اعلام میزان افزایش كمك معیشت، مسكن و حق عائله مندی بازنشستگان تامین اجتماعی

اعلام میزان افزایش كمك معیشت، مسكن و حق عائله مندی بازنشستگان تامین اجتماعی جوان بین: مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با صدور بخشنامه ای به واحدهای اجرائی این سازمان درسراسر کشور روش اجرای دومین مرحله از متناسب سازی حقوق مستمری بگیران را ابلاغ نمود.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، تمامی مستمری بگیران بازنشسته، از کار افتاده کلی و بازماندگان که در تاریخ اجرای متناسب سازی پرونده آنها فعال بوده و یا افرادی که حداکثر تا آخر دوره برنامه ششم توسعه مستمری آنها برقرار شده و یا باردیگر فعال می شود، مشمول این بخشنامه هستند.
تاریخ اجرای متناسب سازی مرحله دوم از شروع سال جاری است و درباب احکام برقراری بازنشستگی و بازماندگان در امسال، تاریخ اجرای متناسب سازی از تاریخ برقراری و درباب احکام برقراری ازکارافتادگی کلی، از تاریخ پرداخت مستمری خواهد بود.
آیتم های متناسب سازی مرحله دوم شامل ۷۵ درصد اعاده سطح نسبت به زمان برقراری؛ تفاوت تطبیق متناسب سازی با حداقل ۵۰ درصد افزایش؛ تفاوت تطبیق متناسب سازی حداقل دریافتی بر طبق سابقه و متناسب سازی کمک هزینه های مسکن، تامین معیشت، عائله مندی و اولاد است.

متناسب سازی ۷۵ درصد اعاده سطح نسبت به زمان برقراری
با اجرای این بخشنامه فاصله حقوق بازنشستگان غیرحداقل بگیر با نخستین حکم بازنشستگی آنان به میزان ۷۵ درصد ترمیم می شود. مبلغ متناسب سازی ۷۵ درصد اعاده سطح نسبت به زمان برقراری با مبلغ پایه مستمری ماهیانه جمع و در سنوات آتی، مشمول افزایشات موضوع ماده ۹۶ قانون خواهد بود.

متناسب سازی مزایای جنبی
مزایای جنبی بازنشستگان و مستمری بگیران نیز مشمول متناسب سازی قرار گرفته است و برهمین اساس کمک به تامین معیشت مستمری بگیران که بعد از افزایش سالیانه امسال به ۱۲۰ هزار تومان رسیده است، با متناسب سازی به مبلغ ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافت.
همچنین کمک هزینه مسکن از ۷۰ هزار تومان به ۱۵۰ هزار تومان؛ کمک هزینه عائله مندی از ۸۸ هزار و ۵۱ تومان به ۳۷۰ هزار و ۲۷۱ تومان و کمک هزینه اولاد از ۱۷ هزار و ۷۸۲ تومان به ۹۵ هزار و ۹۹۶ تومان رسید.

تفاوت تطبیق متناسب سازی حداقل دریافتی بر طبق سابقه:
مستمری آن دسته از افراد مشمول ماده (۱۱۱) قانون تامین اجتماعی که ۲۰ سال و کمتر سابقه پرداخت حق بیمه دارند، پس از افزایش سنواتی حقوق سال ۱۴۰۰ و اجرای متناسب سازی مرحله دوم کمتر از ۳ میلیون تومان نخواهد بود و این مبلغ به ازای هر سال سابقه بالاتر از ۲۰ سال به میزان ۴۰ هزار تومان افزایش می یابد.
میزان سابقه مورد احتساب برمبنای مجموع سوابق اصلی و ارفاقی بیمه شده تا سقف ۳۵ سال است و حداقل ناخالص پرداختی بابت مستمری و مزایای جنبی بعد از اعمال متناسب سازی با احتساب کمک هزینه عائله مندی، کمک هزینه حق اولاد بابت ۲ فرزند کمتر از ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان نخواهد بود.

تفاوت تطبیق متناسب سازی با حداقل پنجاه درصد افزایش
بعد از اجرای مرحله دوم متناسب سازی، مجموع افزایش مستمری و مزایای جنبی سال ۱۴۰۰ هیچ یک از مستمری بگیران نباید کمتر از پنجاه درصد و بیشتر از صد در صد مجموع مستمری و مزایای جنبی ناخالص دریافتی وی در اسفندماه سال ۱۳۹۹ باشد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، بمنظور اطلاع مستمری بگیران گرامی، احکام افزایش مستمری بوسیله سامانه خدمات غیرحضوری به آدرس Es.tamin.ir در اختیار این افراد قرار گرفته است.
منبع:

1400/02/28
23:39:48
5.0 / 5
420
تگهای خبر: بازنشستگی , بیمه , خدمات , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان