امام علی (ع) و بیت المقدس اولین های اسلام در آینه كتاب

امام علی (ع) و بیت المقدس اولین های اسلام در آینه كتاب به گزارش جوان بین تقارن شهادت امام علی (ع) و شبهای پرفضیلت قدر و روز قدس، فرصتی برای شناخت اندیشه اولین مرد مسلمان و بیت المقدس اولین قبله مسلمانان در آینه کتاب است.به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سال جاری جمعه پایانی ماه مبارک رمضان که روز قدس است، نزدیک ترین فاصله زمانی را با شهادت مولی الموحدین، حضرت علی (ع) دارد و از این جهت، فرصتی است که اندیشه اولین مرد مسلمان را بهتر بشناسیم، مردی که جنگ را به راحتی نمی پذیرد اما اجازه پایمال شدن حق را هم نمی دهد.

معلمی به نام علی (ع)

نهج البلاغه، کتابی پرارزش است که همواره مورد استناد معلمان و مدرسان سیره امام اول (ع) قرار گرفته است اما یک نامه کوتاه از حضرت علی (ع)، باقی مانده که بیشتر از چندین کتاب آموزنده است. نامه این امام همام به فرزند گرانقدرش، امام حسن مجتبی (ع)، یکی از درس نامه های جهان تشیع به شمار می آید.

کتاب آموزه های تربیتی نامه امام علی (ع) به امام حسن (ع)، با بررسی ابعاد تعلیمی این نامه به صورت جز به جز، تربیت عملی فرزند را تحلیل می کند.

این کتاب که در ۵ فصل نوشته شده، پس از شرح مفاهیم مطرح شده در نامه، در فصل دوم با عنوان اهداف تربیت از دیدگاه امام علی (ع) به تشریح آموزش بندگی در کلام امام می پردازد، در فصل سوم با عنوان ابعاد تربیت از دیدگاه امام علی (ع)، انواع تربیت دینی، اخلاقی، اجتماعی، عاطفی را تحلیل می کند و در فصل چهارم به بررسی اصول تربیتی در نامه امیرمومنان می پردازد که مهم ترین بخش آنرا میتوان تربیت جوان دانست، فصل پنجم و آخر کتاب، روش های تربیتی را شرح می دهد و الگو، تمثیل و موعظه را معرفی می کند.

کتاب آموزه های تربیتی نامه امام علی (ع) به امام حسن (ع)، نوشته محمدیونس عارفی، در ۵۵۱ صفحه توسط مرکز بین المللی ترجمه و نشر المصطفی (ص) در قم انتشار یافته است.علی (ع)؛ انسان الهی

علامه محمدتقی جعفری، (۱۳۰۴ - ۱۳۷۷ش)، یکی از بزرگترین متفکران جهان معاصر است که در فلسفه و تفسیر، ادبیات و هنر هم آثاری دارد که بسیار قابل توجه هستند، پژوهش در نظرات این شخصیت ارزشمند، خود زمینه نوشتن کتاب هایی شده که خواندن آن برای مخاطبان فرصت مناسبی برای دانستن است.

کتاب انسان الهی: تحلیل شخصیت امام علی (ع) از دیدگاه علامه جعفری، توسط عبدالله نصر نگاشته شده است، این کتاب در ۱۴ فصل، به موضوع هایی چون شناخت علی (ع)، رابطه علی (ع) با خدا، انسان شناسی حضرت علی (ع)، علی (ع) و راه های تکامل انسان، علی (ع) و مسئله مرگ، علی (ع) و مساله قدرت و... می پردازد.

علامه جعفری اعتقاد دارد رهایی علی (ع) از هرگونه تمایلات منفی و آزادی او از همه زنجیرهای فردی، اجتماعی و تاریخی و تحقق ارزش های متعدد در وجود او، وی را نمونه کامل یک انسان الهی محبوب همگان قرار داد. علی (ع) حیات را بگونه ای تفسیر می کرد که لذت و الم، ترس و شکست و تمامی رویدادهای ناپایدار حیات برای او مانند حباب هایی ناپایدار تلقی می گشتند.

کتاب انسان الهی: تحلیل شخصیت امام علی (ع) از دیدگاه علامه جعفری، نوشته عبدالله نصری است که در ۴۰۰ صفحه توسط دفتر نشر فرهنگ اسلامی انتشار یافته است.سفر به سرزمین ناممکن

کتاب های مصور برای کودکان و نوجوانان، جذابیت زیادی دارد، وقتی این نوع نگارش به کمیک استریپ ها برسد، جذابیت آن دو چندان می شود، اگر این تصاویر از سرزمینی باشد که اجازه عکس گرفتن در آن وجود ندارد، موضع دیگر بسیار جالب خواهد شد.

فلسطین همچون سرزمین هایی است که سفر به آن ناممکن به نظر می آید اما گی دولیل، در یک سفر غیرمنتظره به سرزمین های اشغالی، کتابی مصور از این منطقه ممنوع، تهیه کرده است.

این کتاب، چهارمین کتاب از مجموعه سفرنامه مصور او است، پیش از این کتاب های پیونگ یانگ؛ سفری به کره شمالی، یانگون؛ سفری به برمه و شنژن و سفری به چین، را منتشر نموده است.

سرزمین مقدس؛ سفری به فلسطین، نتیجه حضور یک ساله این کارتونیست به خاطر مأموریت بشردوستانه همسرش در سرزمین های اشغالی است، دولیل در این کتاب مثل سفرنامه های دیگرش، به دنبال عرضه تفسیر و توضیحی جامع درباره شرایط اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کشور میزبانش نیست. روایت مصور او فقط گزارشی دقیق و پر از جزئیات از مشاهدات شخصی درباره زندگی روزمره درون جامعه ملتهب فلسطین است که رسانه ها معمولاً به آن نمی پردازند.

سرزمین مقدس، با نویسندگی و تصویرگری گی دولیل، با ترجمه عاطفه احمدی در ۳۴۸ صفحه، توسط نشر اطراف انتشار یافته است.


1400/02/16
18:05:55
5.0 / 5
544
تگهای خبر: آموزش , تربیت , جامعه , جوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان