتی از طرف پدر مواجه می باشد، تسهیل و بسترسازی برای کارهای شبکه های حمایتی از کودکان همچون اقداماتی است که می‏ تواند در کاهش تجاوز و آزار جنسی موثر باشد.
منبع:

1400/02/04
22:37:44
5.0 / 5
623
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان