مسابقه فلسطین تنها نیست برندگانش را شناخت

مسابقه فلسطین تنها نیست برندگانش را شناخت برگزیدگان نهایی مسابقه بین المللی پوستر، کارتون وکاریکاتور «فلسطین تنها نیست»، در مراسمی با حضور رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی معرفی شده و مورد تقدیر قرار گرفتند.


به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی حوزه هنری، در این مسابقه بین المللی که فراخوان شرکت در آن در مهرماه ۹۹ انتشار یافته بود، ۲ هزارو ۵۰۰ هنرمند از ۶۶ کشور جهان شرکت کرده بودند که پس از انجام مراحل داوری توسط داوران ایرانی و خارجی، ۹ برگزیده نهایی معرفی شده و مورد تقدیر قرار گرفتند.
محمد خزایی، عباس ناصری، سعید صادقی، مسعود شجاعی طباطبایی و مسعود ضیایی زردخشویی داوران ایرانی و لوئیس کارلوس فرناندز از برزیل، روسم از مالزی، ایزابلا کوالسکا از لهستان، کریستینا برنازانی از ایتالیا هنرمندان خارجی ای بودند که داوری این مسابقه را برعهده داشتند.
بنابراین گزارش اسامی برگزیدگان و جوایز آنها به شرح زیر است:
نفرات اول
در این مسابقه، به برگزیدگان رتبه اول در هر یک از بخش ها، تندیس مسابقه، لوح تقدیر رتبه اول و جایزه نقدی ۲ هزار یورویی تعلق گرفت.
بخش کارتون: هیکابی دمیرچی از ترکیه
بخش کاریکاتور: پیام وفاتبار از ایران
بخش پوستر: پویا سرابی از ایران
رتبه دوم
به برگزیدگان رتبه دوم این مسابقه در هر یک از بخش ها، تندیس مسابقه، لوح تقدیر رتبه دوم و جایزه نقدی یک هزارو ۵۰۰یوریی تعلق گرفت.
کارتون: محمود نظری از ایران
کاریکاتور: علیرضا باقری از ایران
پوستر: ایمان ماندگاری از ایران
رتبه سوم
به برگزیدگان رتبه سوم این مسابقه در هر یک از بخش ها، تندیس مسابقه، لوح تقدیر رتبه سوم و جایزه نقدی ۱۰۰۰ یوریی تعلق گرفت.
کارتون: رائول فرناندو زولتا از کلمبیا
کاریکاتور: آنتونیو آنتونس از پرتغال
پوستر: زوکایی از چین
جایزه ویژه این مسابقه شامل تندیس مسابقه و لوح تقدیر هم به حنین الحمصی از فلسطین اهدا شد.
باز نشر آثار«فلسطین تنها نیست» یاری بخش مظلومان است
رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی در اختتامیه مسابقه «فلسطین تنها نیست» اظهار داشت: هر کسی که از آثار نمایشگاه مسابقه کارتون، کاریکاتور و پوستر «فلسطین تنها نیست» دیدن کرده است به حرف های نو و نگاه از دریچه های متفاوت و هنرمندانه به مساله فلسطین اذعان کرده است.
محمد مهدی دادمان رئیس حوزه هنری هنری انقلاب در این برنامه در مورد علل پرداخت حوزه هنری به مبحث فلسطین و برگزاری بین المللی یک مسابقه کاریکاتور، کارتون و پوستر اظهار داشت: دو رویداد هماهنگ و حدودا همزمان در سالی که گذشت به صورت سازمان یافته شکل گرفت که منجر به تصمیم گیری ما برای برگزاری این مسابقه شد. یکی از این رویدادها برنامه ریزی جسورانه ضد پیامبر عظیم الشان اسلام بود که با حمایت مجموعه ای از دولت مداران غربی بخصوص کشور فرانسه انجام شد.
دادمان اضافه کرد: همزمان با رویدادهای مذکور با طراحی از پیش تعیین شده و فرصت طلبی مذبوحانه یک نقشه آمریکایی-صهیونیستی رونمایی گردید که طی آن برای سازش مرحله به مرحله دولت های اسلامی-عربی با رژیم صهیونیستی و نرمال سازی روابط برنامه ریزی شده بود. متاسفانه بعضی از دولت های کشورهای عربی و اسلامی منطقه از این مسیر استقبال کردند در حالیکه خوشبختانه مردم منطقه به همراه روشنفکران و اهالی اندیشه و هنر و طرفداران مظلومین و عدالت‎خواهان مانند اقلیت های زورگو فکر نمی کنند.
رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی در ادامه اظهار داشت: شکی نداشتیم که مردم انسان دوست دنیا همچون هنرمندان زورگویی و ظلم آشکار رژیم صهیونیستی ضد مردم مظلوم فلسطین را برنمی تابند و نسبت به آن واکنش نشان خواهند داد. پیش از این هم حوزه هنری در مرکز هنرهای تجسمی خود سوابق روشنی در برگزاری چنین رویدادهایی داشت که این دفعه هم به همت دوستان ما در این مرکز به ابتکار استاد عزیزمان سید مسعود شجاعی طباطبایی مسابقه ای بین المللی طراحی شد.
وی اضافه کرد: این مسابقه به شکلی دعوتی بود که در ایام غیر ممکن برای برگزاری گردهمایی ها، هبستگی جهانی را به نمایش گذارد. دعوت بین المللی حوزه هنری با پاسخ و پذیرش از جانب هنرمندان ۶۶ کشور دنیا به همراه هنرمندان کارتون، کاریکاتور و پوستر ایرانی همراه شد که معنی و مفهوم مهمی دارد. جریانی که امروز در مسابقه «فلسطین تنها نیست» خویش را نشان داد، جریانی هنری بالغ و صاحب سبک است.
دادمان اضافه کرد: آنچه شعار این مسابقه بود در عمل خویش را نشان داد و به همگان بار دیگر یادآوری کرد که فلسطین تنها نیست. فلسطین یکی از آرمان های بزرگ ما است که به جامعه ایرانی محدود نمی گردد.
وی در انتها اظهار داشت: از همه دوستانی که دغدغه فلسطین را دارند دعوت می کنم تا به انتشار بیشتر آثار این مسابقه بین المللی کمک کنند. چون که هر کسی که از آثار نمایشگاه مسابقه کارتون، کاریکاتور و پوستر «فلسطین تنها نیست» دیدن کرده است به حرف های نو و نگاه از دریچه های متفاوت و هنرمندانه به مساله فلسطین اذعان کرده است. هر کمکی به بازنشر این آثار شعار «فلسطین تنها نیست» را عملی تر خواهد نمود.
گفتنی است، بیشتر از ۳هزارو اثر از ۶۶ کشور در مسابقه بین المللی کارتون، کاریکاتور و پوستر «فلسطین تنها نیست» شرکت کردند که نمایشگاه گزیده ای از این آثار در گالری ابولفضل عالی حوزه هنری در معرض دید علاقه مندان قرار گرفت. همینطور علاقه مندانی که امکان حضور در نمایشگاه را نداشتند می توانند آثار را در فضای مجازی و با رفتن به سایت «ایران کارتون» تماشا کنند.منبع:

1400/02/17
17:58:47
5.0 / 5
547
تگهای خبر: جامعه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان