واكاوی یك پدیده تلخ چندوجهی با چاشنی فوتبال...

تصویری تمام رخ از كودك آزاری پسر آبی!

تصویری تمام رخ از كودك آزاری پسر آبی! جوان بین: ماجرای آزار، بروز خشونت، تضییع کرامت انسانی، نقض حریم خصوصی، لطمه جسمی و روحی به کودک استقلالی شاید ظاهری فوتبالی داشته باشد اما در بطن آن از ناهنجاری های مختلف ورزشی، فرهنگی، اجتماعی، رسانه ای، روانی و... حکایت دارد.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، چند روزی از ماجرای کودک استقلالی که مورد آزار قرار گرفت می گذرد، اتفاقی که جامعه مخاطبش باتوجه به محتوای چندوجهی و ارتباط آن با حوزه ورزشی، اجتماعی، فرهنگی، رسانه ای، رفتاری و روانشناختی، به طور قطع فراتر از فوتبال و حتی ورزش است و ابعاد مختلفی چه در ارتباط با کنش فرد آزارگر، واکنش مجموعه های مختلف نظیر باشگاه استقلال و پرسپولیس، نهادها و انجمن های پشتیبانی از حقوق کودکان، افراد مشهور و سلبریتی های فضای مجازی، رسانه ها، مردم، خانواده کودک، نقش دولت و... دارد.
جزییات ویدیوی غم انگیز کودک آزاری
اخیرا در یک ویدیوی کوتاه، دو فرد آزارگر در حال ترساندن یک کودک هستند و با آزار و اذیت جسمی، کلامی و روانی قصد دارند تا کودک را مجبور کنند که مقابل تیم مورد علاقه اش (استقلال) جمله ای را به زبان آورد و در طول این ویدیو علاوه بر آزار جسمی کودک، با تهدید به استفاده از گاز اشک آور می خواهند وی را بیشتر تحت فشار قرار دهند و در جای دیگری از ویدیو نیز به وسیله یک شی تیز که فلزی به نظر می آید، باز هم می کوشند که این کودک را بیشتر تحت فشار قرار می دهند.
در طول این ویدیو کودک آزار دیده مقاومت می کند و هرچند جمله مورد نظر را به زبان نمی آورد اما به سبب ترس از رفتار این دو فرد، پس از آن که او را به وسیله شی تیز تهدید می کنند مجبور می شود از عبارت «غلط کردم» استفاده نماید و بارها از این دو نفر می خواهد که وی را رها کنند.
از بازداشت تا رضایت
هم توجه به بازنشر فراوان این ویدیو در فضای مجازی، فرمانده نیروی انتظامی سبزوار، از دستگیری عامل آزار کودک روستاییِ طرفدار تیم استقلال در شهرستان داورزن آگاهی داد. همین طور رئیس پلیس فتا در خراسان رضوی، اعلام نمود که این ویدئو مربوط به گذشته بوده و منتشرکننده آن برای سرگرمی و جلب توجه مبادرت به انتشار آن در صفحه اینستاگرام خود کرده است.
مادر کودک آزار دیده در مصاحبه ای توضیح داد که شغل خانواده اش کشاورزی و همسرش کارگر است، چند روز قبل که فرزندشان که حدود ۱۱ سال دارد به خانه بر می گردد، کنار گوش و روی گردنش زخم است، از او می پرسد چرا این اتفاق رخ داده است و کودک به سبب ترس صادقانه جواب نمی دهد و می گوید که از درخت افتاده است. چند روز بعد اما پسر بزرگتر خانواده در فضای مجازی متوجه می شود که برادرش مورد آزار قرار گرفته است.
وی همین طور اعلام نمود که خانواده اش، فرد کودک آزار را نمی شناخته اند و وی از اقوام یکی از همشهریان آنها است و هم به حرمت همشهری بودن او را بخشیده و فکر کرده اند که یک اشتباه از طرف فرد آزارگر رخ داده و بنا بر این نیز گذشت کرده و قصد شکایت ندارند.
حقوق کودکان چه می گوید؟
بر اساس اعلام مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، انتشار تصاویر کودکان در فضای مجازی و سایت های خبری علاوه بر نقض حریم خصوصی و حقوق آنها، کودکان را در معرض مخاطره و سو استفاده قرار می دهد و این اقدام ممنوعست.
مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک وزارت دادگستری اعلام نموده است، یکی از موارد فاحش نقض حقوق کودک نشر و بازنشر تصاویر کودکان با اهداف مختلف نظیر نمایش زیبایی ها و استعدادهای کودکان، بر انگیختن حس ترحم مخاطبان، تبلیغ کالا و خدمات در فضای مجازی و رسانه ملی، سایت های خبری و اینترنتی و صفحات شخصی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی حتی والدین است که این اقدام علاوه بر نقض حریم خصوصی کودکان، نادیده انگاشتن مصالح عالیه آنان تلقی می شود و بصورت بالقوه می تواند کودکان را در معرض مخاطرات و لطمه های جسمانی و روانی در آینده قرار دهد.
این مرجع همین طور تصریح کرده است با توجه به ماندگاری تصاویر خصوصاً در فضای مجازی، تصمیم دائر بر نشر تصویر کودک به هر عنوان که ممکنست در آینده کودک از انتشار آن متضرر یا ناراضی تلقی شود، مغایر حق کودک بر کرامت انسانی، خشونت مقابل کودکان، حق بر تعیین سرنوشت آنان همین طور بواسطه لطمه های روحی، جسمی و دیگر لطمه ها مغایر مصالح کودکان است، بدین جهت هرگونه انتشار تصویر کودکان ممنوع و انجام آن نقض صریح حقوق آنان بشمار می رود.
همه آن هایی که حقوق کودک استقلالی را پایمال کردند!
ماجرای تلخ آزار کودک استقلالی با توجه به این که با حوزه فوتبال گره خرده بود و یک پای ماجرا هواداران استقلال بودند، بازتاب رسانه ای بسیار بالایی داشت. هرچند که به کار بردن واژه هوادار فوتبال برای دو فرد آزارگر، بی احترامی به هواداران واقعی فوتبال و ماهیت هوادارای است اما باید این واقعیت را نیز پذیرفت که چنین افرادی در بدنه طرفداری برخی تیم ها وجود دارند و نباید با انکار اصل موضوع از چنین پدیده بغرنجی فرار کرد، بلکه باید با پذیرش واقعیت در امتداد حل آن بر آمد و با راهکارهای آموزشی و فرهنگی در امتداد بهبود وضعیت هواداری در فوتبال ایران یک گام رو به جلو برداشت.
در ماجرای اخیر کودک آزاری یکی از طرفداران کم سن و سال تیم فوتبال استقلال اما افراد و مجموعه های بسیاری حقوق این کودک را نادیده گرفتند و حتی بسیاری با انتشار تصویر وی در فضای مجازی و سایت های خبری طبق آنچه از طرف مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک وزارت دادگستری از موارد فاحش نقض حقوق کودک محسوب می شود، مرتکب اقدام ممنوعه شدند.
انتشار تصویر این کودک در فضای مجازی و رسانه های خبری به طور قطع در دو بخش قابل طرح است؛ گروه اول آن هایی هستند که از مقوله تضییع حقوق کودکان با انتشار تصویر آنها در فضای مجازی ناآگاه و دومین گروه نیز آن هایی که از این مسئله باخبر بوده اند، در عین حال تعدادی از مطالب نگاشته و انتشار یافته در امتداد حمایت و بخش دیگری از مطالب نیز بمنظور جلب توجه و دیده شدن هرچه بیشتر فرد نگارنده بوده است.
قصور غیرقابل بخشش برخی رسانه های ورزشی و غیرورزشی
شاید دراین زمینه قصور رسانه های خبری و نهادهای متولی حفظ حقوق کودکان بیش سایرین غیرقابل چشم پوشی است؛ برخی رسانه های خبری شامل تصویری تا مکتوب که رسانه ملی هم بعنوان پرمخاطب ترین رسانه کشور از آن مستثنی نبود به سبب تضییع حقوق کودک استقلالی با نشر و بازنشر تصویر وی در قالب مصاحبه و یا انتشار گزارش غیرقابل بخشش است و به طور قطع جامعه رسانه ای کشور باید نسبت به چنین مسئله ای اشراف کامل داشته و از انجام آن پرهیز می کرد.
(تصویر ذیل توسط ایسنا تار شده است)


کوتاهی نهادهای متولی حفظ حقوق کودکان
اما کوتاهی نهادهای متولی حفظ حقوق کودکان نیز در چنین زمان هایی کاملا مشهود است و ضعف اقدامات مناسب و بموقع در زمان بروز این وقایع غیرقابل کتمان است. بخش از فعالیت این نهادها آگاهی بخشی به جامعه در امتداد حفظ حقوق کودکان بوده و بخش دیگری از وظیفه آنها برخورد با افراد آزارگر و همه آن هایی که حقوق کودکان را پایمال می کنند.
سلبریتی های فضای مجازی و ناآگاهی نسبت به حقوق کودکان
گروه دیگری که به آسانی نمی توان نوع برخورد آنها را با چنین مسائلی نادیده گرفت مسئولان، افراد سرشناس شامل ورزشکاران و هنرمندان و نیز سلبریتی هایی هستند که در فضای مجازی دنبال کننده های بسیاری دارند و هر آنچه از طرف آنها منتشر می شود توسط خیلی از مخاطبان مشاهده شده و طیف بسیاری را در بر می گیرد.
از عجیب ترین هایی که در مورد کودک استقلالی در فضای مجازی منتشر گردید کانال خبری و صفحه اجتماعی باشگاه استقلال، صفحه اجتماعی آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و نیز صفحه اجتماعی افشین پیروانی، مدیر تیم فوتبال پرسپولیس در اینستاگرام باز می گردد.
باشگاه استقلال و عدم آشنایی با حقوق کودکان
باشگاه استقلال در اقدامی عجیب عکس این کودک را نه فقط بعنوان عکس کانال رسمی خود انتخاب نمود، بلکه عکس صفحه اجتماعی باشگاه در اینستاگرام نیز به همین ترتیب تغییر داد و معین نیست که مسئولان بخش حقوقی باشگاهی نظیر استقلال چگونه از چنین اقدامی ممانعت به عمل نیاورده و نسبت به این اقدامی که از طرف مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک وزارت دادگستری ممنوع اعلام شده است بی تفاوت بودند؟
(در ادامه تصاویر انتشار یافته از طرف باشگاه استقلال آمده، این تصاویر توسط ایسنا تار شده است.)
وزیر ارتباطات و انتشار تعمدی تصویر کودک
وزیر ارتباطات در مورد علت انتشار تصویر چهره این کودک نوشته بود: «پ. ن: تصویر این پسر رو تعمدی گذاشتم تا همه چهره ش رو ببیند. اون کسی باید چهره ش محو و تار بشه که داره زور میگه و اذیت میکنه این پهلوون رو.»
حال اما نکته قابل تامل این است که آیا آقای وزیر از مقوله تضییع حقوق کودکان با انتشار تصویر آنها در فضای مجازی که مغایر با حفظ حقوق آنها بوده، ناآگاه است؟ (تصویر ذیل توسط ایسنا بصورت ناقص بازنشر داده شده است.)


افشین پیروانی و ادعای دروغین بودن کلیپ
افشین پیروانی، مدیرباشگاه پرسپولیس اما اظهارات عجیبی را در ارتباط با این اتفاق عنوان کرده بود؛ «مکتب پرسپولیس اخلاق مداری است، با این ویدئو های ساختگی و کلیپ های دروغین نمی توانید به این مکتب خدشه ای وارد کنید، لطفا هیچکس بدون تحقیق و اطلاع از کلیپ های ساختگی اظهار نظر نکند، این بازیگران مجازی هرکه هستند اساسا هوادار پرسپولیس نیستند.»
در مورد اظهارات پیروانی مسئله قابل اشاره اینکه به طور قطع ویدیو کلیپ انتشار یافته هرچه بود دروغین نبود و باید به واقعی بودن آن اعتراف کرد. اساسا هوادار واقعی هر تیمی که از کرامت انسانی برخوردارست دست به چنین رفتارهایی نمی زند، اما نمی توان در بطن جامعه هواداری نیز منکر وجود آن دست از افرادی بود که یا مبادرت به فحاشی می کنند و یا گاهی رفتارهای این چنینی که عموما منشا روانی دارد، از آنها سر می زند.


قهرمان پروری کاذب
در کنار نقض تمامی حقوقی که از کودکان در چنین مواردی پایمال می شود، آنچه آینده کودک را در معرض لطمه جدی قرار می دهد و حتی سرنوشت وی را به مخاطره می اندازد قهرمان پروری کاذب است که با موج سواری عمدی یا غیرعمدی افراد و مجموعه های مختلف رخ می دهد و در نهایت ثمره ای جز لطمه های روحی به دنبال ندارد.
متاسفانه حقوق کودکان آن گونه که باید و شاید در کشور ما برای مردم تببین نشده است و همین مسئله سبب می شود تا به آسانی از کنار مسائل مهمی که کودکان در دوران رشد خود با آن متوجه هستند و خیلی از این اتفاقات حتی آینده آنها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد، بگذریم. خانواده بعنوان کوچکترین نهاد اجتماعی کانون تولد و رشد کودک، بخش مهمی از نظام تربیتی است، با این وجود در کنار خانواده، آموزش و پرورش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و علاوه بر این، نهادهای حفظ حقوق کودکان و سایر مجموعه های فرهنگی، اجتماعی و حمایتی در جامعه دیگر ارکان یاری دهنده و موثر دراین زمینه به شمار می روند و بنظر می رسد باید با بهره گیری از تمامی این ظرفیت ها و نگاهی عمیق تر و جدی تر در این عرصه فعالیت کرد تا شرایط مطلوب تری برای رشد کودکان در کشور فراهم گردد.
منبع:

1400/02/08
15:57:35
5.0 / 5
411
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان