مدیر مركز اسناد و كتابخانه ملی منطقه شمال شرق:

مراكز استانی و آرشیوهای محلی برای مركز اسناد بال هستند نه بار

مراكز استانی و آرشیوهای محلی برای مركز اسناد بال هستند نه بار به گزارش جوان بین مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه شمال شرق کشور اظهار داشت: همه باید به این نتیجه برسند که مراکز استانی و مراکز آرشیوهای محلی برای سازمان ما بال هستند و نه بار. همه استانها باری از دوش سازمان ما برمی دارند و از تراکم اسناد جلوگیری می کنند.به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، اولین نشست تخصصی آرشیوهای محلی به مناسبت هفته جهانی آرشیو روز پنجشنبه ۲۰ خردادماه، به همت پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران انجام شد.

کارشناسان آرشیو محلی باید متخصص باشند

معاون پژوهشکده سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در ابتدای این جلسه با تاکید بر اینکه وجود سازمان مرکزی، ما را از آرشیوهای محلی بی نیاز نمی کند، گفت: در قرن های مختلف حکومت های مختلفی در ایران حاکم بوده اند که با حکومت های محلی مراوداتی داشتند. همین طور مراوداتی که در لایه های مختلف اجتماع وجود داشته موجب تولید منابع مختلف مثل سند، نقشه، عکس شده است. آرشیوهای محلی دارای هویتی خاص هستند. چون این نوع مراودات اجتماع، اصطلاحات و فرهنگ خاصی را با خودش همراه دارد.

حوریه سعیدی با اشاره به این نکته که خیلی از اسناد محلی ما با زبان، لهجه و فرهنگ خاصی همراه هستند، توضیح داد: کارشناسان آن منطقه به خاطر شناخت جغرافیا، لهجه و... برای شناسایی، طبقه بندی، مستندسازی و ذخیره کردن فیزیک و اطلاعات مجموعه ها علم و توانایی بیشتری نسبت به کارشناسان مرکز دارند.

وی اضافه کرد: کارشناسان آرشیو محلی باید متخصص باشند و علم آرشیو و اطلاع شناسی را بدانند. همین طور با آشنایی با فرهنگ خاص آن محله و نوع مراودات آسان تر می توانند آن اسناد را وارد چرخه اطلاعاتی کشور کنند.

آرشیوهای محلی برای سازمان بال هستند؛ نه بار

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه شمال شرق در ادامه مراسم با اشاره به اینکه برای اشاعه خدمات اسنادی در مراکز استانها نیاز به نیروی انسانی ماهر و علاقمند داریم، اظهار داشت: در چند سال اخیر با برگزاری کلاس های آموزشی قسمتی از نیازها درحال برطرف شدن است. این نیروها باید انگیزه لازم را داشته باشند تا خدمات بهتری به محقق و مراجعه کننده بدهند.

اکبر شیخ اضافه کرد: همه باید به این نتیجه برسند که مراکز استانی و مراکز آرشیوهای محلی برای سازمان ما بال هستند و نه بار. همه استانها باری از دوش سازمان ما برمی دارند و از تراکم اسناد جلوگیری می کنند. در هر استانی ممکنست به جز مرکز آرشیو محلی که زیر نظر سازمان اسناد است، مراکز دیگری هم فعال باشند. با این مراکز باید تعامل سازنده داشته باشیم تا موازی کاری نشود. مثلا در استان خراسان رضوی سازمان اسناد آستان قدس رضوی فعالیت دارد.

وی اشاره کرد: همچون مزایای آرشیو محلی در دسترس بودن اسناد و کتب، برای محقق و پژوهشگر بومی است که دغدغه آن منطقه را دارد. همین طور با وجود آرشیو محلی خیلی از هزینه های سنگین مالی و اقتصادی از روی دوش محقق و پژوهشگر برداشته می شود.

نبود قانون حراج اسناد

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه مرکزی کشور در ادامه این جلسه با اشاره به تجربه ای موفق در انگلیس اظهار داشت: سال ۱۹۹۷ شخصی خانه خودش را وقف کرد و اسم آنجا را مرکز جمع آوری اطلاعات فامیلی گذاشت. قرار شد تمام مردم محل، کل اطلاعات خانوادگی مثل زمان تولد، مرگ، ازدواج، وصیت نامه ها، را آنجا آرشیو کنند. به تدریج محله های دیگر نیز این الگو را اجرا کردند. در نهایت در سال ۲۰۰۸ آرشیو ملی انگلیس این مراکز موفق را در زیر مجموعه خود قرار داد.

مسعود کثیری با اشاره به توانمندی نداشتن مراکز در نگهداری آرشیوها اظهار داشت: یکی از خلاءهای ما نبود قانون حراج اسناد است که این مشکل باید توسط مجلس محترم شورای اسلامی حل شود.

وقف در زمینه اسناد برای نخستین بار

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه جنوب کشور با اشاره به اینکه کشور در زمینه اسناد به هشت منطقه تقسیم شده، گفت: هر منطقه باید استانهای همجوار خودرا پوشش دهد.

کوروش کمالی سروستانی قومیت گرایی را یکی از مزایای حضور آرشیوهای محلی خواند و اظهار داشت: کشور ما کشور قومیت هاست و تعصب در استانها نسبت به اسناد محلی کاملا مشهود است.

وی اضافه کرد: در استان خراسان رضوی برای نخستین بار در کشور بحث وقف را در زمینه اسناد داشتیم. دو نفر از خیرین یک ملک ۷۰ میلیارد تومانی را در زمینه اسناد وقف کردند. این سنت حسنه باید در سایر استانها هم اتفاق بیفتد. تجربه جهانی نشان داده است اگر این مشارکت ها ادامه پیدا کند اتفاقات خوشایندی در زمینه آرشیوهای محلی رقم می خورد.

پژوهشگران فقط در مرکز نیستند

مدیرکل امور حقوقی مجلس و استانهای سازمان با اشاره به اینکه بدون داشتن آرشیو محلی آرشیو ملی نخواهیم داشت، اظهار داشت: دسترسی به آرشیو ملی یکی از اشکالات پژوهشگران است. آنها باید هزینه های زیادی را صرف و مسافت های طولانی را طی کنند تا به مرکز برسند. احساس می نماییم پژوهشگران فقط در مرکز فعال می باشند. در صورتیکه بسیاری از پژوهشگران محلی هستند و دسترسی شان به آرشیو محلی سهولت بیشتری دارد.

مهدی مقسومی اضافه کرد: باید فرصتی به معلمان و دانش آموزان داده شود تا در شهرستان ها از یک مرکز آرشیوی کوچک بازدید نمایند. این اتفاق به ندرت رخ می دهد و دانش آموزان مراکز آرشیوی را فقط در تصاویر کتاب هایشان می بینند.

به گزارش جوان بین به نقل از ایرنا، در این جلسه حوریه سعیدی، معاون پژوهشکده اسناد سازمان، ژاله حساس خواه، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه شمال کشور، اکبر شیخ، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه شمال شرق، مسعود کثیری، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه مرکزی کشور، کوروش کمالی سروستانی، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه جنوب کشور، قربانعلی کنارودی، رئیس گروه تحقیقات تاریخ معاصر پژوهشکده اسناد و مهدی مقسومی، مدیرکل امور حقوقی مجلس و استانهای سازمان حضور داشتند و در قالب آنلاین و وبینار با یکدیگر گفتگو کردند.منبع:

1400/03/20
21:11:47
5.0 / 5
268
تگهای خبر: آموزش , ازدواج , اقتصاد , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان